Skandal karikatürün sorumluları sessizliğini koruyor

'Ders kitabında müstehcen karikatür' skandalının yankıları devam ederken kitapları okuyup inceleyen uzmanlar sessizliğini koruyor.

GÜNCEL 11.09.2017, 11:40
Skandal karikatürün sorumluları sessizliğini koruyor

KARAR'ın gündeme taşıdığı 'Okul kitabında müstehcen karikatür' skandalına tepkiler sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara dağıtılan 6'ncı sınıf Türkçe çalışma kitabının 13. sayfası 'yırtılarak' imha edilmeye başlandı. İmha sürecinin bugün tamamlanması beklenirken, Talim Terbiye Kurulu ve 18 uzman tarafından incelenen karikatürün sorumluları ne istifa etti ne de görevden alındı. Kamuoyunda büyük tepki yaratan süreçte taraflar, topu birbirine attı. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş "Sorumluluğumuz yok" açıklaması yaparken, karikatürü çizen Selçuk Erdem bile "Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim" diyerek tepki gösterdi.

İlk etapta pedagojik şartları yerine getirmediği gerekçesiyle Milli Eğitim'in açtığı ihaleye alınmayan kitabın bilahare yeniden değerlendirilerek sürece dahil edilmesi ve sonunda ihaleyi müstehcen karikatürün yer aldığı kitabı basan yayınevinin kazanması kafaları karıştırdı ve "İhale süreci kitap hiç incelenmeden mi tamamlandı" sorusunu gündeme getirdi.

Sorumluların ortaya çıkması için kamuoyunda tatmin edici bir açıklama beklenirken, konunun takipçileri üniversite sınavında sıralama skandalı sonrasında hatasını kabul edip istifa eden ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir'in örnek davranışını hatırlattı.

Öte yandan 1,5 milyon basılan kitaptaki hatanın telafisi için okullara dağıtılan kitaplardan karikatürün bulunduğu 13'üncü sayfa yırtılarak çıkartılmaya başlandı. Yeni eğitim öğretim yılı başladığında öğrencilere dağıtılacak olan kitapta bu yıl 13. ve 14. sayfalar bulunmayacak.

Tepki çeken ve imha süreci başlayan kitapla ilgili bir açıklama da Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir'den geldi. Demir skandala iliş- kin şunları söyledi: "Okullarımızda dağıtılan kitapların ihale, inceleme ve dağıtımı sürecinde ne kadar titiz davranmamız gerektiği konusunda çok açık bir örnektir. Çizerin izin alınmadığı ifadesi ise akademik çerçevelerde sıkça rastladığımız intihal konusunun da yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Önümüzdeki yıl için 6'cı sınıf çalışma kitabının kolaycı yolla eğitimde kullanılmasının doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum."

İNCELEME SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, skandal karikatürün 10 uzman ve 8 Kurul üyesinin ayrı ayrı yaptığı incelemeler sırasında gözden kaçtığını ancak skandaldan kendilerinin sorumlu olmadıklarını açıkladı. Karikatür krizinden yayınevini sorumlu tutan Durmuş, basılan 1.5 milyon kitabın 13. sayfalarının tek tek imha edileceğini söyledi. Önce 6 incelemecinin ayrı ayrı okuyup hakkında rapor hazırladığı, sonra 4 kişilik bir başka komisyonun yeniden değerlendirdiği ve son olarak 8 kişiden oluşan Talim Terbiye Kurulu'nun inceleyerek onay verdiği kitaba ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin hiçbir şekilde sorumluluk almaması ise dikkat çekti. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı'nın "Bizim sorumluluğumuz olmamasına rağmen yine de özür dileceğiz" ve "Karikatürist eserini izinsiz kullandı diye yayınevine dava açabilir" şeklindeki sözleri de tepkileri arttırdı.

Bir kutup ayısının 'müstehcen el hareketi' yaptığı karikatür, MEB onaylı 6'ncı sınıf Türkçe kitabında yer almış, skandalın ortaya çıkmasının ardından okullara gönderilen kitapların tek tek açılarak karikatürün bulunduğu 13'ncü sayfanın yırtılmasına karar verilmişti.

Kaynak: Karar Gazetesi

Yorumlar (5)
Şükrü MUTLU 4 yıl önce
Talim Terbiye kurulu Başkanı istifa etsin.İstifa da bir erdemdir.Yahut ta orada çalışanların hepsi istifa etsin.
PES DOĞRUSU 4 yıl önce
alparlan durmuş sorumlu değilde acaba bu isten kim sorumlu bakkalda ki cirak mi? piskinligin bu kadarinada pes talim terbiye kurulu ne ise yariyor bu tur olaylar milli egitim bakanligini kamu oyu nezdinde zor durumda birakiyor bence sorumlular derhal gorevden alinmali
bakan bakıyor mu ? 4 yıl önce
meb de en büyük sorumlu bakandır. ya görevden alacaktır ya da o istifa edecektir.
Taslibogaz 4 yıl önce
Bunlar da utanma da yok. İnsan çıkar bir açıklama yapar.
Tlp 4 yıl önce
Başka bir ülkede sorumluluğunu üstlendiği onlarca halattan biri koptu diye bir japon intihar ediyor. Bizdeyse.... şimdi her anlamda biz üstü nuz de mi onlar gavur ya hani
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49