Servet Özdemir, Yeni Yönetici Atama Yönetmeliğini Eleştirdi.

Kamudanhaber sitemiz yazarı Prof. Dr. Servet Özdemir, Yeni Yönetici Atama Yönetmeliği Konusunda Eleştirilerde Bulundu.

GÜNCEL 06.02.2021, 00:13
Servet Özdemir, Yeni Yönetici Atama Yönetmeliğini Eleştirdi.

Yönetmelik çalışmalarında kendisinin olduğunu ve el altına değiştiğini ima ederek, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı'yı eleştirdi. Üniversitelerin dışlanarak yönetici yetiştirilemeyeceğini söyledi.

İşte Prof. Dr. Servet Özdemir'in o açıklamaları:

Yönetici yetiştirme ve atama yönetmeliği maalesef el altında değişikliğe uğramış, madem her şeyi biliyorsunuz insanların zamanını çalmayın bari. Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü üniversiteleri dışlayarak yönetici yetiştirmez.

Yazılı sınav komisyonu; Bakan onayıyla Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu Bakan Yardımcısı veya Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürünün başkanlığında, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğünden birer daire başkanı ile bir hukuk müşavirinden oluşur. Türkçesi nasıl diyeceğim ama içerik daha kötü, okulu olmayan yardımcı birimler yönetici seçiyor, yetiştiriyor ve atıyor. Ne kadar kötü bildiği ile amel etmemek, geldiği alanı yok saymak.

Artık yükseköğretim işleri de MEB'e bağlandı bu hızla devam edin  üniversiteleri kapatın,  "Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce eğitim yönetimi alanında hazırlanan Eğitim Yönetimi Sertifika Programı, uzaktan öğretim ve/veya yüz yüze eğitim kapsamında uygulanır".

Yönetici atama yönetmeliği 2547’de aykırı, daha önce YÖK ile MEB davalık oldu ve kaybetti.

Yorumlar (9)
Eğitimci 5 ay önce
Bakanlık düzeyinde birçok eğitime formatör olarak katıldım. Eğitim veren akademisyenlerin %80’i yetersizdi. %20’sinin verdiği bilgiler ise çok işlevsel değildi. Bir yerde kopukluk var, akademik camia olaya çevirilerle bakmaktan vazgeçmeli. Başka yayınları çevirmekten, anket uygulayıp araştırma yapmaktan başını kaldırıp işlevsel, etkili, bizim kültürümüze uygun, teorik değil pratik şeyler üretmeli. Misal elin akademisyenleri, bilim adamları aşı üretirken bizimkilerden ses yok.
peh 5 ay önce
Hocam ne söylediğinizin farkındamısınız siz. yıllardır üniversitelerin öğretmen yetiştirmede ne kadar başarısız olduklarını kendiniz söyleyip duruyorsunuz. Üniversielerde bir gün okulda derse girmeyen insanlar öğretmen yetiştiriyor. Bir de bu adamlara okul müdürümü yetiştirteceksiniz. Üniversitedeki bir hoca ne bilir okul müdürü yetiştirmeyi. Kaç tanesi okulda çalışmış kaç tanesinin okul tebrübesi var. Akademisyenler bi zahmet üniversitelwerin kalitesini artırmaya odaklansınlar. Bence üniversitelerdeki dersleri de öğretmenelre bıraksınlar.. Öğretmeni öğretmen yetiştirsin. Okul idarecisinide okul müdürleri. Stajyer yöneticilik gelsin. Okul müdürlerinin yanında stajyapsın bir süre yeni yöneticiler yeter. Sizlerde tecrübelerini okullara gelrek paylaşın bir zahmet. Akademisyenler gelsinler okullarda seminer dönemlerinde tecrübelerini paylaşsınlar. Okula çağıracak hoca bulamıyoruz. Hepsi nasıl doçen nasıl prof olurumun derdine düşmüş sabah akşam makale okuyup makale yazıyor. Bi zahmet önce akademiyi düzeltin sonra milli eğitimi düzeltirsiniz!!
Efe 5 ay önce
Hep haksızlık hep kul hakkı yemek
Hamit 5 ay önce
Biz niye ünivetsiteleri kapatalım? Onlar neredeyse hiç üreterek bunu kendiliğinden başarıyorlar. Önce akademik yeniden yapılanma sağlanmalıdır.
Özgür 5 ay önce
Boşa zaman kaybı. Eski usule dönülmeli, yoksa eğitimdeki başarısızlık artmaya devam eder...
Eğitim Yöneticisi 5 ay önce
Neresi doğru ki Anadolu çocuğu Servet bey kardeşim!?....
ae 5 ay önce
Okul müdürlerinin koltuklarını yine oynattılar. Sürekli tam ek ders dışında hiç bir ekonomik ve sosyal getirisi olmayan ve kadrosu bile bulunmayan bu ucube okul müdürlüğü yapılır mı? Öğretmenlerin gözünde bir okula müdür olmak oldukça iyi görünebilir ancak bir başladınız mı sadece stresi yeter.
TARUMAR 5 ay önce
Okul Mudurlugu tecrube ister feraset ister.tepeden inme mudur okursan 1 gun dahi dayanamazsin Kesinlikle Mudurlukte iyi yetismis bir mudur yaninda 2 yil staj yapmali ve iyi sekilde yetismelidir bu kisilere bu sekilde egitim kurumlari teslim edilmelidir. Ikinci gorev sacmaligindan cikarilmali ve profesypnel olarak yapilmalidir. Avrupada nasil yapilir bu isler bi arastirsinlar. Bazi seyler zaten ileri medeniylerde zaten oturmus durumda git arastir uygula bu kadar mi zor bu isler.vesselam
Cafer 5 ay önce
Servet hoca hep desteklediği Adnan hocayı yanlışını görünce anında açıkça eleştirmiş. İşte budur. Bize böyle adamlar lazım. Saygılar hocam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49