Öğrenci, ders anlatışını beğenmediği öğretmeni KDK'ya şikayet etti

KAMU Denetçiliği Kurumu'na (KDK) internet üzerinden başvuran bir ortaokul öğrencisi, ders işleyiş yöntemini beğenmediği öğretmenini şikayet etti.

GÜNCEL 12.11.2019, 08:14
Öğrenci, ders anlatışını beğenmediği öğretmeni KDK'ya şikayet etti

İstanbul'da yaşayan bir ortaokul öğrencisi KDK'nın 'www.kdkcocuk.gov.tr' adresli çocuk internet sitesi üzerinden, 6 Ocak'ta yaptığı başvurusunda sosyal bilgiler öğretmeninin okul dışından aldırdığı kitabı baştan sona yazdırdığını belirtti. Başvuruyu sonuçlandırmak için harekete geçen KDK, başvurudaki irtibat numarasından öğrenci ile iletişim kurulamayınca bir sosyal hizmet uzmanını görevlendirdi. KDK'nın İstanbul ofisinde görevli uzman, okula ziyaret gerçekleştirerek, okul müdürü ve rehber öğretmen ile görüşmeler yaptı, ardından başvuruyu yapan çocuk ile irtibat kurdu. Kurum, Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından hazırlanan raporda, başvuran öğrenci ile tekrar iletişime geçildiği ve öğrencinin şikayetçi olduğu öğretmenin ismini ve sorununu rehber öğretmeni ile paylaştığı, sorunun okul idaresine de intikal ettirildiği kaydedildi. Raporda, okul müdürünün gereken uyarıları alacağının düşünüldüğü ifade edilirken, şikayette bulunan çocuğun da öğretmenini gözlemlemek için biraz süre istediği belirtildi. Ayrıca çocuğun, bu süre zarfında öğretmeninin davranışlarının değişmemesi halinde KDK'ya tekrar başvuruda bulunacağını söylediği de bildirildi.

ÖĞRETMENİNİ GÖZLEMLEDİ, SORUN ÇÖZÜLDÜ

Sorunun öğrenci ve öğretmen arasında çözülmesinden sonra KDK, 'dostane çözüm kararı' verdi. KDK karar metninde şöyle denildi:

"Mesleki Görüşme ve Değerlendirme Raporu incelendiğinde, başvuran çocuk ile tekrar iletişime geçildiği, çocuğun şikayetçi olduğu öğretmen ismini ve sorununu mesleki çalışma sonrasında rehber öğretmeni ile paylaşmış olması ve sorununun idareye de intikal ettirilmiş olması nedeniyle idare tarafından gereken uyarıları alacağını düşündüğünü, öğretmenine yönelik kapsamlı bir araştırma ve inceleme öncesinde bir süre öğretmenini gözlemlemek istediğini, davranışlarının değişmemesi durumunda tekrar başvuracağını belirttiği anlaşılmaktadır. Nihai olarak, başvuran çocuğun ebeveyni ile yapılan telefon görüşmesi neticesinde, çocuğun uzun süre öğretmenini gözlemleme fırsatı olduğu ve öğretmeninin ders işleyiş yöntemine ilişkin sorununun çözüldüğü ifade edildiği; dolayısıyla, başvuruya konu talebin yerine getirildiği anlaşılmaktadır."

Dostane çözüm kararı, şikayet konusu talebin ilgili idare tarafından yerine getirilmesi veya şikayetin çözüme kavuşturulduğunun taraflarca Kuruma bildirilmesi halinde veriliyor

DHA

Yorumlar (11)
mahmud 9 ay önce
Yazıklar olsun! şu sisteme bak orta okul öğrencisi beğenmemiş de ( hangi bilgi ve birikimle beğenmediyse artık ) koskoca devlet kurumu harekete geçmiş.
aslı demir 9 ay önce
bakalım öğretmeni denetleyip fikir beyan etmeyen bir birim kalacak mı?
Muallim 9 ay önce
öğretmen ogrencisini begenmeyip aynı şeyi öğrenciye yapsa öğretmeni önce döver sonra açığa alırlar
Yuh artık 9 ay önce
Anasını da iyi yemek yapamıyor diye şikayet etseydi
Muallim 9 ay önce
öğretmen ogrencisini begenmeyip aynı şeyi öğrenciye yapsa öğretmeni önce döver sonra açığa alırlar
Yazıklar olsun 9 ay önce
Şu dünyada bu kadar itibar giden meslek öğretmenlik. Yahu aklınız başınızda mı.
Toplum bitiyor.
Egitimci 9 ay önce
Kdk nin uğraştığı meseleye bak. Bakanlık mahkeme kararlarını uygulamiyor bunu gündeme aldığı yok.
Aboooo 9 ay önce
Öğrenci hazretlerinin öğretmeni gözaltında tutması ve affetmesi.Tersine dünya.Ama bir gün bu keser ve sap döner.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49