Stajdaki öğrencilerin sigorta durumları meclis gündeminde!

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan, öğrencilerin Staj süresinin sigorta başlangıcı olarak gösterilmemesini meclis gündemine taşıdı.

GÜNCEL 08.11.2017, 20:21
Stajdaki öğrencilerin sigorta durumları meclis gündeminde!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, stajyerlerin staj sürelerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesini meclise taşıdı.

Hürriyet meclis konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Sayın Bakan, staj sürelerinin sigorta başlangıcı olarak kabul edilmemesinden dolayı yüzbinlerce kişi mağdur durumda. Mesleki Eğitim Kanunu'yla staj sigortaları başlangıcı sayılan kanuni hakları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle geriye dönük olarak ellerinden alınmıştı. Birçok mesleki alanda staj yapanların staj süreleri sigorta başlangıcı sayılırken, haftada iki gün okulda, üç gün sanayide ve fabrikalarda, yaz tatili bile yapmadan çalışarak staj yapanlar bu haktan ne yazık ki mahrum bırakıldılar. Staj sigortası mağdurları adalet bekliyor ve her yasa döneminde çıkacak bir yasanın yolunu gözlüyorlar. Anayasa'nın eşitlik ilkesinden bu insanlar neden faydalanamıyor? ‘Bu yasal çarpıklık ne zaman giderilecek?’ diye sormak istiyorum. Teşekkür ederim.”
 

Yorumlar (3)
Kenan 4 yıl önce
Kesinlikle bu problem çözülmeli...
Sami 4 yıl önce
Aynen katılıyorum. Bize yıldan sayılıyor günden sayılmıyor dediler. Bir baktık bu hak elimizden alınmış. Mağduriyetimiz giderilsin.
OK 4 yıl önce
Bakın bu staj sigortasi mağdurlarının hepsi kendini sigortalı zannediyordu yani kandırıldılar. Lütfen çözün bu sorunu. Yazık günah.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49