banner1990

banner1989

Öğle arasında çalışanlar fazla mesai ücreti almaya hak kazanır mı?

Çalışanlar adına ara dinlenmesi de denilen öğle arasında çalışmaya devam ettikleri takdirde bunun günlük çalışma süresinden sayılıp sayılmayacağını merak ediyor.

GÜNCEL 15.05.2019, 15:30 15.05.2019, 19:00
Öğle arasında çalışanlar fazla mesai ücreti almaya hak kazanır mı?

Çalışanların günde en fazla kaç saat mesai yapabileceği ve bu çalışma saatleri için ne kadar süre dinlendirilmesi gerektiği İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Çalışanlara genellikle öğle yemeği amacıyla verilen öğle arası çalışma süresinden sayılır mı sorusunun cevabı ise merak ediliyor. Öğle arasında çalışan işçi fazla mesaiye hak kazanmış olur mu?

 ÖĞLE ARASI ÇALIŞMA SÜRESİNDEN SAYILIR MI?

Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere; Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş dakika, dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat, yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat ara dinlenmesi verilir. Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilmelidir. Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. İşçinin sözleşmesinde yazan haftalık çalışma süresine öğle araları dahil değildir. Öğle arasında dinlenmek yerine çalışmayı tercih eden kişi de bu sebeple fazla çalışma yapmış sayılmaz ve dolayısıyla ekstra bir ücrete hak kazanamaz.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49