Taşeronda ikinci hamle!

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sağlık Bakanlığı’nda taşeron olarak çalışan, hastanesi kapandığı için şehir hastanelerine geçen 30 bin çalışanımızı kapsama aldık” dedi.

GÜNCEL 08.01.2018, 08:46 08.01.2018, 08:49
Taşeronda ikinci hamle!

Hükümet, 1 milyonun üzerinde taşeron işçinin yüzünü güldürürken, geçiş sürecine destek amacıyla çağrı merkezi kuruldu. Çağrı merkezi taşeron çalışanların sorularına yanıt vermek amacıyla saat 24.00'e kadar hizmet verecek. Başvurular devam ederken gözler başta şehir hastanelerinde MR, tomografi, kan alma, laboratuvar gibi kritik bölümlerde çalışanların kadro talebine çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Sağlık Bakanlığı'nda taşeron olarak çalışan, hastanesi kapandığı için şehir hastanelerine geçen 30 bin çalışanımızı kapsama aldık. Yeni başlayan çalışanlar söz konusu. Hastanelerde çalışmaya devam edecekler. Orada aracı firma yok, hastanenin direkt işçisi olarak çalışıyorlar. Protokol şartları farklı olduğu için SağlıkBakanlığı karar verecek" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın özellikle MR, kan alma, tomografi gibi kritik işlerde çalışanlara yönelik düzenleme yapması bekleniyor. Taşeron çalışanların kamuya geçiş başvuruları 11 Ocak'ta sona eriyor. Ardından 12 Ocak- 20 Şubat 2018 tarihleri arasında taşeron işçilerden alınan başvurular incelenerek, hak sahipleri ilan edilecek. İtiraz başvurularının ardından taşerona kadro hakkında kesin listeler 24 Şubat-2 Mart arasında askıya çıkacak. Geçiş için yapılacak sınavlar da 3 Mart-22 Mart arasında yapılacak. Sınav sonuçlarına itirazlar 27- 31 Mart tarihleri incelenecek, kesin sonuç açıklanacak.

ÇAĞRI MERKEZİ

Türkiye'nin ikinci büyük işçi konfederasyonuHak-İş, taşeron işçilerin geçiş sürecine yönelik sorularını yanıtlamak amacıyla çağrı merkezi kurdu. Çağrı merkezinde hukukçulardan oluşan uzman bir ekip görev yapıyor.

'GÖLGE DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİZ'

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu, geçiş sürecinde çalışanların rızasını esas aldıklarını vurgulayarak, sınav konusunda da tedirgin olmamalarını istedi. Bakan Sarıeroğlu, "Çalışanlarımız yıllardır işini yapıyor zaten. Sınavlar konusunda korkulacak hiçbir şey yok. Çok titiz bir çalışma yaptık. İtiraz komisyonları kurduk. Buna gölge düşecek hiçbir şeye izin vermeyiz" dedi. Bakan Sarıeroğlu, KHK'da şehir hastanelerini ayrı bir madde ile düzenlendiğini anımsatarak, "Burada esasları bir şekilde, özenle düzenledik" diye konuştu. (Sabah)

Yorumlar (3)
Abdullah 4 yıl önce
Yüksek Lisans mezunuyum. Ne yazık ki Devletin üniversitesi diploma verdikten sonra sen Yüksek Ekonomi Uzmanı oldun diyor. Ama çalıştığım kurumda ise senin unvanın hizmetli diyor. Diplomayı bile tanımıyor. Onca yıl oku sonra paspas yap, tuvalet yıka, çay yap bütün personele dağıt, kalorifer yak, cam sil temizlik yap. Diplomamızı tanıyan yok. 15 yıldır bir kere bile sınav hakkı verilmedi. Sonra 657 deki kariyer ilkesinden bahsederler. 62 yıl önce çıkmış kanun ile hala yönetilmeye çalışılıyoruz. Ne zaman sona erecek bu kast sistemi. Ne zaman duyacak hükümet feryadımızı.
Rezan 4 yıl önce
Meb in üvey evlad olarak gördùģù.öģretmenler evi personeli.ne olacak..YETKILILERDEN BUNUDA DEGERLENDIRMELRINI RICA EDERIM..
vatandaş 4 yıl önce
Bu yasada emeği geçen herkese teşekkürler. Ancak bazı tereddütler de var.
1- Devlete daimi olarak geçen işçi ben çıkıyorum işten dediği zaman, yerine yeni bir işçi nasıl alınacak?
2- Taşeron ihalelerinde nitelikli emekli elaman da çalışabiliyordu. Bu yasa ile bunlar işten çıkacak. Bu boşluğu doldurmak için yerine yeni elaman nasıl alınacak?
3-Özellikle Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okul ve pansiyonlarında çalışan kişile 9 ay çalışıp 3 ay yine işten çıkarılacak. Bu son derece yanlış. Bu kişilerin aileleri ve çoluk çocukları var. Her sene 3 ay bunlar ne yiyip ne içecekler. Bunlardan çoğu 10 sene ve üzeri bu kurumlarda çalışan kişiler. 03/12/2017 tarihinde ilk kez işe giren kişi daimi işçi oluyor da 10 sene ve üzeri çalışan kişi daimi işçi olmuyor. Sevinçlerin yanında kırgınlıklar da var. Yetkililerimizden ve devlet büyüklerimizden bu durumu olumlu değerlendirmelerini arz ederim.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49