TEOG'un yerine LGS

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği TEOG'un yerine gelecek yeni sistemin ayrıntılarına Yeni Şafak ulaştı. Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak isimlendirilen yeni sistem, 2018-2019 eğitim yılında uygulanmaya başlayacak. Bu yıl için hazırlanan geçiş sistemiyle son merkezi sınav yapılacak. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak LGS ile merkezi sınav kaldırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek, sorular Bakanlığın soru havuzundan seçilecek

GÜNCEL 24.10.2017, 08:58
TEOG'un yerine LGS

Ahmet Fatih Erturan

TEOG'un kaldırılmasının sonrasında ortaöğretim öğrencilerinin merakla beklediği yeni sistemin ayrıntılarına Yeni Şafak Ulaştı. Daha önce hazırlanan 4 modelin Cumhurbaşkanlığı tarafından veto edilmesiyle 5. bir model için çalışmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yeni sistemi önümüzdeki günlerde Beştepe'ye sunması bekleniyor.

BU YIL GEÇİŞ MODELİ UYGULANACAK

Öğrencileri mağdur etmemek için çalışmalarını hızlandıran Bakanlık, tarihinde ilk defa iki model uygulayacak. 2018-2019 eğitim yılında hayata geçmesi planlanan Liseye Geçiş Sistemi'nden (LGS) önce Bakanlık bu sene için bir geçiş modeli hazırladı. Geçiş modeli sadece 2017-2018 eğitim yılında uygulanacak ve 8. sınıf öğrencilerini kapsayacak. Merkezi sınavla yerleştirilme yapılacak son sınav olan geçiş modelinde öğrencinin yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notu hesaplanarak yerleştirme yapılacak. Öğrenciler puanlarına göre önce Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarına, geriye kalanlar ise diploma notu puanına göre Meslek Lisesi, İmam Hatip ve diğer liselere yerleştirilecek.

MERKEZİ SINAV KALDIRILDI

Önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilmesi planlanan LGS'de ise merkezi sınav tamamen kaldırılacak. Sınavsız sistemde daha çok diploma notunu baz olacak olan Bakanlık, bu sistemde öğrencilerin sınava değil derslerine odaklanmasını planlıyor. Merkezi sınavla yerleştirmenin yapılmayacağı LGS modelinde Bakanlık, bölgelerin kendi sınavlarını yapmasını sağlayacak.

NOT ORTALAMASINA GÖRE YERLEŞTİRME

Öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda normal sınavlarının yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenecek sınava da girecek. Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6. ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20'sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60'ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

SORU HAVUZU DEVREYE GİRİYOR

Sorular hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı'nın soru havuzu kullanılacak. 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrı ayrı hazırlanan yüzbinlerce soru arasından rastgele seçilerek soru kitapçıkları hazırlanacak. Örneğin Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü soru havuzundan bir soru seçerek test kitapçığına koyduğunda sistem otomatik olarak o soruyu havuzdan çıkaracak. Böylece Türkiye'nin hiçbir yerinde aynı soru bir daha kullanılamayacak. Ayrıca soru havuzundaki soruların her birinin zorluk derecesi de aynı olacak.

AÇIK UÇLU SORULAR OLACAK

 Sistem, testleri otomatik olarak okuyup puanını verirken, açık uçlu soruların cevaplarını öğrencilerin isimlerini gizleyerek iki öğretmene gönderecek. Bir öğretmen ne kadar öğrencisi varsa o kadar sınav sorusuna cevap verecek. Cevap anahtarında yanlış, az doğru, doğru şeklinde seçenekler olacak. İki öğretmen de aynı puanı verirse öğrencinin notu otomatik olarak sisteme geçiyor. Ancak iki öğretmen farklı cevap verirse üçüncü öğretmene kontrol ettirilecek. Üçüncü öğretmen hangisi ile eşleşirse o puan sisteme girecek. Veliler, bir hafta sonra çocuklarının aldığı puanı elektronik sistemde görebilecek. Özel okullardaki öğrencilerin sınav kağıtlarını da devlet okullarındaki öğretmenler okuyacak. Böylece özel okulda kopya verme, kayırma da ortadan kalkmış olacak.

KOPYA İÇİN ÖZEL ÖNLEM ALINDI

Aynı sınıfta sınava girecek olan öğrenciler için şıkların yerleri ve sorular da karıştırılacak. Sınava farklı okullardan öğretmenlere gözetmenlik yapacak. Sınav kitapçığının ön yüzünde test soruları olurken arka yüzünde açık uçlu sorular olacak. Sınav bittikten sonra öğretmen cevap kağıdını makinede tarayarak sisteme kaydedecek.

Yüzde 70 sınav yüzde 30 ortalama

* Geçiş sistemi 2017-2018 eğitim yılı sonunda

8. sınıf öğrencilerine uygulanacak.

* Merkezi sınavla yerleştirilecek son sistem olacak.

* Yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notu hesaplanarak öğrenciler yerleştirilecek.

LGS ÖNÜMÜZDEKİ SENE UYGULANACAK

* LGS, 2018-2019 eğitim yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

* 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim yılı boyunca sınav yapılacak.

* Öğrencilerin 8. sınıf sonunda 3 yıl boyunca girdiği tüm sınavların not ortalamaları hesaplanarak okula yerleştirilecek.

* Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilecek.

* Sınav soruları soru havuzundan alınacak, testin yanında açık uçlu sorular da sorulacak.

* Öğrencilerin liseye geçiş döneminde 6 ve 7. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 20'sini, 8. sınıfta aldığı not ortalamasının yüzde 60'ını hesaplayarak fen lisesi gibi okullara tercihleri doğrultusunda yerleştirilmesi sağlanacak.

* Yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar.

EVLERİNE EN YAKIN OKULA YERLEŞECEKLER

Özellikle büyükşehirlerde yaşanan en büyük sıkıntı öğrencilerin okullara yerleştirilmesi konusuydu. Bakanlık yeni sistemde bunu çözüme kavuşturuyor. Daha önce öğrenciler aynı ilçede bulunduğu için evinden uzak okula gitme sıkıntısını yaşarken yeni sistemde öğrenci evine en yakın okulu tercih edecek. Diploma notuna göre yerleşecek olan öğrenci birinci tercihinde yerleşemezse, ikinci tercihine göre yerleşecek.

Kaynak: yenişafak
Yorumlar (22)
Öğretmen 4 yıl önce
Sınav stresimiz birdi üçe katlandı
samet 4 yıl önce
teog daha iyi idi....şimdi özel okullar notu basacak..öğrenciler daha çok sınava girecek..merkezi sınav il sınavı olarak devam edecek...teog daha iyi idi...
10. Köylü 4 yıl önce
Dağ fare doğurdu. Sınavı taşranın uhdesine vermek ise ayrı bir vaka. Problem büyüyor küçülmüyor. Deneme yanılmayla kıyamet kopuyor eğitimde.
Hasan sandıklı 4 yıl önce
Mahvettiler eğitimi,sınav olmayacak dediler 3 sınav getirdiler,yazık bu ülkeye okullar kendi yapınca sınav olmuyormu dershaneler ve etütler yaşadı
Eğitimci 4 yıl önce
okul idarecilerine ve ögretmelere güvenip ortaokullar il mem ne fen lisesine gidebilecek ögrencilerin isimlerini verecek mem komisyon kurup bu öğrencilerin arasından fen lisesine ögrenci seçecek.Diger ögrenciler meslek liseleri serbest tutup akademik liselere ikametgah adresi öncelik olmak şartıyla yerleştirecek.Bu metodla servis kalkar sınav kalkar birçok yurt boşalır.Apartlarda kalan lise öğrcisi kalmaz.Ilcelerdeki liseler kendine gelir.14 yaşindaki ogrenciler ailelerinden ayrilmaz.Meslek liselerin


İlkokul ortaokul ögretmenleri idare veli 8 sınıfa kadar ogrenci hakkında akademik ve mesleki rapor tutacak.8.sınıfta Fen lisesine gibilecek ögrenciler il mem ne bildirecek.Mem komisyonu bu ögrenciler arasından ciddi bir sinavla fen lisesine gidecek ögrencileri belirleyecek.Bu sınavda seviyenin cok altında puan olan ogrencinin ortaokul komisyonundan hesap sorulduğunda komisyon gerçekten fen lisesinde okuyabilecek ögrenciyi yonlendirecek okul birincisi olsada fen lisesi ayarında ögrenci değilse mem fenlis komisyonuna bildirmeyecek.Kalan ögrenciler ikametgah adresine akademik liselere meslk lisesi isteyen ögrenciler ikametgah adresine en yakın meslek lisesinden başlayarak yerlestirecek.Bu sistem uzmanlar tarafından gelistirilebilir. sayın cumhurbaşkanım tarafından kabul edileceğine inanıyorum.Böylece sınav kalkar meslek liselerin önu acılir.öğrencilrin %85 ikametgah yerine yakınında okur.servis yurt apart meselesi çözulur.
aydin321 4 yıl önce
özel okuldakilerin sınavını neden devlet okulu öğretmenleri okuyor?o öğretmenin özel okula antipatisi varsa ne olacak?
egitimci 4 yıl önce
Bakanlik ne yapacagini bilmiyor...her teklif daha büyük curcuna gibi geliyor...Her ilcede bir fen lisesi ve bir And.lisesi olsun.Kalan liseleri meslek liselerine donusturun.Iki sinav yapin 1.sinav %10 dilim.icin(Fen ve And.liseleri icin )kalan.%90 meslek liseleri sinavina alin.%90 lik kisimdan. meslek liselerine.giremeyecekleri mesleki egitime.yollayin.Gitmeyenleri direkt acik liseye kaydedin...
Ilkokul ve ortaokulu tekrar 5+3 donusturun.Bursluluk.sinavini ilkokula da getirin.(Cok boşta oturan var.ilkokullarda)
Yilmaz 4 yıl önce
En iyisi teog du.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49