'Patates hat'tan satan kişi sorumlu

"Patates hat" olarak nitelenen sahte telefon hatlarının kullanılmasında, satışın yapıldığı dükkanın sahibi yerine satışı yapan kişinin cezalandırılması gündemde.

GÜNCEL 04.04.2021, 10:23
'Patates hat'tan satan kişi sorumlu

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürü Niyazi Acar ve bakanlık yetkilileriyle bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan Baran, ticaretin sürdürülmesinin önündeki engellerin kaldırılması konusunda çalışmalar yürüttüklerini, bunlar arasında karşılıksız çek, işçi-işveren davaları, şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğu konularının yer aldığını bildirdi.

Formülde anlaştılar

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; bakanlık yetkilileriyle yapılan toplantıda, GSM hattı satan bayilerin, hattı kullananların karıştığı terör, dolandırıcılık, organize, fuhuş gibi suçlar nedeniyle mahkemelik olmasından kaynaklanan sorun, bir kez daha gündeme geldi.

Bakanlık yetkileriyle yapılan görüşmede, "patates hat" olarak adlandırılan sahte hatların satışı nedeniyle dükkan sahiplerinin değil, hatla ilgili işlemi gerçekleştiren kişilerin sorumlu tutulması gerektiği üzerinde anlaşıldı. Konuyla ilgili telekümünikasyon dükkanı sahiplerinin mağdur olduğu belirtilirken, dükkanında satılan telefon hattı yüzünden gece kaldığı otelden polis tarafından alınan bir kişi de örnek gösterildi.

Karşılıksız çekte kritik tarih temmuz

Görüşmede, karşılıksız çeke hapis konusunun da gündeme geldiği ifade edildi. 23 Mart 2020'de yapılan kanun değişikliği ile çeklerini ödeyemeyen esnaf ve işadamlarına verilen 5 yıllık hapis cezalarının, taksitle ödeme şartıyla uygulanmamasına hükmedilmişti. Daha sonra bu süre 23 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı. Sürenin bitimiyle karşılıksız çek yüzünden cezaevine girilmesi gündeme gelirken, ATO heyetiyle görüşen bakanlık yetkililerinin, temmuz sonuna kadar karşılıksız çek yüzünden hapis ihtimali olmadığını söylediği belirtildi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49