Perinçek’in oğlundan ‘ballı atama’ iddiasına yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Sadık Can Perinçek, Dışişleri Bakanlığı’nda meslek memuru olmaya hak kazanmasıyla ilgili Twitter’da yapılan “ballı atama” eleştirilerine yanıt verdi. Perinçek, Hürriyet’e “Beni ne ne kadar tanıyorlar? Bu bir atama değil, memurluğa hak kazanma. Hem yazılı hem de sözlü sınava girdim. Benim hiçbir yerde çalışma hakkım olmasın mı?” dedi. Doğu Perinçek de, “Oğlumun idealiydi ve tırnakları ile kazıyarak emekleri ile başardı. Neyi torpil ile kazanmış bu aile?” değerlendirmesini yaptı. (Gizem KARAKIŞ/Hürriyet)

GÜNCEL 11.09.2020, 11:05
1311
Perinçek’in oğlundan ‘ballı atama’ iddiasına yanıt

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek’in oğlu Sadık Can Perinçek’in Dışişleri Bakanlığı bünyesine “meslek memuru” olmaya hak kazanması sosyal medyada yapılan “Ballı atama” paylaşımlarıyla eleştirildi. Ankara’da Askerlik görevini sürdüren Sadık Can Perinçek, Hürriyet’in sorularını şöyle yanıtladı :

"ATAMA DEĞİL, HAK KAZANMA"

“Şuan askerliğimi Ankara’da yapıyorum. Dışişleri Bakanlığı ile ilgili işlemlerimi yapmak evraklarımı toplamak için izin aldım. Aralık ayında askerliğimi bitirip görevime başlayacağım. Herşeyden önce yazıldığı gibi ‘atama’ değil, ‘aday memurluğu’ görevine hak kazandım’. Atama bir kararname ile yapılıyor ama burda sınav kazanma durumu var, liyakat ile olmuş bir durum. Bakanlıkta hem yazılı sınava girdim hem de mülakattan geçtim. Mülakatta çok önemli brokratlarımız, Dışişleri bakan yardımcılarımız yer aldı. Dışişleri Bakanlığı’nda memur olarak çalışmaya hak kazandım. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. ‘Tarih bölümü mezunu nasıl Dışişleri’nde çalışacak’ eletirleri yapılmış. Puanım uluslararası iliişkiler bölümüne de yetiyordu fakat ben tarih bölümünü tercik ettim ve ilk sıraya Boğaziçi Üniversitesi’ni yazdı, bu bölümden de derece ile mezun oldum. Tarih bölümü mezunları da bakanlıkta çalışabiliyor.

"TORPİL OLSA GEÇEN SENE DE SINAVI KAZANIRDIM"

Boğaziçi tarih bölümü bir çok kişi var neden sen? diyebilirsiniz. Ama çok çalıştım ve kendimi geliştirdim. Ben geçtiğimiz sene mezun olduğumda da Dışişleri Bakanlığı sınavına girdim fakat yedeklerde kaldım. Yılmadım, çalıştım. 3 dil biliyorum. Oxford kitabını da çevirdikten sonra bu yıl bir kez daha sınava girdim. Torpil olmadığı ortada. Ballı atama olsa geçtiğimiz sene de bu sınavı kazanırdım. Ben çalışarak , bilgi birikimimi geliştirerek bu sınavı kazandım.

"BİR ANDA BÖYLE HABERLER ÇIKIYOR"

‘Ballı atama’ diyorlar ama bu insanlar beni ne kadar tanıyor? Mülakatta benim ile sohbet edildi ve sorular soruldu. Eğitim durumum ortada, 3 dil biliyorum. Dışişleri Bakanlığı beni layık görmüş, Doğu Perinçek’in oğluyum diye torpil oluyor. Benim hiçbir yerde çalışma hakkım olmasın mı? Ben çabalarımla bir yere giremem o zaman, öyle mi? Kamuoyuna mal olmuş birinin oğlu olmamak mı gerekiyor? Beni bağımsız düşünmeli, buna göre yorum yapmaları gerek. Nereden mezun olduğum da değil, öenmli olan beni ne kadar tanıdıkları. Bir sabah bir anda böyle bir haber çıkıyor ve eleştiriler ile karşılaşıyorsunuz. Bundan sonra bakanlık bünyesinde, disiplinli bir şekilde devletime hizmet etmek istiyorum.”

DOĞU PERİNÇEK: NEYİ TORPİL İLE KAZANMIŞ BU AİLE?

Doğu Perinçek de, Hürriyet’in sorularını yanıtlarken, “Oğullarım, eşim, kızım, her kazandığımızı emek ile kazandık. Bütün hayatım bu gibi FETÖ ve emperyalist güçlerin dedikoduları, yalanları ile mücadele ederek geçti. Hayatı savaşla geçmiş bir aileyiz, neyi torpil ile kazanmış bu aile? Benzer durumları yakaladıkları başarılarla oğlum ve kızım da yaşadı. Oğlum Sadık Can, Dışişleri Bakanlığı’nda hem yazılı hem de sözlü sınava girdi. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü yüksek onur ile bitirdi. İdeliydi, erasmus bursunu kazandı Fransa’da okudu. İngilizce, Fransızca ve Osmanlıca biliyor. Oxford’un tarih sözlüğünü çevirdi. Perinçek ailesi bugünlere tırnağı ile gelmiştir” dedi.

Yorumlar (2)
ilyas 2 hafta önce
iyi olur oradan bilgi ve belgeleri babasına iletir
ali 2 hafta önce
Sayın Perinçek ödülünü almış.Hayırlı olsun
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49