banner1990

banner1989

Öğretmenlerle ilgili önemli karar…

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, öğretmenlerle ilgili önemli bir kararı duyurdu.

GÜNCEL 16.03.2019, 18:08
Öğretmenlerle ilgili önemli karar…

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, liselere yerleştirmelerle ilgili Hürriyet’e konuştu. Çalışmaların tamamlandığını belirten Safran, “Bu yıl lise yerleştirmeleri çok daha sorunsuz geçecek” dedi. Safran, geçen yıl adrese dayalı yerleştirmelerde yaşanan sorunları önlemek için bu yıl Anadolu ve meslek liselerinin dağılımlarının sağlıklı bir şekilde yapıldığını söyledi. “Mahalle mahalle, semt semt, cadde cadde üzerinde çalışıldı” diyen Bakan Yardımcısı, her bölgede Anadolu ve meslek lisesinin bulunacağı açıkladı. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun taslağının tamamlandığını da belirten Safran, “Kanun öğretmene statü, saygınlık kazandırma adına var” dedi. Prof. Dr. Safran’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

AÇIKTA KİMSE KALMAYACAK

Bu yıl lise yerleştirmeleri çok daha sorunsuz geçecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm hazırlıklarını tamamladı. Yaklaşık 25 gün önce çalışmalar bitti. Açıkta kimse kalmayacak. Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, tüm il milli eğitim müdürleriyle toplantı yaptı. İllerdeki kontenjanları okul bazında belirledi. Bu sene hiçbir öğrenci, veli tedirgin olmayacak. Yerleşim çok sağlıklı yapılacak. Anadolu ve meslek liselerinin dağılımları son derece sağlıklı oldu. Mahalle mahalle, semt semt, cadde cadde üzerinde çalışıldı. Her bölgede Anadolu lisesi ve meslek lisesi olacak. Hatta meslek liseleri birden çok kayıt bölgesine de açılacak. Bu yıl meslek liselerine rağbet olacağını düşünüyorum. Sektörle birçok protokol yapıldı. Meslek lisesindekiler, en şanslı öğrenciler olacak.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TASLAĞI HAZIR

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun taslağı tamamlandı. Bunu sivil toplum kuruluşlarıyla ve diğer paydaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Onların görüşü alındıktan sonra tamamlandı diyebiliriz. MEB’in elindeki kanun taslaktır. Bu, birçok görüşle, mantıklı yaklaşımla değiştirilebileceği, eklemeler, çıkarmalar olabileceği anlamına geliyor. Öğretmenlik mesleğine başlama anından sonuna kadar öğretmeni ilgilendiren her konu kanun metninde yer alıyor. Kanun öğretmene statü, saygınlık kazandırma adına var.

GÜNCEL KONTENJANLAR YENİDEN BELİRLENECEK

Toplum örgütleri ve birtakım eğitim kuruluşları öğretmenlik mesleğinin geleceği ile ilgili mayıs ayı gibi bir toplantı düzenleyecek. Milli Eğitim olarak biz de oraya katılacağız. Ancak fakültelerin öğrenci kontenjanını belirlemek bizim dışımızda bir şey. Biz sadece öğretmen ihtiyacımızı bildiririz, YÖK de kontenjanı belirler.

ÖĞRETMENE YÜKSEK LİSANS

Öğretmenlere yüksek lisansla ilgili bir çalışma var. Ama bu öğretmenleri rahatsız etmeden olacak, illa zoraki yapılacak bir şey değil. Kariyere bağlı olarak yapılacak. Mesleki motivasyonları ve gelişimlerini sağlamaları konusunda onları rahatsız etmeden, tedirgin etmeden gönüllülük esasına göre motive edip mesleki gelişimlerini sağlamayı düşünüyoruz.

NELER OLDU?

Geçtiğimiz yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından getirilen liselere geçiş sistemi birçok karışıklığa yol açmıştı. Liselere yerleştirme sonuçları açıklandığında 91 bin öğrencinin açıkta kalması, binlerce öğrencinin istediği okula yerleşememesi tartışma yaratmıştı. Adrese dayalı yerleştirmelerde bazı öğrenciler bölgesinde Anadolu lisesi olmadığı için imam hatip ya da meslek lisesine girmek zorunda kaldıklarını iddia etmişti. Tartışmaların ardından yeni yayımlanan kılavuzla tercih şartları esnetilmiş, öğrencilere istedikleri okullara gitmeleri için nakil talep etme hakkı verilmişti.

 

Yorumlar (11)
Hasan sandıklı 1 yıl önce
Öğretmenler için hiç iyi şeyler olmayacak,16 yıldır olmadığı gibi
mahir 1 yıl önce
Öğretmen kanunu çıkaracağınıza maaşlara zam yapın.Evini zor geçindiriyor öğretmen.Ayranı yok içmeye bir de yüksek lisans yapıp itibar arttıracak öğretmen.İki üniversite bitirmiş öğretmenler işsiz.Ayıp ayıp bir de dalga geçiyorsunuz resmen.
Serap 1 yıl önce
Kariyer basamakları sınavı 2006'da yapıldı ve bir daha yapılmadı. 2006'da sınava giren, yüksek lisans ve doktora yapanlar uzman, baş öğretmen gibi unvanlar aldılar. 2006'dan sonra yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenler tekrar sınav yapılmadığı için mağdur oldu. Bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor.
sado 1 yıl önce
3600 ?
meslekçi 1 yıl önce
önce verilen sözler
eda 1 yıl önce
öğretmen bir kitap alacak paranın hesabını yapıyor. siz neden bahsediyorsunuz....
Gjk 1 yıl önce
Öğretmenler aç aç sen hala boş boş konuş maaşı erimiş hemşireden lolisten bile az alıyor çıkmış hala konuşuyor yav bi tane bakanda çıksın da şu öğretmenlerin maaşlarnı düzeltecegiz desin ya
deniz 1 yıl önce
noldu hani 3600 verilecekti
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49