Talip Geylan: Birinci dönem notları hesaba katılmasın

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 'telafi edilemeyecek adaletsizlikler doğurur' diyerek okul başarı puanı ile ilgili MEB'e çağrıda bulundu

GÜNCEL 16.01.2021, 10:23
Talip Geylan: Birinci dönem notları hesaba katılmasın

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yaptığı açıklamada, yazılı sınavların değerlendirmeye alınmayacağı kararının doğuracağı adaletsizleri önleyecek olması bakımından doğru bir karar olduğunu ifade etti. Geçen haftadan itibaren ortaokullarda notla değerlendirmenin doğuracağı muhtemel sorunlarla ilgili bakanlığa çağrıda bulunulduğunu ve MEB'in şehirlere gönderdiği bir yazıyla konuyla ilgili açıklama yaptığını belirten Geylan şunları söyledi: Buna göre ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavlar dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyecek. Ortaokullarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. Salgın şartları sebebiyle birinci dönemde karne basımı ve dağıtımı yapılmayacak, karneler elektronik ortamda erişime açılacak.

DOĞRU KARAR ALINDI

Yazılı sınavların değerlendirmeye alınmayacağı kararı, doğuracağı adaletsizlikleri önleyecek olması bakımından doğru bir karardır. Ancak, ülkemizde uzaktan eğitim araçlarından yoksun olduğu için canlı ders etkinliklerine katılamayan önemli sayıda öğrencimiz olduğu göz önüne alındığında yapılacak değerlendirmelerin ne derece adil ve gerçekçi olacağı tartışmalıdır. Aslında yapılması gereken, liselerde olduğu gibi ortaokullarda da ikinci dönem gerçekleştirilecek yüz yüze sınavlarla puan değerlendirmesinin yapılmasıydı. Böylelikle öğretmenlerimizi gereksiz tartışmalara da sürüklememiş olacaktık. Bu noktada MEB'e önemli bir çağrıda bulunuyorum. Bu sene adrese dayalı lise yerleştirmelerinde okul başarı puanı belirlenirken birinci dönem notları hesaba katılmasın. Aksi takdirde telafi edilemeyecek adaletsizliklere sebep olunacaktır.

MAHMUT ÖZAY

TÜRKİYE

Yorumlar (4)
Erken Olmadı mı? 2 ay önce
Sayın başkan,
Biraz daha bekleseydiniz karneden (dijital) sonra açıklama yapsaydınız.
Emekli öğretmen 2 ay önce
Sayın Başkanım Öncelikli gündem maddeniz 3600 ek gösterge olmalıdır.Lütfen söz verdiler.Ek gösterge ivedilikle verilmelidir.
Ece 2 ay önce
Ne notmuş bu kadar güvenin artık öğretmene de sınav sistemine itiraz edin
Öğretmen 2 ay önce
Müdür Yetkili Öğretmenlerimize süresiz il içi tercih imkanı verilmelidir lütfen
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49