Ramazanda “Online İftar” Önerisi

GÜNCEL 08.04.2021, 12:19
Ramazanda “Online İftar” Önerisi

Ramazan ayında Türkiye genelindeki lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri sadece paket servisle sınırlı olacak. Ancak uzmanlar bu sefer de misafirlerin davet edildiği ev iftarlarına karşı tedirgin. Yemek yeme sırasında Koronavirüsün çok hızlı bir şekilde bulaşacağı konusunda uyaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, "Ramazan'da eve misafir almamalı ve misafirliğe gitmemeliyiz. Sevdiklerimizle irtibatımızı tamamen koparmak adına online olarak iftarlarımızı yapabiliriz" dedi.

Ramazan ayı soframızı ve yiyeceğimizi paylaşım ayı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Bu paylaşımı aynı zamanda hastalığı paylaşma ayına çevirmemek gerekiyor. O nedenle özellikle önceki Ramazanlarda yaşadığımız kalabalık iftar sofralarını kesinlikle yapmamamız gerekiyor. Burada insanlara ikram ettiğimiz şey genellikle hurma ve yiyecek olmayabilir. Bu aynı zamanda Koronavirüs de olabilir" diye konuştu.

"Misafirliğe Gitmemeliyiz"

Akkoyunlu, “Özellikle salgın bu durumundayken kesinlikle içeriden dışarıya dışarıdan içeriye hastalığı taşımamak adına misafir almamalı ve misafirliğe gitmemeliyiz. Bu Ramazan ayında evimizde oturalım. Sevdiklerimizle irtibatımızı tamamen koparmak yerine bunu online olarak devam ettirelim. Online olarak iftarlarımızı beraber yapalım. Ama bunu aynı sofrayı kullanmadan yapalım" uyarısında bulundu.

"Bir kişi Koronavirüsü taşıyorsa herkes enfekte olabilir”

Akkoyunlu, "Maskelerinizi indirdiğinizde daha fazla ve hızlı nefes alıp veriyorsunuz. Buna bağlı olarak aynı ortamda bulunursanız var olan bir enfeksiyon çok ciddi ve hızlı bir şekilde yayılabilir. İnsanların en tedbirsiz olduğu anlardan bir tanesi yemek esnası. Bu nedenle özellikle iftar sofralarının beraberce olmaması oldukça önemli. İftar sofrası dediğimiz zaman kapalı bir ortamda özellikle de evlerde aynı zamanda maskesiz daha yakın bir ortamda yemek yenileceği anlamına geliyor. Bu tüm tedbirlerin ortadan kalktığı bir an oluyor. Ortamda eğer bir kişi Koronavirüsü taşıyorsa herkesin enfekte olma olasılığı oldukça yüksek." dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49