Prof. Özgür Demirtaş: Merkez Bankası Başkanı kim olursa olsun, yapılması gereken 3 şey var

"Merkez Bankası'nın acil ihtiyacı olan makro-ekonomist ve Merkez Bankacılığı geçmişi olan üst düzey kişiler"

GÜNCEL 07.11.2020, 19:01
Prof. Özgür Demirtaş: Merkez Bankası Başkanı kim olursa olsun, yapılması gereken 3 şey var

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Profesör Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınan Murat Uysal'ın yerine eski Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın atanması kararının ardından, "Merkez Bankası Başkanı kim olursa olsun, yapılması gereken şey, doğrudan faiz artırımı, 'faiz enflasyonun nedenidir' söyleminin bırakılması, Başkan'ın bağımsız olması" dedi. Demirtaş, uzun vadeli iyileşme için ise yapısal reformun şart olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla 16 ay önce göreve getirilen Murat Uysal'ın Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınarak yerine eski Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın atanmasının ardından Prof. Özgür Demirtaş'tan konuyla ilgili yorum geldi. 

Merkez Bankası'nın makro-ekonomist ve Merkez Bankacılığı geçmişi olan üst düzey ekonomistlere ihtiyacı olduğunu savunan Demirtaş, konuyla ilgili Kerim Rota'ya ve Uğur Gürses'e danışılması gerektiğini önerdi. 

Twitter hesabından 3 madde sıralayan Prof. Demirtaş, "Bunlar olursa kısa vadeli yaraları sararız. Uzun vadeli iyileşme için ise yapısal reform şart" dedi. 

Prof. Demirtaş'ın paylaşımı şöyle:

"Merkez Bankası Başkanı kim olursa olsun. Yapılması gereken şey: 1) Sert, doğrudan faiz artırımı. 2) 'Faiz enflasyonun nedenidir' söyleminin bırakılması. 3) Başkanın bağımsız olması. Bunlar olursa kısa vadeli yaraları sararız. Uzun vadeli iyileşme için ise yapısal reform şart.

Merkez Bankası'nın acil ihtiyacı olan makro-ekonomist ve Merkez Bankacılığı geçmişi olan üst düzey kişiler. Ben Finans Profesörüyüm, uygun değilim.

MB yeni başkanı Naci bey uzmanlara danışarak yürürse iyi olur. Danışılması gereken önemli iki isim Uğur Gürses ve Kerim Rota olmalıdır. Uğur Gürses'in MB hakkındaki derinliği, Kerim Rota'nın da Hazine hakkında derinliği daha fazla hata yapılmasını engeller."

Yorumlar (3)
Faizi düşürün! 3 hafta önce
Özellikle konut,taşıt,ihtiyaç faizlerini düşürün! Mevduat faizini arttırmak marifet değil! Ülkenin gerçek hayat pahallığı yani gerçek enflasyon ne ise o bulunup ,bu oran maaşlara aynen yansıtılmalı!
Fiko 3 hafta önce
Adam kredi çekip döviz altın aldım diye internetteki altın forumlarında paylaşıyor. Şu an cebimizden çalınan para böyle adamlara ( krediyle faizle kazanan) gidiyor. Saçmalık!!!
Murat 2 hafta önce
He heee,bağımsız olmalı bağımsız olmalı. Uzayda bağımsız bir yerin birimi sanki merkez bankası. Fed'mi bağımsız da bizim haberimiz yok,küreselcilerin yönettiği fed bağımsız bizimki bağlı heeee
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49