Sendika(lar) Hedefte mi?

Kamudanhaber sitemiz yazarı CENGİZHAN TÜRKYILMAZ Yazdı...

GÜNCEL 15.02.2020, 19:57
Sendika(lar) Hedefte mi?

Kamudanhaber- Özel Haber

CENGİZHAN TÜRKYILMAZ

Son zamanlarda bazı mihraklar tarafından vakıf, dernek ve sendikalara yönelik sistemli bir saldırı ve itibarsızlaştırma operasyonu yalan ve yanlışlarla yürütülüyormuş. Kurtlar uluyup, kuşlar ötüyormuş… Saldırıların merkezinde, ülke olarak maruz kaldığımız küresel operasyonların başarıyla savuşturulmasında, milletinden ve vatanından yana tavır alan kurumlar varmış. Böyle diyor bir makalede…

Ülke olarak birlik ve beraberliğe her şeyden çok ihtiyacımız olan şu günlerde ‘’zamanlama manidar’’mış. O halde; siz uygun bir zaman bildirin, o zaman diliminde sorulsun kamuoyuna mal olan iddialar. Böylece memleketin moral ve motivasyonu da bozulmamış olur.

Sayın Başkanım sadece basit bir soruya cevap verin kâfi. Başka bir şey istemiyoruz. Soru şu: Sizin maaşınız kaç bin TL? Şube Başkanlarınız ne kadar maaş alıyor?

Yasal maaşınızda gözümüz yok elhamdülillah. Ancak; tam da bu noktada Alev Alatlı’nın ifadesiyle; ‘’ Her yasal olan aynı zamanda helal midir?’’ sorusu düşüyor ister istemez akıllara… Çünkü sizlerin maaşlarını belirleyen yine sizin kurullarınız…

Olayı getirip de küresel operasyonlara, komplo teorilerine, polisiye romanlara, kriminal vakalara, FETÖ’ye bağlamaya gerek yok. Haa, ‘’Teşkilat içinde kim ne yaptı? Hesap versin.’’ diyerek sizin soracağınız sorular varsa ona da saygı duyarız. Sorun, elbette…

Son zamanlarda kimin bir yolsuzluğu ortaya saçılacak olsa hemen Hucurat Suresi 6. Ayeti’ni: "Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size haber getirirse onun doğruluğu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.’’ paylaşıyor. Amenna ve saddakna. Bu ayetin hepimiz muhatabıyız. Sizleri de bağlar bu ayet. Ancak; birilerinin kendi çirkin işlerini perdelemek için ayet ve hadislerin arkasına saklanması da kesinlikle tasvip edilecek bir davranış değildir.

Kişi başı gecelik 500-600 TL fiyat biçilen beş yıldızlı otellerin konforunda narkozlanan teşkilat yöneticilerinin desteğini alıyor olmanız önemli elbette. Yalnız otele gelemeyen üyeleriniz ayık başkanım, narkozda değiller. Her şeyin de farkındalar. Konformizim, kariyerizm aynen corona virüsü gibi kurumlarımızı tüketen hastalıklar oldu maalesef.

Toplumun kılcallarına kadar uzanan ve sivil alanı tahkim etme potansiyeline sahip sivil toplum örgütlerinin varlığından kimsenin rahatsız olduğu filan yok. Fakat bürokrasinin; değişimin önünde engel görülerek etkisinin azaltılıp, akredite STK’ların devreye girmesinin, demokrasinin tabana yayılması yönünden olumlu etkisi olmakla birlikte, bürokratik denetim mekanizmaları ve teftiş sisteminin felç olmasına, kimi taşra teşkilatlarında ise sivil tahakkümün kurulmasına yol açtığı gerçeğine de gözümüzü kapamayalım.

Sivil toplum kuruluşlarından umdukları menfaati bulamayıp bir şekilde sistemin dışına itilen muhterislerden bahsetmişsiniz. Sistemin dışına itilen muhterislerin kaybedip de sistemin içinde kalan muhterislerin kazandığı menfaatleri de açıklarsanız, kamuoyunu aydınlatmış olursunuz. Ortada nasıl bir menfaat var ki; bu denli büyük bir gürültü kopuyor?

15 Temmuz’da milletçe iyi bir sınav verdik. Bu sınavı alnının akıyla veren herkesten Allah razı olsun. Ancak; kimse bu milletin karşısına kan bedeli ister gibi ikide bir; ‘’15 Temmuz’da biz…’’ hamasetiyle çıkmasın! Aksi takdirde her ne kadar zıt kutuplarda durulsa da yöntem olarak 28 Şubat’ın menfaatçi Beşli çetelerinden bir farkımız kalmaz.

Zygmunt Bauman, ‘’Sosyolojik Düşünmek’’ isimli kitabında; ‘’Biz, grubumuzun ortak üyeleri ile olduğu gibi; özdeşleştiklerimiz hakkındaki herhangi bir aksi düşünceyi de hafife almayacağımız ortadadır. Eğer böylesi düşünceleri duyarsak, muhtemelen onları çürütmek ve "haksız yere suçlanan"ın temiz adını korumak için elimizden geleni yaparız.’’ diyor. ‘’Bizim’’ olması için, ‘’onları’’ üretiriz, diyor. Şimdi, kimi teşkilat kademelerinin çürümüşlüğü karşısında çözümü iç ve dış düşmanlar üreterek bulmak; ne size bir fayda sağlar ne de kuruma bir fayda sağlamaz, inanın… Emin olun ki; ortada bir saldırı filan yok. Bizler de en az sizin kadar antiemperyalist ve antifiravunistiz. Ülkemizi seviyoruz. Ne gidecek başka bir vatanımız ne de B planı kabilinden bir kenara yığdığımız mal mülkümüz var. Sadece sivil toplumu temsil iddiasındaki kurum ve kuruluşların şeffaf, demokratik, denetlenebilir ve hesap verebilir yapılar olması yönünde talepler var. Sendikalarımıza kirliliği yakıştıramıyoruz. Kimse sizin darbeler karşısındaki duruşunuzu da sorgulamıyor. Ama bugün gelinen noktada; kimi teşkilatlarla ilgili olarak iddia edilen yolsuzluklar, konformizim ve kariyerizm konusundaki duruşunuz sorgulanıyor. Kimi teşkilatlarda temsil noktasındaki yöneticilerin kimlikleri, temsildeki yetersizlikleri, kitleselleşmeye bağlı dejenerasyon, sendikalardaki kimlik ve eksen kayması eleştiriliyor. Bu konularda kamuoyu sizlerden bir çaba görmek istiyor.

Saygılarımızla…

Yorumlar (59)
Antelyeli 1 yıl önce
Adam şube başkanlarının yolsuzluklarını ve arac satışlarını bile 15 temmuz ile fetö ye bağladıya artık ölsemde gam yemem antalya konuşması tam bir fiyaskoydu
Samet 1 yıl önce
Maaşınızı açıklayamıyorsunuz. Artık ne kadar sa bize gelince 3.5 zaman. Öğretmen hiç bukadar rencide edilmemişti.
Musa 1 yıl önce
Yazık oluyor. Bu teşkilata yıllarımızı verdik. Dönüp arkamıza baktığımız zaman sadece kaybeden çoluk çocuğumuz olmuş. 18 yıllık üyeyim. Ilk işim pazartesi istifa etmek olacak. Yolsuzlukların üstünü örten bir yerde duramam artık.
ESKİ VE YENİ 1 yıl önce
MEB de Memurluğa başladığım günden bugüne 20 yılı geride bıraktım. Memur olarak eğitimciyiz diyerek piyasaya çıkmış, üremiş tüm sendikaları yine bir memur olarak hep lanetledim ve lanetleyeceğim. Lanetlememin nedenini de söyleyeyim. KUL HAKKI bunun için birebir biçilmiş kaftanlardır bu sendikalar.
Saiir 1 yıl önce
Sıkışan 15 temmuza bağlıyor ne alaka bir sen mi çıktın 15 temmuzda sokağa iki der bir bunu dile getiriyorsun aldığın ve açıklayamadığın maaşını da kan parası mı sayıyorsun başkan ayıp oluyor
Ali 1 yıl önce
Maaşını açıkla Ali bey 3.5 zam aldınız memurlar bilsin bunu. Devlet sırrı gibi sakliyorsunuz.
Mert 1 yıl önce
Ali Baba Memur-Sen’i çiftliğe çevirdin. Adam sendikanın yani memurların malı oğluna satmış sen 15 Temmuz diyorsun. Ortada buz gibi belge var sen sistemin dışına itilenler diyorsun Yazıklar olsun sana usulsüzlük yolsuzluk yapanları savundun ya bi daha Mehmet Akif İnan ı ağzına alma.
Hakan 1 yıl önce
Hedef sendikalar değil bayım. Hedef sadece memur sen... deyiver kurtul artık. Makandan içeri girerken ağam paşam, makandan çıktıktan sonra böyle hükemetin diyen sözde milliyetçi olan İYİ bildiğimiz sendikalara neden hiç kaleminiz yürümez. Ki bu İYİ bildiğimiz sendika geçmişinde ne kadar antidemokratik süreç varsa destek vermiştir. Hayırda hayır var diyerek tarafını açık ve net belirtmiştir. Şimdi ise ganimet toplama derdine düşmüştür. Hedefinizde bölücülük yapan, pkk ya açıkça destek veren sendika niye yok acaba. Hedefinde toplumu inanç ekseninden koparmak için her türlü milli ve dini değerlere karşı olan sendika niye yok acaba.

Memur sen sana parayla haber yaptırmadığı için hedefine almış olabilirmisin. Bence ondan.
Mektup 1 yıl önce
fetötle yatağa hangi sendikalar girmiş? Toçbirsen eski başkanı Günay kaya'ya sor sana ayrıntıları anlatsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49