Özbekistan'da başörtüsü yasağı kaldırıldı

Özbekistan'da, Sovyet Rusya döneminden beri devam eden okullarda başörtüsü yasağı kaldırıldı. Eğitim Bakanı, başörtüsünün beyaz veya açık renklerde olması kaydıyla izin vermeyi planladıklarını duyurdu.

GÜNCEL 07.09.2021, 19:11 07.09.2021, 22:29
Özbekistan'da başörtüsü yasağı kaldırıldı

Sovyet Rusya'nın etkisindeki Özbekistan'da 1994 yılından bu yana okullarda başörtüsü takmak yasaktı. Özbekistan'da okullarda başörtüsünün serbest bırakıldığı açıklandı.

BAŞÖRTÜSÜNDE BEYAZ VE AÇIK RENKLER ŞARTI

Sovyet döneminde başlayan Müslümanlara ağır baskıların sürdüğü Özbekistan'da başörtüsü yasağının kalkması büyük bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Eğitim Bakanı Şerzod Şermatov yaptığı açıklamada, yetkililerin "Birçok velinin itirazı" üzerine okullarda "başörtüsü takılmasına, beyaz veya açık renklerde olması kaydıyla izin vermeyi planladıklarını" duyurdu.
 

BAŞÖRTÜSÜ KARARINDA TALİBAN ETKİSİ İDDİASI

Özbekistan'da son süreçte gerçekleştirilen İslam açılımlarında, güney komşusu Afganistan'da Taliban'ın güç kazanmasının da rol oynadığı yorumları yapılıyor. Özbekistan yönetiminin, halkın Taliban'ın ve bölgedeki Özbek Taliban mensuplarının tesiri altında kalmaması için böyle bir açılım yaptığı ifade ediliyor.ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI ONAYLAMIŞTI

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, ülkede din özgürlüğünü genişleten “vicdan özgürlüğü ve dini kurumlar” yasasını onaylayarak önemi bir açılıma imza atmıştı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49