"Siz Gelemiyorsanız Biz Geliriz" projesi ile öğrencilerin yüzlerini güldürdüler.

Köylerinin okula uzak olması, maddi imkansızlıklar ve çeşitli nedenlerle ilçede yatılı eğitim gören çocuklarını ziyaret etmekte güçlük çeken velileri "Siz Gelemiyorsanız Biz Geliriz" adlı projeyle çocuklarıyla buluşturan Sivas Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi öğrencilerin yüzünü güldürüyor.

GÜNCEL 08.01.2019, 16:37
"Siz Gelemiyorsanız Biz Geliriz" projesi ile öğrencilerin yüzlerini güldürdüler.

Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi, hayata geçirdiği "Siz Gelemiyorsanız Biz Geliriz" adlı projeyle öğrencilerini velileriyle buluşturarak, hasret gidermelerini sağlıyor.

Köylerinin okula uzak olması, maddi imkansızlıklar ve çeşitli nedenlerle ilçede yatılı eğitim gören çocuklarını ziyaret etmekte güçlük çeken velileri belirleyen okul yönetimi, gerekirse kilometrelerce yol katederek öğrencilerle ailelerini bir araya getiriyor.

Öğrencilerin aile hasretini dindirerek sadece eğitimlerine motive olmalarının amaçlandığı proje kapsamında son olarak 10. sınıf öğrencisi Nazlıcan Sayılgan, ailesiyle bir araya getirildi.

İlçeye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Akçakışla köyüne okul yönetimi ve öğretmenlerinin desteğiyle götürülen Sayılgan, ailesiyle özlem giderme fırsatı buldu.

Şarkışla Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Ergen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenlere gayretli çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, "Çeşitli sebeplerle okula gelemeyen velilerimizi planlı şekilde ziyaret ediyoruz. Bugün de Akçakışla köyümüzde Nazlıcan'ın evine misafir olduk. Devletimizin büyüklüğünü, varlığını hissettirmek için buradayız." diye konuştu.

Nazlıcan'ın başarılı bir öğrenci olduğunu dile getiren Ergen, "Hiçbir sevginin, anne ve babanın sevgisi kadar olmadığını hissettirmek için ziyaretler yapıyoruz." dedi.

Ziyaretler devam edecek

Okulun Müdürü Abdussamet Atalay da eğitimin sacayağından velileri çok önemsediklerini belirterek, "Yıl sonuna kadar gelemeyen velilerimizi haberdar edip, rahatsızlık vermemek şartıyla ziyarete devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Atalay, ulaşımı zor olan köylerde yaşayanlar ile okula gelmemek için direnen velileri ziyaret etmenin önceliklerini olduğunu bildirdi.

Biyoloji öğretmeni Canan Karabulut Sağlam ise her öğrenciyle yakından ilgilenmeleri gerektiğini dile getirdi.

Öğretmen Ayşe Tay da öğrencisiyle yaklaşık 14 saat vakit geçirdiğini ancak öğrenci için velinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Tay, aileden çocuklarına daha fazla destek olmalarını istedi.

"Çok büyük sürpriz oldu"

Nazlıcan'ın babası Yasin Sayılgan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Öğretmenlerinin hepsinin buraya gelmesi bize onur, gurur verdi. Hepsinden Allah razı olsun, ayaklarına sağlık, çok teşekkür ederim." dedi.

Anne Zekiye Sayılgan da kızıyla hep gurur duyduğunu belirterek, "Onu çok seviyorum, o hanım hanımcık bir kızdır. Dün kayınvalidemin rahatsızlığı için hastaneye gitmiştik, orada kızım aradı ve öğretmenleriyle ziyarete geleceklerini söyledi. Bizim için çok büyük bir sürpriz oldu, çok duygulandık." şeklinde konuştu.

Kızının ziyaretine imkansızlıklar ve evde hasta bulunması nedeniyle gidemediklerini anlatan Sayılgan, gözlerinin arkada kalmadığını, öğretmenlere çok güvendiklerini sözlerine ekledi.

SİVAS - Kemal Erdoğmuş

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49