ÖTV indiriminin ardından sıfır araçlarda stokçuluk mu yapılıyor?

Sıfır araçta yapılan ÖTV fırsatçılığına bir vatandaş sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Videoda araçlar saklanıyor mu yoksa arızalı mı belli değil. Ancak en büyük iddia satıcının ÖTV uyanıklığı nedeniyle böyle bir şey yapması....

GÜNCEL 20.09.2021, 20:52
ÖTV indiriminin ardından sıfır araçlarda stokçuluk mu yapılıyor?

Otomotiv pazarının bir süredir konuştuğu ve beklediği ÖTV kararı geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan indirim fiyatlara yansıdı ancak piyasada alınacak sıfır araç yok.

Bugün ise sosyal medyada yayılmaya başlayan bir görüntü 'Sıfır araçta stokçuluk mu yapılıyor?' sorusunu akıllara getirdi.

İzmir'de boş bir arazide aynı marka yüzlerce araç ortaya çıktı. En büyük iddia ise alıcılar tarafından bu araçların ÖTV indirimi sonrası için stoklandığı... Stok iddiasını güçlendiren ise bu görüntü.

BAKANLIK SIFIR KİLOMETRE ARAÇ FİYATLARINA İLİŞKİN DENETİM BAŞLATTI 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışında özel tüketim vergisi (ÖTV) matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için denetim talimatı vermişti. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

12 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında ÖTV matrahlarında yapılan değişiklikle sıfır kilometre araçların fiyatlarının düşürülmesinin amaçlanmıştı.

Arabanın Değerini Biliyor musun? 2 Dakika İçinde Öğrenarabam.comFiyatı Gör

 

Ancak sıfır km araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000’den fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır. Yine bu şikayet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.

Vatandaşlarımızdan gelen bu şikayet dilekçelerinin çözüme kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararıyla sıfır km araçların fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla; Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlanmıştır. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir.

Yorumlar (1)
Köycegizli 1 ay önce
Bu üçkağıtçılığı önlemek çok kolay. Demek ki bürokrasiden de ortakları var.
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49