Talip Geylan: Sınıf tekrarını olumlu buluyoruz

Bakan Selçuk'un açıklamalarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sınıf tekrarı açıklamasını olumlu bulduklarını söyledi. "Ne yaparsam yapayım zaten sınıfı geçiyorum" düşüncesinin öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediğini bildiren Geylan, "Sınıf tekrarı ihtimali, öğrenme sürecinde öğretmenin etkisini artıracaktır" diye konuştu.

GÜNCEL 22.02.2020, 18:16
Talip Geylan: Sınıf tekrarını olumlu buluyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıfta kalmanın olmamasının eğitimde önemli ölçüde seviye düşüklüğüne yol açtığına, dört işlemi bilmeden lisenin bitirilmesine dikkat çekerek, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren, ortaokul ve liselerde sınıf tekrarı sistemine yeniden geçileceğini açıkladı.

Bakan Selçuk'un açıklamalarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sınıf tekrarı açıklamasını olumlu bulduklarını söyledi. "Ne yaparsam yapayım zaten sınıfı geçiyorum" düşüncesinin öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediğini bildiren Geylan, "Sınıf tekrarı ihtimali, öğrenme sürecinde öğretmenin etkisini artıracaktır" diye konuştu.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'un sınıf tekrarı açıklamasını yerinde buluyoruz. Bu yaklaşım, MEB'in öğretmenler odasına kulak verdiğini gösteriyor, bu itibarla teşekkür ediyorum.
Şu bir gerçektir ki; "Ne yaparsam yapayım zaten sınıfı geçiyorum" düşüncesi öğrencimizin derse karşı motivasyonunu olumsuz etkilenmekte.

Öte yandan öğretmen NOT VERENDİR. Dolayısıyla sınıf tekrarı ihtimali, öğrenme sürecinde öğretmenin etkisini artıracaktır.

Notun belirleyici olması, sınıfta kalmanın geri gelmesi, aslında velinin çocuğunu daha iyi tanıması ve fark etmesini de sağlayacaktır. Bu durum, aynı zamanda velinin çocuğu üzerinde gerçekçi beklenti oluşturmasının yanı sıra öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre doğru yönlendirilmesine de katkısı olacaktır."

Yorumlar (9)
Ağaçkakan 5 ay önce
Sınıf tekrarı olumlu bir gelişmedir. Ancak her öğrenciyi 12 yıl okutma zorunluluğu kaldırılmalı.Okumak istemeyen öğrenciye ne yapsanız kar etmez. Hele devlet yurtlarında ekmek elden su gölden yaşayanlar hayatın gerçeklerinden uzak. Sonuç ne mi olur... Öğretmene şiddet daha da artar.
Halil 5 ay önce
Lise zorunluluğu kalkmalı, seviye sınıfları oluşturulmalı. Zeki çocuklar bu sistemde heba oluyor.
Doğru söz 5 ay önce
Halil adlı kullanıcı kesinlikle doğru söylüyor. Fırsat eşitliği adı altında özel eğitime muhtaç çocuklarımıza özel programlar uyguluyoruz kesinlikle harika bir sistem fakat neden bu özel ve üst düzey çalışma ve zekaya sahip öğrencilere uygulanmıyor. Seviye sınıfları serbest olmalı.başarılı öğrencilerimiz heterojen sınıflarda hem sıkılıyor hem de ders dinleyemiyor. Acilen ortaokuldan itibaren sınıflar fen sınıfı sosyal sınıfı beden sınıfı müzik sınıfı gibi ayrıma tabi olmalı. Yani balıga uçmayı, kuşa yüzmeye zorlamanın anlamı yok bence
Tembel ve Azılı Öğrenci 5 ay önce
Hani ögrenci öğretmene not verecekti.Yaramaz öğrencinin haklarını kim savunacak.Gerekirse BM ye gidilmeli.Sınırsız özgürlük istiyoruz.
Acil çözüm 5 ay önce
12 yıl okullarda zorunlu eğitim yerine; 5 sınftan itibaren 2 yıl üst üste kalan öğrenci açık ortaokul ve açık lise ye yada çıraklık okuluna gönderilmeli. Böylece hem okumak istemeyen öğrenci meslek Sahibi yapılmış olur, hem okullarda öğrenci sayıları düzenlenmiş hem de herkes 12 Yıllık zorunlu eğitimini dışardan da olsa tamamlamış olur. Hakikaten okumak ders dinlemek isteyen öğrencilere öğretmenlerin okumak istemeyen öğrencilerle uğraşmaktan fırsatı kalmıyor. Yaptırım gücünüz olmadığını bilen öğrenciyi derse motive etmek zor.
Eren 5 ay önce
Suriyeli öğrenciler ile ilgili bir düzenleme olmalı birçok öğretmen Suriyeli öğrencilerle hiç ilgilenmeden direkt sınıf tekrarı yaptırmaya çalışıyorlar
Erzurum 5 ay önce
Üyelerin görevden alındı.ses cıkarmadın. Sen de yanılttın bizi. Okullarda kaç tane TES Müdür var. Bir araştır. 2014 yılında görevden alınan müdürler ne oldu. Yerlerine kim kimi atadı. Bunları konuş. Lütfen
Ersin 5 ay önce
1 milyon öğretmen ve böyle bir konuda üç dört yorum yapılmış.Bir gariplik var.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49