Staj süreleri emeklilik için borçlanılabilir mi?

Staj süreleri borçlanılarak prim gün sayısı artırılabildiği gibi ilk sigortalılık tarihi de öne çekilebiliyor. Ancak bu haktan herkes yararlanamıyor.

GÜNCEL 04.05.2019, 09:19
Staj süreleri emeklilik için borçlanılabilir mi?

Emeklilik herkesin hayali. Emekliliği erkene çekmek ise kimileri mümkün olabiliyor. Staj süreleri borçlanılarak prim gün sayısı artırılabildiği gibi ilk sigortalılık tarihi de öne çekilebiliyor. Ancak bu haktan herkes yararlanamıyor. Peki sadece belli iş kolları için geçerli olan bu uygulamanın detayları neler?

Geçmişte stajyer olarak çalışmış olanlar, bu süreleri borçlanarak emekliliklerini erkene almak istiyorlar. Ancak bu durum her iş kolu için geçerli değil. Pek çok alanda çıraklık ve stajyerlik süreleri borçlanılamıyor ve bu süreler emekliliğe fayda sağlamıyor. Peki istisna kabul edilen iş kolları hangisi?

ŞANSLI STAJYERLER KİMLER?

Stajyerlik süresinin erken emeklilik konusunda bir faydası olmaması ve bu sürelerin örneğin askerlik gibi sonradan borçlanılamaması konusunda bazı istisnalar mevcut. Bazı alanlardaki stajyerler, bu süreleri erken emeklilik için kullanma hakkına sahipler. Peki kimler bu süreleri borçlanabiliyor?

-Avukatlar, stajyer avukat olarak çalıştıkları 1 seneyi borçlanabilirler.

-Doktora veya tıpta uzmanlık süreleri borçlanılabilir.

-Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanılarak erken emeklilik konusunda fayda sağyalabilir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49