Sahte faturalar için yeni düzenleme geliyor

Yeni Yargı Reformu Paketinde, Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) 359'uncu maddesinden kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik düzenleme olacak.

GÜNCEL 27.01.2021, 09:19
Sahte faturalar için yeni düzenleme geliyor

Bu kapsamda vergi kaçakçılık ve suçlarına ilişkin uzun süreli hapis cezalarında yeni bir adım atılacak. Sosyal medya başta olmak üzere çeşitli platformlarda "VUK359 mağdurları" taleplerini dile getiriyordu.

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı düzenleme ile; sahte fatura suçuna her takvim yılı için ayrı ayrı verilen hapis cezalarının zincirleme suç kapmasına alınarak "faile tek bir ceza verilmesi" öngörülüyor.

AK Parti kaynakları "Her takvim yılında işlenen aynı suça ilişkin ceza ayrı ayrı tatbik edilince, 25 yıla varan hapis ortaya çıkıyor. Bu nedenle binlerce kişi mağduriyet yaşıyor. Amacımız vergi kaçakçılığını veya sahte fatura kullanımını affetmek değil. Orantısızlığı ortadan kaldırmak. Daha adil olacağını düşünüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (2)
Oh ne alla 8 ay önce
Mış mış mış dalga geçiyorsunuz bizimle o zaman 10 tane cinayet işliyeyim zincirleme sayılsın. Adam hırsızlık yapmış hemde pek çok kez sen diyorsun ki abi sen bu işi çok yapmışsın az ceza verelim. Biz salakmıyız aklımız ermiyormu sahte fatura yada kata kuli işler yapmaya. Bu ülkede diyorsunuz ki dürüst vatandaş olmaya gerek yok. Mesela Akaryakıtta rekor hırsızlık ortaya çıktı şu anda bu esnada sizler ne yapıyordunuz merak ediyorum e ne olacak şimdi adam 3, 5 yıl yatarım diyor sonraki hayatı full emeklilik. Cezaların caydırıcılığı yok. Saçma sapan hukuk kavramlarıyla suça kılıf uydurmakla işi sulandırmanın anlamı yok. Sorsan muhafazakar parti İslam hukukunda hırsızlığa yaklaşım tarzı böylemi. Yada bizmi yanlış biliyoruz.
Cahile ders verilir 3 ay önce
Sevgili cahil;
bu maddenin tartışılma sebebi zincirleme suç hükümleri. zincirleme suç nedir okumamış, şartlarını bilmeyen bir cahilin yorum yapmasını yadırgadım.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49