Sosyal medya yasası ile ilgili önemli maddeler

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi. İşte sosyal medya yasası maddeleri ve düzenlemesi…

GÜNCEL 01.10.2020, 18:53
258
Sosyal medya yasası ile ilgili önemli maddeler

Sosyal medya yasası ile ilgili düzenlemeler merak ediliyor, sosyal medya yasası nedir, ne zaman yürürlüğe girecek soruları soruluyordu. Türkiye’de Sosyal ağ sağlayıcılara temsilcilik açma zorunluluğu getiren sosyal medya yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasaya göre, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketler Türkiye'de temsilcilik açacak. Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak. İşte 2020 sosyal medya yasası ile ilgili merak edilenler…

SOSYAL MEDYA YASASI NEDİR?

AK Parti’nin Almanya modelini örnek alarak hazırladığı kişilik haklarından, hakarete kadar birçok maddeyi içeren yasa.

SOSYAL MEDYA YASASI’NDA YER ALAN MADDELER

- Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak.

- Temsilcinin, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekiyor. Şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayınlamak da temsilciliğin görevleri arasında.

-Kişilik hakkı ihlalleri de cezalandırılacak.

- Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

- Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

- Sosyal medya yasasıyla unutulma hakkı da getiriliyor. Kişilerin isminin geçtiği ve 'kişilik haklarına saldırı' olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görülmeyecek.

HAKARETİN DE CEZASI OLACAK

- Sanal ortamda hakaret etmenin de artık cezası olacak. Tehdit, taciz ve yalan haber yaymak eskisi kadar kolay olmayacak.

- Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49