Okullar açılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den son dakika açıklaması

Son dakika:Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ''Yüz yüze eğitime 15 Şubat'ta geçilecek mi?'' sorusuna yanıt verdi. Özlü, ''10 ya da 15 öğrencinin olduğu sınıflarla 50 kişilik sınıfları aynı görmemek lazım. Bu da önemli bir şey bulaştırma açısından. Okul bazlı, kent bazlı değerlendirilmesi gerekir. Ulusal karar yerine bölgesel bazlı, okul bazlı, hatta fizibilite yapılabilir'' dedi.

GÜNCEL 27.01.2021, 18:57
Okullar açılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den son dakika açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, okulların 15 Şubat tarihinde açılıp açılmama konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Özlü'nün açıklamalarından satır başları:

Önce şunu söylemek isterim. Ben bir hekimim, okulların açılmasıyla ilgili riskleri söyleyeceğim. Ama bunlar okullar açılmasın, geç açılsın anlamına gelmez. Ben tehlikeyi dile getirmek zorundayım, bu benim sorumluluğum. Ben bu riskleri, olasılıkları konuşurum ama karar verici değilim. Karar verici Milli Eğitim Bakanlığı.

Ben burada sözü söylerken kendimi eğer frenlersem denge iyi kurulamaz. Sağlık açısından risk nedir; dile getireceğim. Kamu yönetimi tüm tarafları dinleyecek ve kendisi bir karar verecektir.

Okullarla ilgili dünyadaki durum her ülkede aynı değil. Bazı değerler söz ediliyor ama bunlar aynı değil. Bazı okullar, bazı kültürler, yaşam farklılıkları var. Okulların açılmasının salgının yayılmasında katkısı olmadığı gösterildi. Okul içinde enfeksiyon görüldü ama yaygın bir bulaş rapor edilmedi. Okuldan da bulaş olduğu yönünde kanıtlar yok.

RİSKLER VAR

Okullar öncelikli olarak kapatılması gereken yerler olarak görülmüyor. Veya açılması için de öncelikli olarak söylenebilir.

İsrail'de örneğin, okullarda ciddi enfeksiyon riski artışı görülüyor. Bizdeki durum nasıl? Bunu destekleyecek veri yok. Ama dünyada bu konudaki çalışmaları ben de okumuştum.

Bizim bir riskimiz şu. Geniş aile yapımız var. Okul çocuklarımız nineleriyle, dedeleriyle devamlı iletişim halindeler. Kalabalık aile, bir arada olma, birbirinin evine gidip gelme, yeme-içme, vakit geçirme. Çocuklar biliyorsunuz daha düşük riske sahip ama yaşlılar tam tersi. Bu iki jenerasyon arasındaki ilişkinin dikkate alınması gerekir.

Her aile aynı değil. Çekirdek aile var, evine dönen var, haftada bir iki defa büyük babasıyla bir araya gelen aile var. Yani burada homojen bir durum yok. Konuşurken genelleme yapmak, etkili olur-olmaz demek doğru olmayabilir. Buna dikkat çekmek isterim. Çocukların bulaştırma olasılığı bizim gibi toplumlarda biraz daha yüksek.

10 kişi, 15 kişi öğrencinin olduğu sınıflarla 50 kişilik sınıfları aynı görmemek lazım. Bu da önemli bir şey bulaştırma açısından. Okul bazlı, kent bazlı değerlendirilmesi gerekir. Ulusal karar yerine, bölgesel bazlı, okul bazlı hatta fizibilite yapılabilir.

ÖĞRETMENLERE AŞI ÖNCELİĞİ ÇAĞRISI

Bu yapılan sıralamanın da kendine göre bir mantığı var. Ama şunu söyleyemeyiz. Öğretmenler aşı olursa okullarda risk biter diye bir şey yok. Ama şöyle düşünmeyelim. Öğretmenleri aşıladık, artık risk olmaz gibi bir düşünce yanlış.

MUTASYONLU VİRÜS

Üçüncü dile getirilmesi gereken; mutasyon var virüste biliyorsunuz. Ve dünyada yayılıyor. Türkiye'de de vakalar tespit edildi. Bunun özelliği de genç yaşta, çocuk yaşta daha fazla hasta çıkması ve ağır seyretmesi. Dolayısıyla daha net olarak bilemediğimiz artmış bir tehdit görünüyor.

SALGIN AZALMADI, HIZ KESMEDİ

Benim 31 Ağustos ile ilgili çekincelerim vardı. Maalesef bu çekinceler ilerleyen dönemde tekrar kapanmaya gidecek şekilde doğrulanmış oldu. Umarım bu dönemde bu adımlar atılacaksa tedbirli, kademeli ve acele edilmeden atılır. Çünkü dünyada salgın durmadı. Bakın ben dördüncüsünü de söyleyeyim.

Biz okulları kapattığımızda, Türkiye'deki vaka sayısı şimdiki vaka sayısından daha düşüktü. Biz o dönemde okulları kapattık. Türkiye'deki vaka sayısı da azalmış değil. Dünyadaki vaka sayısı da çok daha fazla. Salgın azalmadı, hız kesmedi.

Ben açılmasın demem, diyemem. Ben de öğrencilerimi özledim. Bir an önce okulların açılmasını istiyorum.''

Yorumlar (11)
Açın yapalım pik! 9 ay önce
Elli kişilik sınıfı seyreltsen kaç kişilik olur? Okul açtık ekim kasım da salgın zirve yaptı! Özel okullar sırf para için aç aç baskısı yapıyor! Yüzde elli tesirli Çin aşısı ne derece deva olur?
İFADE 9 ay önce
ÇİN ASISI SENİN İFADENLE YÜZDE ELLİ YARARLI YÜZDE ELİYİYİ OLUMLU ETKİLEDİ
Rndee 9 ay önce
Ah turizm sen nelere kadirsin...
Haso 9 ay önce
Okul açılması hastalığın hastalığın yayılması demek örneği olmadı mı akıllanmadınız mı çocuklar en iyi hastalık taşıyıcı yayıcısıdır
Yetti gari 9 ay önce
Temel ihtiyaçların özelde olduğu, eğitimde sağlık gibi ihtiyaçların ücretsiz olduğu bir sistem eğitimlileri vasıfsızların kölesi yapmakta ve üremekten başka bir vasfı olmayanları insan yerine koymaktadır. Bu nedenle eğitim be sağlıktan devlet elini çekmelidir. Öğretmene yeterlilik imza yetkisi verilmeli böylece özel okul ve kurs sahibi asalaklardan kurtulmuş olunur. Ayrıca öğretmen maaşcıklaeı devlete yük olmaz hem de ek vergi almış olur. İhtiyaç hissedenler ücreti ödeyebiliyorsa bu hizmeti alabilir. Hem de o beğenmedikleri öğretmen ve doktorlar da kendini otomatik olarak geliştirir. Parası olmayanlar mı, yumurtlamadan önce bir daha düşünürler. Gereksiz nüfus artışı olmaz...
Ali Haydar Ceylan 9 ay önce
Bu nasıl bir bakış açısı ! Allah'ım insanlığımızı geri bağışla bize.
Durum 9 ay önce
Sınıflar bölündüğü zaman ders saatleri öğrenciler için düşüyor, öğretmenler için artsa da iki derste anlattığını bir derste anlatmak zorunda kalıyor. Bu sistem de sıkıntı. Norm ve mekan yüzünden tam sistem ayarlamak mümkün değil. Şu an en mantıklı hale uzaktan eğitim. Sosyelleşme meselesi deniyorsa farklı şeyler düşünülmeli.
Gercekci 9 ay önce
Arkadaslar birseyi gozden kaciriyorsunuz gecmiste veba gibi hastaliklar 4 yil surmus dolayisiyla coronanin ne zaman bitecegi bilinmiyor varsayilim 2 yil daha uzadi egitim icin cozumunuz nedir gelismis ulkerde okullar 2 ya da 3 ay kapali kaldi.Butun herseyin bedelini cocuklara odetiyoruz bu haksizlik degilmi.Haso denen arkadasimiz sen uludagda tatil yap bedel odemesin cocuklar .Okul icin cozum bul.
Meb bakanı 9 ay önce
Meb bakanı hariç herkes konuşuyor...meb bakanın elinde okullar 2 gün açıkken covid olan öğrenci ve öğretmen sayısı var...Neden bu rakamları açıklamıyo..Sorumluluğu üzerinden atıyor...Sadece benim çocuğun gittiği okulda 10 öğretmen 30 öğrenci covid oldu...Ve bunlar sınıflarda ders yaptı...eeeee şimdi bunlar evlerindekilere geçirmeyecekmi...Bide okul idareleri velilerden covid olan öğretmenleri gizliyor...söylemiyor
Carlo 9 ay önce
Asıl virüs sen ve senin gibiler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49