Tüm illere kadın müftü yardımcısı atanacak

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: - "Türkiye'nin bütün illerine kadın il müftü yardımcısı atama kararı alındı"

GÜNCEL 07.01.2018, 15:55
Tüm illere kadın müftü yardımcısı atanacak

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına ilk kez bir kadının atandığını hatırlatarak, "Türkiye'nin bütün illerinde en az bir tane kadın il müftü yardımcısı atanma kararı alındı. Şu anda bazı büyük şehirlerde var ama biz bunu bütün illerde en az bir olmak kaydıyla yapacağız. Bazı yerler birden daha fazla olacak" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin Yerköy Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen Yerköy İlçesi Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, bütün illerde il müftü yardımcılarının en az bir tanesinin kadın olacağını söyleyerek, AK Parti iktidarları döneminde kadınları toplumun en güçlü aktörleri haline getirme konusundaki kararlılıklarından vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Siyasette kadının sesinin de, sözünün de AK Parti ile kıymet bulduğunu belirten Bozdağ, "Siyasetimizin içerisinde kadınlar her zaman güçlü bir yer aldı. Siyasette kadının sesi de, sözü de AK Parti ile kıymet buldu. Biz kadınlarımıza hep inandık. Onlardan aldığımız dua ve destekle bu günlere geldik. Ve yine kadınlarımıza inanıyor, onlardan alacağımız dua ve desteklerle yolumuza güçlü bir şekilde devam edeceğimize yürekten inanıyorum. Türkiye'nin siyasetinde de kadınları en güçlü noktaya bu hareket taşımıştır. Türk Ceza Kanunu'nda kadınların aleyhine onlarca düzenleme vardı. Sadece aleyhe düzenleme değil. Diğer bazı kanunlarda da kadınlarımızı küçülten, hafife alan pek çok düzenleme vardı. Kelimeler, kavramlar, nitelendirmeler gibi bunların tamamını kanunlarımızdan temizledik" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığında ilk defa kadın Profesör Huriye Martı'nın başkan yardımcısı olarak atandığını hatırlatan Bozdağ, "Türkiye'nin bütün illerinde en az bir tane kadın il müftü yardımcısı atanma kararı alındı. Şu anda bazı büyük şehirlerde var ama biz bunu bütün illerde en az bir olmak kaydıyla yapacağız. Bazı yerler birden daha fazla olacak. Kadınların Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer alanlarda daha fazla istihdam edilmesinin önünü açan adımları da attık. Bizden önceki dönemde kadın istihdamı yok denecek kadar azdı. Ama bugün kadın istihdamını AK Parti iktidarları yüzde 34.5'e çıkarmıştır. Bu büyük bir rakamdır. Bizden önceki rakamlarla mukayese edildiğinde bu değişimin ne kadar önemli olduğunu herkes görecektir. Kadın istihdamını daha da artırmak bizim en önemli vazifelerimizdendir. Bunun üzerinde de dirayetle durmaya devam edeceğiz. AK Parti iktidarları kadınları toplumun en güçlü aktörleri haline getirme konusundaki kararlılığından asla vazgeçmeyecektir" şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49