Paşayı ses kayıtları kurtardı

Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay'ın 15 Temmuz ve sonrasında yaşadıkları film senaryosu gibi

GÜNCEL 09.09.2017, 09:58
Paşayı ses kayıtları kurtardı

Ebru Karatosun ANKARA

Ağustos ayındaki YAŞ toplantısıyla Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığına atanarak terfi ettirilen Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay'ın 15 Temmuz ve sonrasında birçok olay yaşadı... Akgülay, 15 Temmuz darbe girişiminde Kurmay Albay rütbesiyle Diyarbakır 8'nci Ana Jet Üssü Harekat Şube Müdürlüğünde görevliydi. Akgülay, o gece Eskişehir'de Türkiye'de Hava Kuvvetlerinin bütün uçuş operasyonlarından sorumlu ana karargahı olan 1'inci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezini (BHMM) aradı ve Diyarbakır'a bir kalkış emri verilip verilmediğini sordu. Oradan böyle bir emir ve uçuşun söz konusu olmadığının belirtilmesi üzerine Akgülay, telsiz üzerinden uçakların pist başında kendisinden talimat beklemelerini söyleyerek, kontrol kulesine kendisinden habersiz kalkış yapılmayacağı uyarısını yaptı. Ancak Akgülay, uçaklarla telsiz irtibatı kurmaya çalıştıysa da bütün girişimlerine rağmen hiçbir cevap alamadı. Darbe girişimi gecesi Diyarbakır Üssü'nden FETÖ'cü cuntacılar tarafından 6 F-16 Özkan Edip Akgülay'ın izni dışında kaldırıldı.

Bunun üzerine Akgülay, 25 Temmuz'da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tespit edilen darbecilerle beraber gözaltına alınarak tutuklandı. 20 gün boyunca cezaevinde kaldı. Daha sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının çalışmaları sonucunda Akgülay'ın suçsuz olduğuna dair kritik bir belge ele geçirildi. Darbe girişiminin merkezi Akıncı Üssü soruşturmasını yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ramazan Dinç, Hava Kuvvetleri'ndeki telefon kayıtlarını dinlerken önemli bir delil buldu. Kayıtlarda, Akıncı'da Hava Harekat Merkezindeki darbe faaliyetlerini koordine eden isimlerden cuntacı General Kemal Mutlum ile Albay Bülent Gürdoğan'ın konuşmaları Akgülay'ın suçsuzluğunu ortaya koydu. Konuşmalarda cuntacı Mutlum, Diyarbakır'dan ısrarla uçakların kaldırılması talimatını cuntacı Gürdoğan'a iletiyor. Ancak Akgülay'ın buna direndiği konuşmalarda apaçık ortada...

SAVCI DİYARBAKIR'I ARADI

Telefon kayıtlarının tespit edilmesinin ardından savcı Dinç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığını aradı. Savcı Dinç, tutuklanan Akgülay'ın darbecilere karşı mücadele ettiğine ilişkin deliller elde ettiklerini ve bu nedenle serbest bırakılmasını talep ettiği kaydedildi. Söz konusu belgeler Diyarbakır Başsavcılığı'na gönderildi. Bunun üzerine Akgülay, cezaevinden tahliye edildi.

İŞTE O KONUŞMALAR:

Bülent Gürdoğan: Adam (Akgülay) Mehmet Şanver (Muharip Hava Kuvvet ve Hava Füze Savunma Komutanı) generalle görüştü. Şanver generalde 1 BHHM'den (Eskişehir) emri alacaksınız dedi. Şu anda Diyarbakır'dan uçakları kaldıramıyoruz.

Kemal Mutlum: Akgülay'a söylüyorum ben ya, o gerizekalı mı?

Bülent Gürdoğan: Adam Şanver generalle görüştü o da 1BHHM'den emir alacaksınız dedi. O da İsmail Üner'in emrine girdi şuan.

Kemal Mutlum: Hayır ya, niye öyle yapıyor?

Bülent Gürdoğan: Edip Akgülay'ı Darendeli generalle görüştürdüm. Adam raydan çıkmıyor.

Kemal Mutlum: Allah Allah...

Bülent Gürdoğan: İkna edemiyorum yani. Yoksa buradan CASA'yla Özel Kuvvetleri istiyorlarmış galiba.

Kemal Mutlum: Tamam kaldırın dedik ya onları

Bülent Gürdoğan: Komutanım şuanda ikilem var. Bir türlü ikna edemiyorum.

Kemal Mutlum: İkilem yok ya... Akgülay niye öyle yapıyor? Kaldırmanız lazım o CASA'ları be gülüm. Sen bir şekilde kaldır o CASA'ları.

Bülent Gürdoğan: Ben ikna etmeye çalışıyorum ama sonuçta.

Kemal Mutlum: Sen bir daha konuş, bir daha konuş onunla

Bülent Gürdoğan: Tamam

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49