SADAKA GİBİ EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Son 19 yılın Türk Lirası ve Dolar bazında en düşük Eğitime Hazırlık Ödeneği öğretmenlere verilecek.

GÜNCEL 01.09.2021, 19:33
SADAKA GİBİ EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Son 19 yılın Türk Lirası ve Dolar bazında en düşük Eğitime Hazırlık Ödeneği öğretmenlere verilecek.

Öncelikle Eğitime Hazırlık Ödeneğinin bazı yıllarda ortalama öğretmen maaşının yarısı kadar verildiğini belirtelim. Ancak son yıllara ve özellikle 2021 yılına gelindiğinde son 19 yılının en düşük Eğitime Hazırlık Ödeneği belirlenmiştir. Bu ödenekle öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılaması da mümkün değildir.

Eğitime Hazırlık Ödeneği son yıllarda Toplu Sözleşme sürecinin içerisinde Eğitim Bir-Sen ve Memur Sen tarafından imza altına alınıp mutabakatla belirlenmektedir. Belirlenen rakamlara baktığımızda ise öğretmenler sürekli kayıp içerisindedir.

Eğitime Hazırlık Ödeneği, öğretmenlere bir yıllık için verilmektedir. 2021 yılı için verilen Eğitime Hazırlık Ödeneğini 12 aya böldüğümüzde aylık 104,16 TL'ye denk gelmektedir.

Öğretmen maaşının yarsı kadar olan Eğitime Hazırlık Ödeneğini Eğitim Bir-Sen ve Memnun-Sen kırparak öğretmen maaşının dörtte birine (1/4) düşürmüştür.

Eğitime Hazırlık Ödeneğini, maaşlarımızı kırparak kot pantolonlarda küçük ceplere sığacak kadar küçültenleri eğitim çalışanlarına, kamu çalışanlarına ve halkımıza şikayet ediyoruz.

Ortalama öğretmen maaşı, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Toplu Görüşme Masasında yetkiliyken 2008 yılına gelindiğinde 1000 dolar’a kadar yükseltmişti. Eğitim Bir-Sen ve Memnun-Sen bu rakamı ancak 2014 yılına kadar koruyabilmişlerdir. 2014 yılından bu yana ise hem öğretmenlerin, hem de memurların ortalama maşları azalmıştır.

2021 yılına geldiğimizde ise ortalama öğretmen maaşı 640 dolar'a kadar gerilemiştir.

Öğretmenlerin ortalama kaybı 350 dolar'ı bulmuştur.

Memurların ortalama kaybı ise 250-300 doları bulmuştur.

2022 ve 2023 yıllarında memurlara yapılan zamların hepsi 2021 Eylül ayında verilse bile bu kayıpların karşılanması mümkün değildir.

Kısacası Eğitim Bir-Sen ve Memnun-Sen yıllardır hem öğretmenlerin Eğitime Hazırlık Ödeneğini düşürmüş, hem de memurların maaşını düşürmüştür.

Ekmeğimiz sürekli küçülmüştür.

Öğretmenler, memurlar geçinemez durumda ve perişandır…

Bekir AVAN

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı

Yorumlar (13)
Harun Cakir 3 hafta önce
7 milyon memur ve memur emeklisi es cocugu ile 20 milyon secmen secimi bekliyor. Tamam
Asd 3 hafta önce
Bu işler böyle konuşmakla çözülmez nesil yetiştirecen hep para konuşuyorsunuz eğitimle alakanız yok sıkıntı var mı var ama senin de tuzun kuru bay sendikacı sadece böyle atarsın nasılsa bir şey değişmeyecek ancak yeni nesiller için mücadele verebiliriz belki arkadan gelenler durumu düzeltebilirler ama senin de öyle bir niyetimin yok belli
Ali 3 hafta önce
2004 yılında maaşın yarısından fazlaymış.
Sinan 3 hafta önce
EBS liler hala istifa etmiyorlar. Bunun müsebbibi sizsiniz. Eğitimin ne hale geldiği belli.
SevaL 3 hafta önce
5 Top A4 kağıdır 150 TL olmuş, toner kalem tahta kalemi vs sini de kat üst başı geçtik velhasıl hakkaten sadaka niyetine olmuş en az bir maaş kadar olmalıdır artık.
Ali Gül 3 hafta önce
ne güzel uçuyoruz.
Ahmet Öğretmen 3 hafta önce
Hocalarım; bugün mini mini birlerle eğitime başladık. Çocukları mutlu etmek için birkaç kalemde hediye aldık. 170 TL tuttu. Yıl boyu düşününce verilen hazırlık ödeneği ile ne kadar eğitime hazırlık yapılabilir. Bilgisayar bozuldu. Yenisi 6- 7 bin TL, den başlıyor. Almak mümkün mü?
kemal 3 hafta önce
türk eğitim sen, tavşana kaç tazıya tut diyor... eger bu kadar samimi iseniz adam gibi bir boykot yapında görelim. bu ikili tavrınız yüzünden bıraktım sendikayı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49