Okula gitmek zorunlu mu? Devamsızlık olacak mı? Okullar haftada kaç gün olacak?

Okullar haftada kaç gün olacak? Okula gitmek zorunlu mu? Devamsızlık olacak mı? Öğrenciler ve veliler bu soruların yanıtlarını merak ediyor. Ayrıntılar haber detayımızda...

GÜNCEL 06.10.2020, 13:14
Okula gitmek zorunlu mu? Devamsızlık olacak mı? Okullar haftada kaç gün olacak?

Okula gitmek zorunlu mu? Devamsızlık olacak mı? Okullar haftada kaç gün olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin nasıl olacağını duyurdu. Bakan Selçuk açıklamasında yüz yüze eğitimde dikkat edilecek hususları belirtti. Bakan Selçuk, "12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık." ifadelerini kullandı. Peki, okula gitmek zorunlu mu? Devamsızlık olacak mı? Okullar haftada kaç gün olacak?

BAKAN SELÇUK'UN AÇIKLAMASINDAN SATIRBAŞLARI

- Yüz yüze eğitimdeki ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız.

- Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar.

- 12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz için yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

- İsteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak.

- İl hıfzıssıhha kurullarının koşullarını uygun görmediği köy okulları yüz yüze eğitime devam edemeyecek.

EĞİTİM NASIL OLACAK?

Genelgeye göre, öğrencilerin okulda geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak.

Okul yöneticileri ve öğretmenlerce de takibi yapılarak okulda gerçekleştirilecek yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"na göre gerekli bilgilendirmeler yapılacak.

Yüz yüze eğitimde öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika, teneffüsler 10 dakika ve öğle araları 45 dakika olarak uygulanacak.

Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel/teorik kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.

Yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal dersleri, süre, kazanım ve içerik açısından bir bütün olarak değerlendirilecek.

Haftalık ders çizelgelerine göre yüz yüze ve uzaktan eğitime ayrılacak ders süreleri, alan zümre öğretmenlerince belirlenecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49