Telefon bataryalarının ömrünü azaltan uygulamalar...

Akıllı telefonların batarya performansını mobil uygulamalar azaltıyor. pCloud tarafından hazırlanan yeni bir raporda telefona indirilen mobil uygulamaların, telefonların bataryasını ömrünü azalttığı açıklandı.

GÜNCEL 23.05.2021, 15:01
Telefon bataryalarının ömrünü azaltan uygulamalar...

'Telefon katili' olarak adlandırılan bu mobil uygulamaların bazıları telefonun bataryasını tüketiyor. Popüler uygulamaları tercih eden milyonlarca kişi bataryasının daha çabuk bittiğini gözlemliyor.

Popüler uygulamalarda yer alıyor

Telefonların ömrünü kısaltan adeta öldüren bu uygulamaların konum bilgilerini çekmesi, kamera kullanımı ve benzer verileri sürekli takip etmesi bunları 'telefon katili' uygulamalar olarak adlandırılmasına neden oluyor. 

Yapılan araştırmada da telefonların bataryasını sömüren bu uygulamalar telefonun sadece konum bilgilerini kullanmıyor. Wi-Fi açıkken sürekli veri çekmesi, parmak izi ve ekran kilidi gibi güvenlik yöntemlerini kullanması, kamera ve mikrofon gibi araçları kullanması telefonları yavaş yavaş öldürüyor. 

Yapılan araştırmalara göre en çok batarya harcayan uygulamalar arasında: Fitbit, Verizon, Uber, Skype, Facebook, Airbnb, BIGO Live, Instagram, Tinder, Bumble ve Snapchat başta olmak üzere onlarca uygulama bulunuyor. Sıralanan bu uygulamaların büyük bir çoğunluğu Türkiye'de de aktif bir şekilde kullanılıyor. 

Kullanıcıların bataryalarına saldıran bu uygulamalar arasında sırasıyla WhatsApp, Zoom, YouTube, Booking, Amazon, Telegram, Linkedln gibi popüler uygulamalar da yer alıyor. 

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49