Sınavlar iptal mi? MEB sınav açıklaması… 4 Ocak’ta yüz yüze sınavlar olacak mı?

Sınavlar iptal mi? MEB sınav açıklaması… 4 Ocak’ta yüz yüze sınavlar olacak mı?

GÜNCEL 24.12.2020, 23:50
Sınavlar iptal mi? MEB sınav açıklaması… 4 Ocak’ta yüz yüze sınavlar olacak mı?

Sınavlar iptal mi? MEB sınav açıklaması… 4 Ocak’ta yüz yüze sınavlar olacak mı?

Sınavlar iptal mi? 4 Ocak'ta başlaması beklenen yüz yüze sınavlar olacak mı? MEB sınav açıklamaları yakından takip ediliyor. Bilim Kurulu toplantısından sınavların iptal olup olmayacağına yönelik karar çıkıp çıkmayacağı merakla bekleniyor. Peki, sınavlar iptal mi? 4 Ocak yüz yüze sınavlar olacak mı?

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Tüm yüz yüze sınavlar 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Telafi öğrencileri de bu tarihler arasında sınava girecek. Cumartesi günleri de sınav yapılabilecek. Öğrenciler sınava kadar işlenen tüm konulardan sorumlu olacak.

Sınavın içeriğini MEB değil, okulların kendileri belirleyecek. Sınav tarihlerine okullardaki sınıf ya da alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek.

İLKOKUL SINAVLARI NASIL OLACAK?

1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda ders sınavları ilk dönem uygulanmayacak. Karne notları ders etkinliklerine katılım, proje ve performans etkinliklerine göre belirlenecek.

ORTAOKUL SINAVLARI NASIL OLACAK?

Ortaokulda bir dersten bir sınav yüz yüze gerçekleştirilecek. Seyreltilmiş ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak. Sınav tarihi öğrencilere 1 hafta önceden duyurulacak. Sınavlar matematik ve Türkçe gibi temel derslerden olacak.

LİSE SINAVLARI NASIL OLACAK?

Karne notları her bir derse ilişkin bir sınav puanı ile performans çalışmalarının puanlarına göre belirlenecek.

Her dersten bir sınav yüz yüze olacak. Günde 3 sınav hazırlanabilecek. Performans çalışmaları yüz yüze, çevrim içi veya e-posta gibi diğer elektronik ortamlarda yapılabilecek. Sınavlar gruplar halinde, hijyen kuralları ve sosyal mesafe gözetilerek okullarda gerçekleştirilecek.

ETKİNLİK KATILIM PUANI VERİLECEK

Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile spor, teknoloji ve tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, temel dini bilgiler dersi ile seçmeli derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.

Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders ve EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2'den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.

SÜRE 40 DAKİKA OLACAK

Ortaokul ve liselerde her bir sınav için öğrencilere 40 dakika süre verilecek. Sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Bir günde her bir öğrenci için en fazla iki dersten sınav yapılabilecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49