TEOG YERİNE 3 ALTERNATİF!

TEOG'un kaldırılmasının ardından yeni sistem için yoğun mesai harcayan bakanlık bürokratları, velileri kaygıya düşürmeyecek, adaletli bir sistem kurgulamak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, liseye geçişte alternatif için üç model üzerinde çalışıyor.

GÜNCEL 02.10.2017, 08:19
TEOG YERİNE 3 ALTERNATİF!

Milli Eğitim Bakanlığı, liseye geçişte alternatif için üç model üzerinde çalışıyor. Diploma notuyla yerleşme, özel nitelikli okullara sınavla öğrenci alımı ve aynı il/ilçede başarı farklarının yüksek olduğu okullar arasında kategorik eşleştirme formülleri öne çıkıyor. Bakan İsmet Yılmaz, dün NTV yayınında 3 öneri üzerine çalışıldığını belirterek, "Mezuniyet ortalamasına göre yerleştirmeler yapılacak. Bizim yaptığımız sınav sonucuna göre bir kısım öğrenciyi evine yakın okula gönderebiliriz. Fen liseleri için ayrı kriter getirebiliriz. En başarılı yüzde 5-10'luk dilimdeki öğrencilerin girebileceği bir sistem de olabilir" dedi.

HEDEF ADALETLİ SİSTEM

TEOG'un kaldırılmasının ardından yeni sistem için yoğun mesai harcayan bakanlık bürokratları, velileri kaygıya düşürmeyecek, adaletli bir sistem kurgulamak istiyor. Bakanlar Kurulu'na sunulması öngörülen üç modelin taslağı şöyle:

1-) ÖZEL NİTELİKLİLERE SINAV

Ortaöğretime geçişe ilişkin taslak modellerden biri özel nitelikli okullara sınavla yerleşme. Bakanlık ilk önce sınavla öğrenci alabilecek liseleri okul türlerine göre belirleyecek. Daha sonra bu okullar, standartları, akademik başarıları gibi özelliklerine göre seviyelendirilecek. Seviyelere ayrılan okullar için sınav yapılacak. Aynı seviyedeki okullar için yapılan sınavlarda alınan notlar, bu kategorideki okulların kabulünde geçerli olacak. Örneğin, bakanlık (A) seviyesi okulların içinde 100 özel nitelikli lise belirleyecek. Bu 100 okuldan hangisi sınav yaparsa yapsın, aynı kategori içinde yer alan diğer okullar öğrencilerin bu sınavdan aldığı puanı kabul edecek. Bu modelde de 8. sınıfta bakanlık tarafından yapılacak klasik açık uçlu sınav yöntemi izlenecek, test uygulanmayacak.

2-) DİPLOMA PUANIYLA GEÇİŞ

İkinci formüle göre ise öğrencilerin merkezi klasik yazılı sınavları, tüm derslerden akademik başarıları, sportif, sosyal ve sanatsal etkinliklerinin de etkili olduğu ortaokul diploma puanıyla liseye yerleştirme yapılacak. Bu modelde adrese dayalı kayıt sistemi uygulanacak. Bu model uygulanırsa bakanlık, fen liseleri gibi başarı puanı yüksek ve talep gören okullara yerleştirmeyi ayrı kategoride gerçekleştirecek. Okullar için alana göre ağırlıklandırılmış diploma puanı uygulanabilecek. Belli alanlarda en başarılı öğrenciler o alanlardaki en başarılı okullara puan üstünlüğüyle ancak ek bir sınava girmeden yerleşebilecek.

3-) KATEGORİK EŞLEŞTİRME

Özel nitelikli okullar dışında kalan liselere yerleştirmeler için ise üçüncü model geliştirildi. Buna göre, yerleşim yerlerinin dışında kalan, aynı il ve ilçede başarı farklarının yüksek olduğu okullar arasında kategorik eşleştirmeler yapılacak. Puanına göre öğrenci evine en yakın okula gidebileceği gibi farklı okullara da belirlenen kontenjanlar oranında yerleştirilmesi sağlanabilecek.

Yorumlar (5)
Böyle buyurdu... 4 yıl önce
Güzel bir düzen ve sistem ortaya çıkınca var olan değişir ve yeniye geçilir..daha yeni bir düzenleme dahi olmaksızın var olanı yıkmak akla ziyandır.sürekli yıkmanın bozmanın sonucunda gelinen noktada ise, din ambalajına bakıp hoşgörü ve tarafgir yaklaşanlarca büyütülen canavar kontrolden çıkacaktır.dizginleyen istişareye çeken hiçbir kurum kalmaz...Müslümanın aptalı olmaz.ne yaparsa doğrudur durumu islamda yoktur.müslüman aydın ve bilgili olur.çünkü ilk emir ilk farz oku.bu emre rağmen hala 50 kişi sınıflar ve ikili eğitim konuşuyoruz.okullara ödenek yok.demekki cahil bırakmak birilerinin pazarlama alanını diri tutuyor....dini kullanıp itibar pazarlayanların....neyazıkki din kamuflesi ile herşey tarumar ediliyor.hem din hem ülke kaybediyor.bravo eğitimbirsen!
Eğitimci 4 yıl önce
Sayın Bakanım, merkezi sınavın ağırlığı yüzde 70 olsun..okullardaki notlar çok esnek..şaibenin önüne geçilmesi çok zor...
Denetmen 4 yıl önce
İl içinde sınavlar ortak yapılsın..özel okullar ve özellikli okulların gerçek puanları ortaya çıksın. Hadi bölgeler bazında da olsa olur çok külfetli olmaz, sınav haftaları olsun herkes eşit bir şekilde puanını alsın..
Etkinlik 4 yıl önce
Sosyal, sportif etkinlik, proje çalışmaları v.s bunların hazırlanması puanlanması çok su götürür..ben veli olarak çok proje hazırladım çocuğuma öğretmen veliye verdiği puanı çocuğun notuna ekledi. Burada zaten eşitlik olmaz ki kırsalda kaç türlü etkinlik yapacak..yapmış gibi puan verilecek...dikkate alınması dileği ile...saygılar.
Özel 4 yıl önce
En büyük eşitsizliği size haber veriyim..özel lise mezunu 100 ile bitirir..Fen lisesini 75 ile bitirirsin...aslında başarı aynıdır...üniversiteye girişte adaletsizliğe yol açar...Aynı tür okullar bölgede ortak sınav yapsın, zümreler soru hazırlasın...başka da eşitliği sağlayamazsınız...Özel okullara gidin bir tane kaynaştırma eğitimine tabi çocuk var mı? almıyorlar bilinsin istedim...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49