Öğretmen ve yöneticilerin ek ders ücret saatlerinde artış!

Memurların toplu sözleşmesinden istenilen yıllık yüzde 21 zam oranı neredeyse yarısına razı olunarak yıllık 5+7 olarak mutabakata varıldı. 2023 için ise rakam biraz daha artırıldı ve 8+6 olarak gerçekleşti.

GÜNCEL 24.08.2021, 15:00
Öğretmen ve yöneticilerin ek ders ücret saatlerinde artış!

Toplu sözleşmenin farklı kazanımları ise hizmet kollarında oldu ve detaylar yavaş yavaş gemeye başladı. İşte Eğitim hizmet kolundaki toplu sözleşmede yer alan tüm detaylar...

Eğitimde öğretmenler, yöneticiler, belletmenlerin ek ders ücret saatlerinde artış gerçekleşti.

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğini 2022 yılı için 1.325 TL'ye, 2023 yılı için 1.400 TL'ye çıktı.

Genel tatil günlerinde verilmeyen ek ders ücretinin ödenmesi yapılacak


Eğitim Bir Sen'den yapılan açıklama şöyle oldu;

6. Dönem Toplu Sözleşme'de mutabakat sağladık

6. Dönem Toplu Sözleşme süreci, genelde ve hizmet kollarında imzaların atılmasıyla tamamlandı. Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın imzaladığı kamu görevlilerinin geneline ilişkin toplu sözleşme metni, Kamu İşveren Heyeti Başkanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi tarafından imzalanan mutabakat metniyle Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolu'nda onlarca kazanım elde ettik.

Memurları ve memur emeklilerini ilgilendiren 6.Dönem Toplu Sözleşme,genelde ve 11 hizmet kolunda mutabakatla sonuçlandı. Memur maaşlarında 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere iki yıl için toplamda yüzde 26 oranında bir artış gerçekleşecek. Oransal zammın yanı sıra birçok yeni kazanım üzerinde de mutabakata vardık.

3600 ek gösterge ve sözleşmelilerle ilgili önemli kararlar aldık. Ek gösterge ve sözleşmelilere kadro çalışması 2022'de tamamlanacak.


Toplu Sözleşme İkramiyesini 400 TL'ye çıkardık, iki yılda üç kata yakın bir artış yapılmasını sağladık. Eğitim-öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin 6. Dönem Toplu Sözleşme'de elde ettiğimiz kazanımlar

Sınıf öğretmenlerine, okul öncesi öğretmenlerine ve atölye şefliği görevi verilen öğretmenlere haftalık ilave 2 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık..

Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenlere, danışman öğretmenlik/sınıf veya şube sorumluluğu karşılığı haftada 2 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık.

Müdür ve müdür başyardımcılarına ilave ek ders ücreti artışı sağladık Yönetim görevi karşılığında haftalık 20 saat ek ders ücreti alan müdür ve müdür başyardımcılarının ilave ek ders ücretini 4 saatten 5 saate çıkarttık.

Öğretmenevi yöneticilerinin aylık karşılığı ek ders ücretlerinde artış sağladık Öğretmenevi ve akşam sanat okulu yöneticilerine yönetim görevi karşılığı ödenmekte olan ek ders ücretinin haftada 4 saat artırımlı ödenmesini sağladık.

Yaygın eğitim kurumlarında nöbet ücreti ödenmesini sağladık

Halk eğitim merkezleri ve olgunlaştırma enstitülerinde görev yapan yöneticilere ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığı haftada 3 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık.

Sözleşmeli öğretmenlere başarı ve üstün başarı belgesi verilebilmesini sağladık.

RAM'larda görev alan özel eğitim öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin 18 saate çıkarılmasını sağladık Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan özel eğitim alan öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin haftada 15 saatten 18 saate çıkarılmasını sağladık.

Geliştirme ödeneğinin 2022 ve 2023 yıllarında da devamını sağladık

Üniversitelerin fiilen eğitim-öğretim faaliyetine başladığı tarihi takip eden ay başından itibaren on beşinci yılın sonunda (15.12.2015 tarihinde) sona ermesi gereken ancak toplu sözleşme kazanımlarımız sayesinde uygulaması 31.12.2021 tarihine kadar uzatılan geliştirme ödeneği, 2022 ve 2023 yıllarında da ödenmeye devam edecektir.


Üniversite idari personelinin merkezi yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını karara bağladık.

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinde artış sağladık

Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğini 2022 yılı için 1.325 TL'ye, 2023 yılı için 1.400 TL'ye çıkardık.

Belletmenlere ilave ek ders ücreti artışı sağladık

24 saat süreyle nöbet tutan belletmenlere ödenen 2 saatlik ek ders ücretini 4 saate çıkartarak belletici öğretmenlere ve gece nöbet tutanlara ilave artış sağladık.

Belletmenlerin aylık ücret sınırında artış sağladık

Nöbet tutan belletmen öğretmenlerin aylık ders ücreti sınırının 56 saatten 64 saate çıkarılmasını sağladık.

Eğitim Kurumu yöneticilerinin de belletmenlik görevi almalarını sağladık

Yatılı ve pansiyonlu eğitim kurumlarındaki yöneticilerin istemeleri halinde belletmenlik görevi karşılığı ek ders ücreti almalarını sağladık.

Yüksek lisans ve doktora yapan eğitimcilerin ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesini sağladık Ek ders ücretinin yüksek lisans yapmış olanlara yüzde 7, doktora yapmış olanlara yüzde 20 artırımlı ödenmesini sağladık.

DYK'lardagörev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışma ücretlerinde artış sağladık Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık.

Genel tatil günlerinde verilmeyen ek ders ücretinin ödenmesini sağladık 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerine tekabül eden günlerde ders görevlerinin yapılmış sayılmasını ve ek ders ücretinin ödenmesini sağladık.

Mesleki eğitim koordinatörlük görevlerindeki ek ders ücretlerindeki saat sınırlamasının kaldırılmasını sağladık Meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere yaz tatilinde verilecek ek ders görevindeki saat sınırlamasının kaldırılmasını, bu çerçevede ilave 4 saat ek ders ücreti ödenmesini sağladık.

Rehber öğretmenlerin tercih danışmanlığı karşılığı ek ders ücretlerinde artış sağladık Rehberlik öğretmenlerine yaz tatili dönemlerinde tercih danışmanlığı karşılığı her gün için ödenmekte olan 3 saat ek ders ücretinin 5 saate çıkarılmasını sağladık.

Öğretim görevlisi kadrolarının geliştirme ödeneğinde artış sağladık Öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin 10 puan artışlayüzde 60 oranında ödenmesini sağladık.

Üniversite yurtlarında görevli personelin fazla çalışma ücretinde artış sağladık Üniversitelere bağlı yurtlarda görev alan personele fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık.

Üniversite yurtlarında görevli sözleşmeli personele artırımlı fazla çalışma ücreti sağladık Üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan sözleşmeli personelin de fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladık.

Yorumlar (5)
Haluk 4 hafta önce
Utanma yokki bunları kazanım sayıyorlar 2023 de hesap acı sorulacak,egitim birsen üye olmak öğretmeni açlığa mahkum etmek demektir yazıklar olsunki üniversite mezunu öğretmenin eğitim-bir-sen üye olması akıl alır gibi degil
Öğretmen 4 hafta önce
Güzel güzel anlatıyorsunda bizim işçiden farkımız ne onlara verilen zammı bize de verin yeter deseydin yeterdi. Sen de mi milletvekilliği sözü aldın.Ben maaş ve ek ders ücreti ile 2002 de 21 çeyrek altın alırken şimdi 10 altın alabiliyorum.
mehmet 4 hafta önce
bu ülkede müdür yardımcısı denilen bir gurup olduğundan hükümet ve sendikanın haberi yok heralde.eeee kendi menfaatinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen bir sendika ve başkanından ne beklenir..
Serkan 4 hafta önce
MÜDÜR YARDIMCILARI NE OLDU
müdür yardımcısı 4 hafta önce
E müdür yardımcılarına ...Allah'ın suyu da yok
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49