ÖĞRETMEN OKUL MÜDÜRÜ VEYA MÜDÜR YARDIMCISI OLUNCA MAAŞI ARTAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar, bulundukları okullarda veya başka okullarda ilgili mevzuat çerçevesinde müdür yardımcısı veya müdür olarak görevlendirilebiliyor.

GÜNCEL 12.03.2020, 09:39 12.03.2020, 09:43
ÖĞRETMEN OKUL MÜDÜRÜ VEYA MÜDÜR YARDIMCISI OLUNCA MAAŞI ARTAR MI?

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar, bulundukları okullarda veya başka okullarda ilgili mevzuat çerçevesinde müdür yardımcısı veya müdür olarak görevlendirilebiliyor.

Okul müdürü veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek, ek ders ödemelerinden kaynaklı farklar dışında, öğretmenlerin özlük haklarında önemli bir değişiklik yaratmamaktadır.

Okul Müdürü, Okul Müdür Yardımcısı ve Öğretmen özlük hakları

Öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlar ile eğitim kurumlarında görevlendirmek suretiyle müdür veya müdür yardımcısı olarak görev yapan öğretmenlerin özlük haklarına bakıldığında;

**Aylık/kadro seviyelerinin aynı olduğu durumlarda, yararlandıkları Eğitim Öğretim Hizmetleri Tazminatı oranının da aynı olduğu,

**Aylık/kadro seviyelerinin aynı olduğu durumlarda, yararlandıkları ek gösterge puanının da aynı olduğu,

**Ek ödeme oranlarının aynı (250) olduğu,

**İş riski zammı puanlarının aynı olduğu,

**İş güçlüğü zammı puanlarının; öğretmen kadrosunda olanlar için 500, müdür yardımcıları için 900 ve müdürler için 925 olduğu

görülmektedir. Öte yandan, özel eğitime muhtaç çocuklara mahsus okullarda (özel alt sınıflar dahil) ve yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin yan ödeme puanları, diğer okullarda görev yapanlara göre biraz yüksektir. (öğretmenin 350 puan, müdür ve müdür yardımcısının ile 250 puan yüksek)

Okul Müdürü, Okul Müdür Yardımcısı ve Öğretmenin aylık net maaşı

Aylık/kadro seviyesi ve hizmet süresi aynı olup branş tazminatı almayan; öğretmen, okul müdür yardımcısı ve okul müdürünün aylık net maaşının 2020 yılının ilk yarısındaki aylarda ne kadar olduğuna, aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Unvan

D/K

Hizmet Yılı

Aylık Net Maaş

Öğretmen

1/4

25

4.776 TL

Müdür Yardımcısı

1/4

25

4.791 TL

Müdür

1/4

25

4.792 TL

Not:

-Görev yapılan okullardan kaynaklı yan ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-Ek ders ücreti ödemeleri ile ilave eğitim öğretim tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

-Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

-Gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmıştır.

Öğretmen Maaş Hesaplama Motoru ile kendi maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Yorumlar (19)
sevi 1 yıl önce
aynı olmuyor cepten harcıyorsun eşek gibi yoruluyorsun
Hakyemez 1 yıl önce
Nerde derse girmeyi sevmeyen. Öğrencilerle iletişimi köpük. Öğretmenlikten uzak. Sendika ve siyasî hatta kantinci odasıyla ilişkisi kuvvetli adamlar varsa idareci oluyor. Zoruma giden bir de gelip bana öğretmenlik öğretmeye kalkıyorlar. Torpille idareci olanın değerler eğitimi verdiği bir toplum.
Eğitimcı 1 yıl önce
Hakyemez rumuzunla müsemma olduğunu düşünmüyorum...Sen hiç idarecilik yaptınmı?Yapmamışsındır eminim.O koltuklar senin gibilerin harcı değil,her babayiğit oturamaz o koltuklara..Yöneticilik sınavla yapılıyor.Güveniyorsan kendine gir sınava sende ol.Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş değilmi Hakyemez(!)
Kenan 1 yıl önce
Idarecilerin maaşları daha düşük olmalı.ogretmenlerin yaptığı işin yarısını yapmıyor.Baska bir deyişle yan gelip yatma yeri.
BAYRAKTAR 1 yıl önce
HABEREDEDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ OKUL İDARECİLİĞİNİN HİÇBİR MADDİ KATKISI YOK BUNUN YANINDA AYLIK ORTALAMA 500 LİRA FAZLADAN ANGARYA GİDERİ VAR. HERKES BİLİYOR ÇÖZÜM NE ÇÖZÜMÜ BETER OLUN DİYORLAR
Neden Müdür olunur 1 yıl önce
Derse girmemek ve öğrenciden kurtulmak için olunur.
Seviyesiz idareci doldu heryer 1 yıl önce
Şu an ki idarecilerin büyük çoğunluğu seviyesiz, bilgisiz ve cahil, bilmedikleri halde kendi doğrularını savunup, öğretmenleri hak kaybına uğratıyorlar, yönetmelikleri öyle bir yorumluyorlar ki, neredeyse öğretmen borçlu çıkacak, bir de yama görevlendirme idareciler var adam istediği ilçede her yıl nerede boşluk varsa o okula görevlendirme idareci olup uzaktaki okuluna gitmiyor üstüne aynı sendikadan olanlara bile kabadayılık taslıyor, tabi ki her yıl torpille istediği okula idareci olunca kibir, gurur tavan yapmış kendi sendikası öğretmenleri bile maraba görüyor, gel de isyan etmeeee
Ali Bey 1 yıl önce
"Hakyemez" burada bile hak yemişsin. Bilip bilmeden genelleme yapmışsın. Okul idarecileri ayrı bir güruh değil onlar da öğretmen. Ama kadrolu olmayınca böyle şamar oğlanı gibi herkes bir laf atar. Oysa bilinmelidir ki hizmetlisi, memuru, söförü, güvenlikçisi, kalorifercisi olmayan bir okulda okul yöneticisi bunların hepsidir. Ama değeri yoktur.
Ali Bey 1 yıl önce
Mahoni. O zaman okulları kim idare edecek. Belediye zabıta memurları mı. Biraz insaf biraz mantık. Çok fazla birşey değil.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49