TDK, Gülben Ergen ve MEB

Milat gazetesi yazarı Ufuk ÇOŞKUN Bu haftaki köşesinde TDK, Gülben Ergen ve MEB ile olan protokolü yazdı....

GÜNCEL 05.10.2017, 08:18
TDK, Gülben Ergen ve MEB

Milat gazetesi yazarı Ufuk ÇOŞKUN yazdı.

İki önemli kurumun arasında Gülben Ergen’in ne işi var diyeceksiniz? İzah edeceğim. Lakin ondan önce bir teşekkür…

Sayın Cumhurbaşkanımız geçenlerde yaptığı bir konuşmada ders kitaplarındaki malum skandala dikkat çekerek bu mevzunun derhal halledilmesi talimatını verdi. Umarım gerekli soruşturmalar da açılmıştır.

Düşünün ders kitaplarına varana kadar hemen her şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bakıyor! Bu fakir ders kitaplarında yer alan FETÖ propagandalarını ve Osmanlı padişahlarına yapılan sövgüleri deşifre etmemiş olsaydı belki de bundan da haberi olmayacaktı. Çünkü o vakitler medyamız CHP’ye Atatürkçülüğün müfredattan çıkarılmadığını ve hemen her derste var olduğunu ispat etmekle meşguldü. Sendikalar mı? Hiç sormayın. Onların gündemi farklı!

Allah, Erdoğan’dan razı olsun. Sayesinde çocuklarımız bu yıl o alçak terör örgütünün propagandalarına maruz kalmaktan kurtuldu.

İki haftadır sosyal medyadan haykırıyorum “Kamudanhaber” adlı bir haber sitesi de haberini yaptı. Mevzu şu; malumunuz MEB, 7 yıldır Gülben Ergen’le ortak bir proje yürütüyor.  2010 yılında dönemin MEB Bakanı Nimet Çubukçu, daha lise 2. sınıfta güzellik yarışmalarına katılan ve hayatı çalkantılarla, skandal aşklarıyla geçen Gülben Ergen’i “topluma örnek, rol model olarak” göstererek bu kadınla bir protokol imzaladı. Ülke nüfusunun tamamını yakından ilgilendiren bu önemli kurum, çocuklarımız için örnek rol model olacak kişiyi nihayet bulmuştu; Gülben Ergen!

Sonraki yıllarda bu protokol hep yenilendi. Hala devam ediyor. Bu vetirede Milli Eğitim Bakanları tarafından makamda ağırlanan Gülben Ergen’e özel ilgi, alaka gösterildi, plaketler takdim edildi, MEB tarafından organize edilen çocuk zirvelerinin şeref konuğu oldu. Medya, çarşaf çarşaf haberlerini yayınladı.

Artık o skandal aşklarıyla tanınan biri değil içindeki çocuk sevgisini dizginleyemeyen güler yüzlü bir eğitim meleğimizdi. Çocuklarla gülen, onlarla ıslanan, ağlayan, oynayan hayırsever, muhterem bir hanımefendiydi.

Peki, neydi bu protokol? Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan bir dernek bünyesinde toplanan bağışlarla anaokulları açılıyor ve bu okullar MEB’e devrediliyor. Gülben Ergen de bunun için biçilmiş kaftandı! Lafı dolandırmadan söyleyecek olursak artık bu protokolün iptal edilmesi gerekiyor. MEB, böyle bir kadının reklamının yapılmasına vesile olmamalıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerimize bomba yağdıran terör örgütü FETÖ militanlarına yönelik sarf ettiği ‘idam' açıklamasının hemen ardından “ne kadar ilkel, vahşi kabul edilemez” diyen, Gezi kalkışmasına destek veren, iki de bir laik eğitim vurgusu yaparak hükümete yüklenen bu şahsın MEB’le uzaktan yakından bir ilişkisi olmamalıdır. Bu protokol iptal edilmelidir.

 Yine bu çerçevede kanayan bir yaramız daha var, TDK. 1932 yılında “Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” gayesiyle kurulan bu kurum maalesef tam tersi işlev görmüştür/görmektedir. Büyük Türkçe Sözlük’te inanılmaz hataların, skandal bilgilerin ve uydurma kelimelerin yer aldığı ifade ediliyor.

Bu hususta ciddi çalışmalar yapan dert sahibi yazarlardan C. Yakup Şimşek; “Kelimelerle manalar arasındaki kuvvetli bağların bir yandan koparma-aparma-çıkarma yoluyla yok edildiğini buna ilaveten zoraki bir sürü yapıştırma-apıştırma-kapıştırma yoluyla da güya yeniden kurulduğunu” ifade ediyor. Bugün 100.000 civarında kelime olan sözlüğün büyük bir kısmı hiç kimse tarafından bilinmeyen uydurulmuş kelimelerden ibaret.  Deyimler ve atasözleri de gerçek anlamlarından farklı yorumlanıyor. Kelime izahları ise maalesef uydurma kelimelerle yapılıyor. Korkunç bir dil ve kültür kıyımı bu!

Şu kelimelere bakar mısınız? “Açınlayım, anıklık, ansal, ayrıç, ayrıt, ayrıtsal, başal, bağıtlı, baysal, biçe, bilit, bulunak, dalınç, deyibçim, erey, kanıtsay, kayra, önerti…” nedir bunlar? Gülben Ergen’den daha da vahimi işte budur!

Bakınız daha da hazin olanı, bugün kelimelerin menşeini öğrenmek için firari Sevan Nişanyan’ın Sözlerin Sosyağacı’na müracaat etmemizdir. Uyduruk kelimeler üreteceklerine neden oturup bu konuda esaslı bir çalışma yapılmıyor? Geç kalmadan TDK lügatleri yeniden yazılmalı ve bu meseleye azami hassasiyet gösterilmelidir. Maalesef ders kitaplarımız kadar sözlüklerimiz de kötü durumda.

Ufuk ÇOŞKUN/Milatgazetesi

Yorumlar (1)
Sevi 4 yıl önce
Bence de doğru bir eleştiri gülben ergen hiç protokol yapılmaması gereken bir şahış
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49