Sağlıkçılar 11 aydır atama bekliyor!2021 yılı bitmeden sağlık personeli ataması yapılmalıdır

Kovid-19 salgınının getirdiği iş yüküne rağmen bu yıl sağlık alanında atama gerçekleştirilmedi. Sağlıkçıların gözü kulağı bakanlıktan gelecek güzel haberde

GÜNCEL 13.10.2021, 22:33
Sağlıkçılar 11 aydır atama bekliyor!2021 yılı bitmeden sağlık personeli ataması yapılmalıdır

2021 yılının son aylarına girilirken sağlık alanında henüz atama yapılmadı.

Onbinlerce kişinin gözü kulağı, 10 aydır Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek müjdeli haberde.

Sağlık personeli, geçen aylarda öğretmenlere yapılan ek atamanın ardından sıranın kendilerine geldiği görüşünde.

Sağlıkçılar, halihazırda ağır seyreden yükün 1,5 yılı aşkın süredir etkili olan Kovid-19 salgınıyla katlandığını ifade ediyor. 

Pandeminin etkilerinin bir türlü istenilen düzeye düşmemesi ve mevcut vaka sayılarının 30 bin sınırında dolaşması, bu kışın da zorlu geçebileceği ihtimaline işaret ediyor. 

Ancak tüm bunlara rağmen Sağlık Bakanlığı'ndan atama konusunda net bir adım gelmiş değil.

Bakan Fahrettin Koca'nın temmuz ayı başında yaptığı "2-3 ay içinde geniş, birçok programı içeren bir atama yapıyor olacağız" sözlerine rağmen bir sonuç alınamadı.

Independent Türkçe'nin ulaştığı bilgiye göre bakanlık atama sayısını geniş tutmak için bastırsa da Maliye Bakanlığı ile uzlaşamadı. 

"Atama Maliye Bakanlığı'nın iradesinde"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, pandemiden önce de sağlık çalışanı istihdamının çok yetersiz olduğunu savundu.

Durmuş, salgınla birlikte çok daha zorlu bir süreçten geçildiğini ve bu kişilerin sırtındaki yükün dayanılmaz boyuta geldiğini dile getirdi.

Atamalar konusunda çalışmaların olduğunu ancak sayıda Sağlık ve Maliye bakanlıklarının anlaşamadığını öne süren Durmuş, "Avrupa ile kıyasladığınızda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verileri dikkate alındığında Türkiye'deki sağlık çalışanı açığının çok fazla olduğu görülüyor. Yetkililerin de bunu bildiği halde sonuçlandırmaması çok üzücü" dedi.

Sağlık çalışanlarının 13 - 14 saati bulan nöbetler tuttuklarını, gün aşırı işe gittiklerini, hayatlarının adeta yatak odaları ile işleri arasında geçtiğini, kendilerine de dinlenmeye de vakit ayıramadıklarını ifade eden Durmuş, böyle bir yaşam şeklinin personel için de hasta açısından da riskli olduğunu anlattı.

"En az 50-60 binli atama gerekli"

Atama için 20 - 30 binli rakamların yeterli olmadığını savunan Durmuş'a göre en az 50-60 binli atama şart.

Her yıl düzenli olarak bu atamaların yapılması gerektiğini dile getiren Durmuş, bir taraftan emekli olan, istifa edenlerle açığın derinleştirmesinin yükü de ağırlaştırdığına vurgu yaptı.

 "2021 bitmeden sağlık personeli ataması şart"

 2021 yılı içinde reel olarak bakıldığında sağlık personeli alımı gerçekleşmediğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı, 10 ay önceki 12 bin kişilik alımın bir önceki yıl ilan edilip bir sonraki seneye kaydırılan alım olduğuna dikkat çekerek, "Bu şekilde sistemin yürümesi, sürdürülebilirliği mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Yürüttükleri bir saha çalışmasında bazı sağlık çalışanlarının kendilerine '06.00 - 06.30'da kalkıyorum, çocukların ve kendi hazırlığımızı yapıyorum, akşam duş alıp mutfağa geçip yemek hazırlıyorum, yemek bitince ortalığı topluyorum, gece yorgunluktan, ağrılarımdan uyuyamıyorum' dediğini, eşi de sağlık çalışanı olanların ayın ancak 6-7 günü bir araya gelebildiklerini ifade eden Durmuş, böylesi bir durumda aile yaşantısından bahsetmenin de sağlıklı evlatlar yetiştirmenin de pek mümkün olmadığını dile getirdi.

"Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın isteğini ivedilikle onaylamalı"

Sağlık personeli alımına ilişkin detayların Maliye Bakanlığı tarafından ivedilikle onaylanmasının şart olduğunu savunan Durmuş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

"Maliye Bakanlığı gerçeklerden uzak davranıyor. Atamanın keyfi bir istek olmadığını, Türkiye'nin kronikleşmiş ihtiyaçlarına çözüm için bunun şart olduğunu kabul etmeli. Sağlık personleni ataması yarına ötelenebilecek bir durum değil."

"Aşı karşıtlarını anlamak mümkün değil"

Son olarak aşı karşıtlığını eleştiren Durmuş, Türkiye'de ve dünyada "anlamsız" bir aşı karşıtlığı olduğunu, pandemiyle mücadelede alternatif önerinin bulunmadığını, bilimin bunu yaptırmak gerektiğine işaret ettiğini belirtti ve "Her gün ülkede 200'ü aşkın kişi hayatını kaybediyor. 'Gripten şu kadar kişi ölüyor' demek de bunu meşrulaştırmaz" yorumunu yaptı.

© The Independentturkish

Lale Elmacıoğlu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49