Tam aşılı kişilerin ne kadarı hayatını kaybediyor? Hangi grup tehlike altında?

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) aşıların etkinliği üzerine veri yayınladı. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenler üzerinde yapılan çalışmada tam aşılı kişilerin ne kadarının hayatını kaybettiği kaydedildi. Çalışmada hangi grubun tehlike altında olduğuna da yer verildi.

GÜNCEL 15.09.2021, 12:18
Tam aşılı kişilerin ne kadarı hayatını kaybediyor? Hangi grup tehlike altında?

Birleşik Krallık’ta Ulusal İstatistik Ofisi, aşıların etkinliği üzerine yeni verilerini yayınladı. ONS, çalışmasında Ocak-Temmuz ayları arasında hayatını kaybeden 51 binden fazla kişiyi ele aldı. Tam aşılı kişilerin koronavirüsten ölme olasılığının, olmayanlara veya bir doz aşılanmış olanlara göre çok daha düşük olduğu belirtildi. İkinci doz aşısının üzerinden en az 14 gün geçen ve ilk PCR testi pozitif çıkan kişilerin 256’sının (yüzde 0,5) hayatını kaybettiği belirtilirken, bu kişilerin yüzde 61’inin erkek ve yüzde 75’ten fazlasının ise klinik olarak aşırı derecede savunmasız olduğu vurgulandı.

Aşılanmadan önce enfekte olanlar ile birlikte hayatını kaybeden 640 kişinin (yüzde 1,2) iki doz aşılı olduğu bildirildi.

İkinci dozdan sonra en az 21 gün sonra hayatını kaybedenlerin sayısının 458 (yüzde 0,8) olduğu bildirilen verilerde, ikinci doz aşısının üzerinden en az 14 gün geçen ve ilk PCR testi pozitif çıkan kişilerin 256’sının (yüzde 0,5) hayatını kaybettiği aktarıldı.

Hayatını kaybeden kişilerin büyük bir çoğunluğunun yüksek risk altındaki koronavirüs hastaları olduğunu belirten İstatistik Ofisi, rakamların aşıların hastalık ve ölüme karşı yüksek derecede koruma sağladığını göstergesi olduğunu vurguladı.

ONS, aşılardan sonra hayatını kaybeden kişilerin genellikle hastalık geçmişi olan, bağışıklık sistemi zayıf olan ve erkek hastalar olduğunu aktarırken, can kayıplarının yaş ortalamasının 84 olduğunun altını çizdi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nden Julie Stanborough, “Aşıları tam olan kişilerde koronavirüs içeren ölüm riskinin aşısızlara göre çok daha düşük olduğunu da bulduk” derken, İki dozdan sonra hayatını kaybedenlerin yüzde 13’ünün bağışıklığı baskılanmış, yüzde 61’inin erkek ve yüzde 75’ten fazlasının ise klinik olarak aşırı derecede savunmasız olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49