Okullar 15 Şubat'ta açılacak mı? Uzmanlar açıkladı

Pandemi sürecinin olumsuz anlamda etkilediği kurumların başında okullar geliyor. Milyonlarca öğrenci 15 Şubat'ta okulların açılmasını bekliyor.

GÜNCEL 29.01.2021, 08:56
Okullar 15 Şubat'ta açılacak mı? Uzmanlar açıkladı

Eğitim uzmanı Sadık Gültekin, "Yüzyüze eğitim kesinlikle başlamalı. AB ve OCDE ülkelerin arasında okulların en fazla kapalı olduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Haftaiçi tam gün olmasa da iki gün veya 3 üç gün seyreltilmiş şekilde öğrencilerin yüz yüze başlayacağını düşünüyoruz. Bütün illerde ilçelerde salgın bu şekilde devam etmiyor ki kontrolün fazla olduğu yerler var. Dolayısıyla YÖK'ün altığı kararın MEB tarafında da uygulanması gerekiyor." dedi. 

"ÖĞRETMENLER AŞI OLMALI MI"

Pandeminin Türkiye'deki olumsuz seyri ise yüzyüze eğitimi zorlaştırıyor. Öte yandan okullar açılırsa "Öğretmenler aşı olmalı mı" konusu da tartışılan maddelerden bir diğeri.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Okulların açılması durumunda bashi geçen konu öğretmenler de risk altındadır. Risk altında olan ve risk yüzdesi yüksek olan öğretmenleri aşılanarak hazırlanmalı.

Aşıların öğretim üyeleri ve öğretmenlerin acilen 2. dönem başlamadan süreci dikkate alarak bir an önce aşılamanın yapılması şart" dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada '15 Şubat'tan itibaren toplumun, ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var' demişti.

NTV

Yorumlar (10)
ACER 5 ay önce
ÖĞRETMENİ AŞILAYAMDINIZ ÖNCE SAĞLIK DİYEN BİLİM HEYETİ OKULLARI AÇAMAZ SAĞLIK YOKSA EĞİTİMİN NE ÖNEMİ VAR. ÖLÜMLERİN AÇIKLAMASINI YAPAMAZSINIZ ÖZEL OKULLAR PARA KAZANMAK UĞRUNA OKULLARI AÇALIM DİYORLAR KAZANILAN PARA MEZARDA GEÇMİYOR.
vatandaş 5 ay önce
Akıl ve bilimi bırakın 10 yaşındaki çocuk bile okulların açılmasının ne denli tehlikeli olduğunu bilir bu süreçte, sizde zerre zihinsel kabiliyet yok.
Memmed 5 ay önce
Aşı olanda coronaya yakalanabiliyor. Bu uzmanlar ne uzmanı.
Öneri 5 ay önce
Okul öğrenci sayısı 3 e bölünür.Haftada 2 gün okul.3 ayrı grup.Toplam 6 gün.
Eğitimci 5 ay önce
Mümkünse.Sınıflar bölünerek,hijyen kuralları takip edilerek,okullar açılsın hatta 1 Ağustosa kadar.bir ay tatil yeter.okullar bir eylülde derse başlasın.ayt tyt bir ay geriye alınmalı yada eylüle.bu arada telafi imkanı doğar.
Halo 5 ay önce
Gençler zehirleniyor bu mesele mühim.terör gibi.
mustafa 5 ay önce
kesinlikle açılmalıdır.Ben bir öğretmen ve veli olarak artık kapalı tutmanın faydadan çok zarar getirdiğini görüyorum.Açılmasını istemeyen öğretmen değil insan bile olamaz.
vatandaş 5 ay önce
hakkat mı la, demek ben insan değilim ha, vAllaha mı la.
Millet 5 ay önce
Açın okulları yeter bir nesil heba olacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49