Okulda öpüşme davasında karar verildi. MEB'e yüklü tazminat

Lise öğrencisi H.İ., kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasında azarlandı, suçlandı ve psikolojik baskıya maruz kaldı. Bunun üzerine H.İ., balkondan atlayınca felç kaldı. Mahkeme,MEB'in öğrenciye 1 milyon 700 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

GÜNCEL 17.09.2020, 08:17 17.09.2020, 16:30
Okulda öpüşme davasında karar verildi. MEB'e yüklü tazminat

Hatay’ın Kırıkhan ilçesindeki Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan kız öğrenci D.H. ve H.İ. adlı erkek öğrenciler, okul içerisinde öpüştükleri iddiasıyla 9 Aralık 2015’te müdüriyet odasına çağrıldı. Öğrencilerin iddiasına göre müdür Ayşe Ersoy, “Yediğiniz haltları anlatın, bakalım. Öpüşmüşsünüz” dedi. Öğretmen Nevin Ayan da H.İ’ye, “Senin bacına yapsalar ne düşünürdün. Seni okuldan atacağız” diye tehditte bulundu. H.İ adlı erkek öğrenci, maruz kaldığı psikolojik baskı nedeniyle okulun balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulundu. H.İ., vahim olayın ardından felçli kalarak, yüzde 93 oranında engelli hale geldi. Olayla ilgili soruşturma başlatan Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı müdür Ayşe Ersoy ile diğer öğretmenlerin H.İ’yi intihara yönlendirecek fiillerinin saptanmadığı gerekçesiyle 20 Nisan 2016 tarihinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

GURURU İNCİTİLDİ

Hatay Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişliğince 3 Ağustos 2016’da hazırlanan ikinci raporda, gençlerin yaşları itibariyle ergenlik döneminde bulunmaları bakımından olaylardan fazlası ile etkilenebileceği ve ani tepkiler verebileceği, karamsar ve isyankâr bir yapıya sahip olabileceği ve kolayca öfkelenebileceğine dikkat çekildi. Raporda, “Duygusal-ruhsal gelişim özellikleri dikkate alınmadan, karşı cinsiyetten olan iki genç öğrenci ile kız-erkek ilişkileri gibi hassas bir konuda bireysel görüşme yapılması ve olayı anlamaya yönelik bir yaklaşım sergilenmesi gerekirken, duyulan öpüşme olayını kanıtlamak amacıyla suçlayıcı ifadelerin kullanıldığı, bu nedenlerle H.İ’nin gururunun incinmiş olabileceği” tespiti yapıldı.

PSİKOLOJİK ŞİDDET

H.İ’nin ailesi, MEB’e başvurarak zararlarının tazminini istedi. Taleplerinin reddedilmesi üzerine ailenin avukatı Ali Habip, H.İ’nin hakaretlere, psikolojik baskıya ve şiddete maruz kaldığı için balkondan atladığını, olayda idarenin hizmet kusurunun bulunduğunu ileri sürerek, maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

TAZMİNATA HÜKMETTİ

Hatay 1’inci İdare Mahkemesi ise oybirliği ile 8 Temmuz 2020’de örnek bir karara imza attı. Mahkeme, H.İ’ye “kalıcı sakatlık-sürekli iş göremezlik tazminatı” olarak 1 milyon 410 bin TL, anne ve babasına da bakım gideri olarak 109 bin TL ödenmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca H.İ ve ailesine de toplamda 210 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

ANLAMAYA ÇALIŞSAYDINIZ

Geçen hafta taraflara tebliğ edilen kararın gerekçesinde, şöyle denildi: “Davalı idarece yapılan soruşturma raporunda da okul yönetimi ve öğretmenlerince olayı anlamaya yönelik bir yaklaşım sergilenmediği, okul müdürü Ayşe Ersoy ile öğretmen Nevin Ayan’ın olayın meydana gelmesinde sorumluluklarının bulunduğu kabul edilerek, gerek disiplin yönünden gerekse de idari yönden tekliflerin getirildiği haliyle dava konusu tazmin istemine dayanak olan olayın meydana gelmesinde davalı idareye bağlı memurların kusurunun bulunduğu anlaşılmıştır. Olaydan kaynaklı zararların da hizmet kusuru davalı idarece karşılanması gerektiği sonucuna varılmıştır.”

Ailenin avukatı Ali Habip, yaptığı açıklamada, kararın kesinleşmesinin ardından hükmedilen tazminat miktarının olayda kusurları bulunan müdür Ayşe Ersoy ve öğretmen Nevin Ayan’a da rücu edilmesini talep edeceklerini söyledi. 

Kaynak: Hürriyet
Yorumlar (11)
Erkek öğretmen 11 ay önce
süper haber bundan sonra okulda ne yaparlarsa yapsınlar görmeyiz siz de ahlak , Allah, din ,iman diye haberler yapmaya devam edersiniz. özellikle liselerde öğrenciler çığrından çıktı ama disiplin yönetmelikleri çaresiz ve etkisiz. tüm sorumluluk işini yapmaya çalışan öğretmenlere kaldı. bundan sonra ben de karışmam
eski bir ogretmen 10 ay önce
sen git cayini ic odanda
VATANDAŞ 11 ay önce
ÇOK SAÇMA BİR KARAR. OKULDA ÖPÜŞMEK NE YAV. MÜDÜR TABİKİ MÜDAHALE EDECEK.
ali 11 ay önce
rehber öğretmen nerede? ne iş yapar.muhtemelen odasında sistemi, idareyi eleştiriyor ve genel müdürlük yapıyodur.sıkılınca iki veli çağırıp görüşmedeyim der.ne yazıkki çok olayda rehberler alana hakim olup müdüre rapor vereceğine, müdürden rapor bekler.mebin en önrmli sorunşarından biri budur
Misafir65 11 ay önce
Bir de, Müdürün odasında öpüşseydi. Çocuk kendi atlamış.
orhan 11 ay önce
O da öpüşmesin.
Zafer 11 ay önce
Rehber öğretmen okulun bekçisimi Ali bey. Okul idaresi yada nöbetçi öğretmen yönlendirmez ise yada öğrenci gönüllü olarak gelmez ise nereden bilsin.
Zafer 11 ay önce
Rehber öğretmen okulun bekçisimi Ali bey. Okul idaresi yada nöbetçi öğretmen yönlendirmez ise yada öğrenci gönüllü olarak gelmez ise nereden bilsin.
Genel 11 ay önce
"Herkes", "Birisi'nden" bir iş yapmasını beklerken "Hiç Kimse" bir şey yapmamış yine..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49