ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ ARTTI

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren arttı.

GÜNCEL 14.01.2019, 09:23
ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ ARTTI
banner2019

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren arttı.

Öğretmenlere, ek ders görevi karşılığında verilen ücretin miktarı, bu konuda; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak hesaplanmaktadır.

Ek ders ücretinin belirlenmesi

Her bir ek ders saati karşılığında ödenecek ücretin miktarı, ilgili öğretmenin eğitim durumu ile ek ders görevini yaptığı yer ve zamana göre değişebilmektedir.

Mevcut belirlemelere göre, öğretmenlere her ek ders saati başına;

Gündüz öğretiminde; 140 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetlerinde; 150 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.

Öte yandan, miktarı bu şekilde belirlenen ek ders ücreti; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenirken, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere ise %100 fazlasıyla ödenmektedir.

2019 yılının ilk yarısında ek dersin saat ücreti

Ek ders saati başına belirlenmiş olan göstergelere, ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısının uygulanması suretiyle hesaplanan ek ders ücreti üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Yapılan kesinti nedeniyle, bulunduğu gelir vergisi dilimi yükselen (%15’ten %20’ye çıkış) öğretmenin ek ders ücretinin net miktarı da azalmaktadır.

1 Ocak 2019 tarihinden geçerli aylık katsayısına göre, 2019 yılının ilk aktı ayında öğretmenlerin ders saati başına alabileceği ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde)  şöyle olacak.

Zaman

Dersi veren

Ek ders ücretinin net miktarı*

Dersin verildiği yer

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında

Özel sınıf ve cezaevi öğretmenleri

Destekleme ve yetiştirme kurslarında

Hafta içi gündüz

Öğretmen

15,40 TL

19,25 TL

30,80 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

16,17 TL

20,22 TL

32,34 TL

Doktora yapmış öğretmen

17,71 TL

22,14 TL

35,43 TL

Gece, hafta sonu ve tatillerde

Öğretmen

16,50 TL

20,63 TL

33,00 TL

Yüksek lisans yapmış öğretmen

17,33 TL

21,66 TL

34,66 TL

Doktora yapmış öğretmen

18,98 TL

23,72 TL

37,96 TL

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır.

Memurnyeri

Yorumlar (5)
Kaledar 2 yıl önce
Zaten yayınlamıyorsunuz.Bari açıkca içimi dökeyim. Sürekli öğretmenlerin aldığı maaşla ekdersle ilgili haber yapıyorsunuz.Sanki ekstra bir şey almışız algısı oluşturuyorsunuz. Bende bol bol bu haberleri yapanlara sin kaf okuyorum. Haberiniz ola. Sonra vebale girmeyelim.
hikmet özcan 2 yıl önce
Sayın hocam :öyle bir başlık atmışsınızki görende dünya kadar zam geldi sanacak. olacağı 1,5 tl zam gelmiş. Amacınızı çok iyi anlayabiliyoruz ancak hatırlatmak istediğim bir konu var. bu millet oltaya gelmez akıllıdır milletimiz...
Necati 2 yıl önce
Sanki öğretmenlere her gün zam yapılıyormuş gibi haber yapıyorsunuz, ayıptır.Bütün memurlara hangi oranda zam oranı verilmiş ise öğretmene de o kadar zam yapılmış, hem öğretmenlerin kaçta kaçı ek ders alıyor ki........?
özel eğitimci 2 yıl önce
Rehberlik araştırma merkezinde çalışan aynı işi yapan özel eğitim öğretmenleri ile rehber öğretmenleri arasındaki haftalık 15 saat ile 18 saat adaletsizliğinin giderilmesini talep ediyoruz ancak sesimizi med deki yetkililere bir türlü ulaştıramıyoruz. "Hep Çalışma Yapılıyor"diye avutuluyoruz.
Kadriye 8 ay önce
Ek ders ücreti azalsın bunun yerine maaş artsın tıpkı eskiden olduğu gibi,özlük hakları hep alındı insanların.Eskiden sağlık alanında vekiller ile aynı haklara sahiptik maalesef tedavi haklarımız elimizden çeşitli yasal prosedürler ile elimizden alındı. Diye düşünüyorum
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49