TSE'den, kalamar ve karidese "Hanefiler hariç helaldir" belgesi

Diyanet'in bazı deniz ürünleriyle ilgili verdiği fetva tartışmayı yeniden alevlendirdi. Ürünlere helal incelemesi yapan TSE, bir firmanın karides ve kalamarı için "Hanefiler hariç helal" belgesi verdi

GÜNCEL 29.08.2021, 08:05
TSE'den, kalamar ve karidese "Hanefiler hariç helaldir" belgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın midye, karides, kalamar, ıstakoz gibi deniz ürünlerinin Hanefi mezhebine tabi olanlar açısından tüketilmesinin helal olmadığına ilişkin verdiği fetvanın tekrar gündeme gelmesiyle uzun zamanların tartışması tekrar alevlendi.

TSE'den "Helal ama Hanefiler için değil" belgesi  

Fetva, tekrar gündeme gelmesinin ardından özellikle sosyal medyada tartışıldı. 

Gıda ve kozmetik ürünlerine "helal" sertifikası veren kurumlardan biri olan Türk Standartlar Enstitüsü'nün (TSE) sertifika verirken mezhep farkı gözettiği anlaşıldı. 

,

Diyanet ile ortak çalışma

Dondurulmuş ürün satan bir gıda firmasının yaptığı başvuruyu inceleyen TSE'nin, incelemenin sonunda firmanın kalamar ve karideslerine helal sertifikası verdiği ama "Hanefi mezhebi hariç" notu düştüğü belirlendi. 

TSE, bu belgeleri Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü bir süreç sonrası veriyor. Helal uygunluk belgesinin süresi 1 yıl.

14 Temmuz 2011'den bu yana TSE tarafından da verilen belge, İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü'nce (SMIIC) hazırlanan "Helal Gıda Genel Kılavuzu"na uygun şekilde hazırlanıyor.

Yorumlar (1)
mehmet 3 hafta önce
hanifilik din mi be kardeşim rabbim temiz olanı yiyin diyor bakar sağlık kuruluşu temiz iseyersiniz değilse yemezsiniz zaten kaç kişinin mutfagında bu sayılanlar
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49