Tatilde o hizmet ücretsiz olacak

Bakan Selçuk, "Eğitim Bilişim Ağı tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak. Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacaktır." açıklamalarında bulundu

GÜNCEL 13.03.2020, 08:18
Tatilde o hizmet ücretsiz olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararların teknik  detaylarını paylaştı.

Toplantıda, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sağlığı için ülke  genelindeki bütün okulların 16 Mart Pazartesi'den itibaren 30 Mart Pazartesi'ne  kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesinin kararlaştırıldığını anımsatan Selçuk,  "Sağlık Bakanlığımızın, salgın hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici  tedbirleriyle tüm dünyaya örnek olabileceğimiz Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz  olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel  olarak hazırlanan televizyon ve internet ders programlarıyla model ülke olmaya  hazırdır." diye konuştu.

Selçuk, 16-30 Mart'taki 2 haftalık tatilde öğrencilerden ilk bir  haftayı evlerinde istirahat ederek geçirmelerini rica etti.

23 Mart Pazartesi gününden itibaren sunacakları alternatifler  üzerinden, evdeki uzaktan eğitim süreçlerinin başlayacağını anımsatan Selçuk,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elazığ depremi sonrasında depremzede öğrencilerimizin telafi  eğitiminde büyük kolaylıklar sunan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tümüyle yenilenen  yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak ve  bu konuda öğrencilerimizin eğitiminin uzaktan eğitimle sürmesini sağlayacak. Bu  kapsamda, ilk ve orta dereceli tüm okullarımızda haftalık ders programları  yeniden yapılandırılarak EBA ile internet üzerinden ve TRT aracılığıyla da  televizyon ekranlarından gerekli telafi eğitimi desteği sunulacak. Bununla ilgili  olarak hangi teknolojiyle hangi içeriği hangi şekilde vereceğimize ilişkin bir  altyapı hazırladık. Öğretim kademelerine göre hangi araç, internet mi, televizyon  mu, diğer kanallar mı, tam gün mü, yarın gün mü, 24 saat mi, senkron mu, asenkron  mu olacak bunlarla ilgili de tüm altyapı hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette.  Bunu sizlerle de paylaşacağız. Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına hazırlanan  öğrencilerimiz, EBA Akademik Destek platformu üzerinden, Liselere Geçiş Sistemi  kapsamında merkezi sınava hazırlanan öğrencilerimiz de yine EBA üzerinden  sunduğumuz ücretsiz destek aracılığıyla hazırlıklarına devam edebileceklerdir.  EBA kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi imkanı  sağlandığını buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz."

Selçuk, bakanlık uzmanları tarafından uzaktan eğitim süreçleriyle  ilgili tüm aşamaların en ince detaylarına kadar çalışılarak, öğrencilerin  hizmetine hazır hale getirildiğini dile getirdi.

Veliler ve öğrencilerin tüm bu süreçte neler yapacaklarını Eğitim  Bilişim Ağı, "eba.gov.tr" ve bakanlığın internet sitelerinden takip  edebileceklerini vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

"İlkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar tüm eğitim kademesindeki  öğrencilerimiz için uzaktan eğitim içeriklerimiz hazırlanmıştır. Öğrencilerimiz  normal eğitim temposunda teknik imkan ve tercihleri doğrultusunda isterlerse  gerek televizyonlardan gerekse de internet bağlantılı mobil cihaz veya  bilgisayarlarından derslerine devam edebilirler. TRT kanallarındaki ders anlatım  programlarıyla ilgili tüm detaylar "eba.gov.tr" internet adreslerinden ayrıca  duyurulacaktır. İnternet ortamında ise EBA Platformumuzdan tüm öğrencilerimiz  hizmet almaya, kendi öğretmenleri ve sınıf grupları ile iletişim kurmaya devam  edebilecekler. Kişiye özel, akıllı sistemimizle zengin ve etkileşimli dijital  eğitim içeriklerimiz okullara olan ihtiyacı tatil sürecinde en aza indirecek  şekilde hazırdır. Bu içeriklere erişecek herkese de ücretsiz internet  sağlanmıştır. Ayrıca, tüm sınıflar düzeyinde zorunlu tatil tamamlandığında yüz  yüze telafi programları da uygulanacaktır."

Selçuk, bu süre zarfında bütün okullarda eğitim dışı saat ve günlerde  eş zamanlı olarak uygulanan dezenfeksiyon çalışmalarının yoğunlaştırılmış bir  program çerçevesinde detaylı olarak gerçekleştirileceğini ifade etti.

Geçen hafta bütün okullarda bu tür çalışmaları hayata geçirdiklerini,  tatil sürecinin bu yönde yeni bir imkan doğuracağına dikkati çeken Selçuk,  öğretmen ve yardımcı personellerin de uzaktan öğrenme yöntemiyle salgın  hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerle ilgili mesleki gelişim  programına katılımlarının sağlanacağını aktardı.

"Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tip korona virüse karşı tedbirlerini üç  aşamalı olarak hayata geçirdi." diyen Selçuk, şunları söyledi:

"Okullarda ve sosyal medyada bilgilendirme çalışmaları yaptık.  Ailelere birtakım bültenler gönderildi. Eğitim dışı saat ve günlerde eş zamanlı  hijyen çalışmaları yapıldı. Her zaman ve her yerden ücretsiz olarak erişilebilen  uzaktan eğitim altyapısı hazırlandı. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin uzaktan  eğitim sürecini rahat bir şekilde geçirebilmesi için 444 0 632 numaralı MEBİM  Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat destek ve yönlendirme hizmeti sunmaya devam  edeceğiz. Bu süreçte en önemli görev hiç şüphesiz ebeveynlerimize düşüyor.  Evlatlarımızın sağlığı için önce kendi sağlımıza dikkat etmemiz, Sağlık Bakanlığı  tarafından paylaşılan uyarı ve tavsiyeleri dikkate almamız gerekiyor. Başta da  söylemiş olduğum gibi bu konuda çocuklarımızın önümüzdeki bu ilk bir haftayı  evlerinde istirahat edip, dinlenerek, kitap okuyup, müzik dileyip, bireysel spor  ve sanat çalışmaları yaparak, hobileriyle ilgilenerek vakit geçirmelerini rica  ediyoruz. Okuma becelerini geliştirecek çocuk edebiyatı örneklerini okumaları  bizim açımızdan çok önemli. 23 Mart haftasında uzaktan eğitime başlarken teknik  detaylar konusunda ailelerimizi ayrıca bilgilendireceğiz. Bütün bu yapmaya  çalıştığım açıklamalar önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı bir şekilde sizlerle  paylaşılacak."

Selçuk, çocukların eğitimlerinin aksamaması için ne tür tedbirler  gerekiyorsa fazlasıyla aldıklarını, karşılaşabilecekleri muhtemel durumlara  ilişkin de senaryolarının hazır olduğunu, toplumun desteğini beklediklerini  sözlerine ekledi.

Özel okulların durumunun sorulması üzerine Selçuk, tatil tedbirinin,  çocukların okullarda toplu bulunmasının engellenmesi amacıyla alındığını  belirterek, dünyanın birçok ülkesinde, ülke çapında okulların çok uzun süre tatil  edilmesinin söz konusu olduğu bir dönemde elbette özel okullardaki öğrencilerin  de bu durumla birebir karşılaşacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk, "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ana sınıflar ve  kreşler için de aynı şey (tatil) söz konusu." dedi.

"Bütün toplumun desteğini bekliyoruz"

"Bu tatilde özellikle çalışan velilerin çocuklara kimin bakacağı  konusunda endişeleri var. Bu konu Külliye'deki toplantıda gündeme geldi mi?"  sorusu üzerine, Selçuk, konunun, Milli Eğitim Bakanlığı çerçevesinde tüm ülkeyi  etkilediğini vurguladı.

Ziya Selçuk, "Daha önce ara tatillerle ilgili velilerin gösterdiği  hassasiyet ve çocukların hastalanmamaları, sağlıkları için, bizim de  kontrolümüzün dışında olagelen bir küresel hastalığın kontrol edilebilmesi için  bu tür bir çalışma ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaçtan dolayı da bu uygulamaya geçmek  durumunda kaldık. Bütün toplumun desteğini bekliyoruz." değerlendirmesinde  bulundu.

Uzaktan eğitim süresinin daha sonra uzatılıp uzatılmayacağına ve  durumun sınavları etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruya karşılık Selçuk,  şöyle devam etti:

"Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için  gereken her türlü senaryolar hazır. A, B, C senaryosu olursa öğrencilerimiz ne  şekilde etkilenir ve onların olumsuz etkilenmemesi için ne türlü tedbirleri  alırız, bu konuyla ilgili bütün paketimiz hazır. Bu paketi Külliye'deki  toplantıda sunma imkanımız oldu. Duruma göre, Bilim Kurulunun ulusal ölçekte  tavsiyeleri var, bu Kurula da danışarak, diğer hususları da dikkate alarak zamanı  geldiğinde bu konularla ilgili açıklamalar yaparız." şeklinde konuştu.

EBA Akademik Destek'in özel okullara açılması konusuna bakılacak

Özel okula giden öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) dahil olup  olmadıkları sorusu üzerine Selçuk, EBA Akademik Destek Programı'na özel okuldaki  sadece 11-12. sınıfların dahil olmadığını, diğer sınıfların tamamının buradan  eğitim alabileceklerini belirterek, "O konuyla ilgili de ne yapabiliriz bir  bakalım." diye konuştu.

Selçuk, özel eğitim kurumlarına ilişkin bir başka soruya da "Tüm  toplumun bir şekilde hareketliliğini azaltmak ve hastalığın yayılımını engellemek  için bu tür bir çalışma tedbir listesi hazırlandı. Her bir çocuğumuzun korunması  bizim için çok önemli bir vazife, onlar da bu işin içinde." yanıtını verdi.

Öğretmenler ara tatilde okula gitmeyecek

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tatil süresince öğretmenlerin okula  gidip gitmeyecekleri sorusu üzerine, olağan uygulamada okul tatilken  öğretmenlerin okullarda bulunduklarını hatırlattı. Selçuk, "Ancak bu durum  olağanüstü bir durum. Öğretmenlerimizin okullarda ara tatilde bulunmalarını  beklemiyoruz, onların da evlerinde olmasını bekliyoruz ve acil bir durum  olmadıkça da şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz." diye konuştu.

"Yarım gün ya da tam gün izlenebilecek içerikler var"

Ziya Selçuk, "Uzaktan eğitim için yeni bir kanal mı olacak, mevcut  kanallar üzerinden mi yapılacak?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Uzaktan eğitim, mevcut kanallar üzerinden değil, yeni birkaç kanal  üzerinden olacak, öğrencilerin sabahçı ve öğlenci olarak sınıf seviyesine göre  planlanmış bir çizelgeye uyacağı, bu çizelge doğrultusunda derslerini belirlenen  saatlerde izleyebileceği birkaç kanaldan söz ediyoruz. Bu konu, mevcut kanalların  içine araya sıkıştırılmış bir ders olarak değil, 24 saatlik, yarım günlük ya da  sınıf seviyelerine göre belirli programları yapılmış bir plan dahilinde."

Bununla ilgili çok ayrıntılı teknik bilgileri kamuoyuyla  paylaşacaklarını söyleyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Ama uzaktan öğretim ne demek? Bunun yanıtını paylaşabilmek için  söylüyorum, örneğin ilkokul öğrencilerimiz, bu bahsettiğim televizyon  kanallarından Eğitim Bilişim Ağı'ndan yararlanacaklar. Birtakım canlı anlatımlar  var, bazı video kütüphanelerinden seçilmiş videolar var. Yarım gün ya da tam gün  izlenebilecek içerikler var. Bizim bütün içeriklerimiz senkron ya da asenkron  olarak düzenlenmiş vaziyette. Ortaokula ya da liseye geçtiğimizde hangi  platformda izleyecekleri, televizyon kanalları mı, internet mobil cihazları mı  vesaire, bunlarla ilgili bu çizelgede hepsi içerikleriyle beraber var. 7/24 mü  yarım gün mü? Nasıl değişiyor ona göre listeler var. Senkron mu asenkron mu? Bunu  da burada tanımlıyoruz, ayrıntısını paylaşacağız."

"Uzaktan eğitimde öğretmenleri tarafından denetim mekanizması olacak  mı?" sorusuna Selçuk, "Bunlar, çok teknik ayrıntı. Çalıştık ödevimizi. Burada  önemli olan denetim değil, önemli olan öğrenme." yanıtını verdi.

Selçuk, "Ücretli öğretmenler girdikleri ders saatlerine göre maaş  alıyorlar. Bu durumda nasıl maaş alacaklar? Bir yardım mı olacak?" sorusunu  yanıtlarken, bu konuların bürokratik ayrıntılar olduğunu belirterek, hiç kimseyi  mağdur etmeyecek şekilde önlemlerin alınacağını bildirdi.

Bir başka soruya karşılık da Ziya Selçuk, pazar günü öğretmenler için  ÖSYM tarafından yapılacak Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına ilişkin  sürecin büyük ölçüde tamamlandığı için iptalinin söz konusu olmadığını kaydetti. 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Özellikle memur velilere bir idari izin  verilmesi konusu toplantıda konuşuldu mu?" sorusu üzerine, "Şu anda o tür bir  açıklama yok." ifadesini kullandı

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49