Tarım ve Orman Bakanlığından "hileli kıyma" iddiasına inceleme

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan "hileli kıyma" iddiaları üzerine haberlere konu edilen satış noktalarındaki ürünlerde inceleme başlattığını bildirildi.

GÜNCEL 08.01.2019, 09:48
Tarım ve Orman Bakanlığından "hileli kıyma" iddiasına inceleme

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, gerek sosyal medyada gerekse bazı basın yayın organlarında yer alan "hileli kıyma" iddiaları üzerine Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerince harekete geçildiği belirtildi.

Haberlere konu edilen satış noktalarında bahsi geçen ürün grubu ile ilgili numune alma işleminin gerçekleştirildiğinin ifade edildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Rutin olarak yapılmakta olan gıda kontrol ve denetim çalışmalarına ek olarak toplanan numuneler, Bakanlığımız laboratuvarlarında analiz için işleme alınmıştır. İlk analiz sonucuna göre, 'kıymada boya kullanıldığı' bulgusuna rastlanılmamıştır. Ayrıca 9 ilde kıyma ve kuşbaşı üretimi yapan 10 et parçalama tesisinden ve Türkiye genelinde 33 ildeki satış noktalarından numune alınmış olup analiz için laboratuvarlara gönderilmiştir. Çıkacak olan detaylı laboratuvar analiz sonuçları da kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır."

Açıklamada, laboratuvar analizlerinde, kıymada yağ oranı, cinsiyet tayini, boya, protein oranı gibi detayların incelendiği aktarılarak, halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her türlü bilgi, belge ve iddianın Tarım ve Orman Bakanlığınca hassasiyetle ve titizlikle dikkate alındığının altı çizildi.

Bakanlık tarafından yürütülen rutin gıda kontrol ve denetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması için vatandaşların da sürece dahil olmasının son derece önemli olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Tüketicilerimizin alışveriş yaparken, satın aldıkları ürünlerin ambalaj bütünlüğünün bozulmamış olmasına, etiket üzerindeki son tüketim tarihine, işletme onay numarasına, ürünün etikette belirtilen muhafaza şartlarını taşıyıp taşımadıkları gibi kriterlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Şüpheli bir durumda Alo 174 gıda hattına veya en yakın il/ilçe müdürlüklerimize bildirmeleri, ihbarda bulunmaları hassasiyetle rica olunur." değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorumlar (6)
alo 2 yıl önce
bim ve a101 de satılan etleri tahlil ve analizetseniz iyi olur.Ne kıymaların ne etlerin et tadı var aynı saman gibi ne olduğu belli değil.Allah aşkına bi alın yiyin bakın
sercan 2 yıl önce
adamlar bu kıymayı yıllardır satıyor..şimdiye kadar aklınız nerdeydi???
ggggg 2 yıl önce
tarım bakanlığı kendizi denetim yapmaz mı??* illa denetim için birilerinin dörtüklemesi mi lazım. piysada o kadar bozuk gıda satılıyorki haddi hesabı yok. şikayetlerden de bir şey çıkmıyor. ama şunu bilinki hakkımızı helal etmiyoruz ahirette hesaplaşacağız. aldığınız maaşlar haram
Davar Cobanı 2 yıl önce
Kıymayı bırakın Tarım bakanlığı kokmuş. Sendikacı ve müdürler içinde bir tane cemmatçi yokmuş. Memurları sohbete götüren, himmet toplayan, zaman gazetesine abone yspan, söz dinlemeyenlere mobbing uygulayan, iftira atan müdürler tertemiz ama küçük memurlar fetöcüymüş! Cemmatci müdürler soruşturmalarda birbirlerini ve makbuleci arkadaşlarını aklıyor. Önce müdürler temizlenmeli. Sayın bakanımız bu durumları bilmiyormu? Biliyorsa ne zaman temizlik yapacak?
Gariban 2 yıl önce
A101 ve bim süper et satıyo yapmayın yapıcı eleştirelim denetlemeye evet ama gömmeye hayır
Ömer 2 yıl önce
Gimdes sertifikalı ürünleri tavsiye ederim.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49