Ne Bütün Suç Ali Yalçın'ın Ne de Ali Yalçın Günah Keçisi!

Kamudanhaber sitemiz yazarı Murat Kenan Erdem yazdı…

GÜNCEL 26.08.2021, 00:17
Ne Bütün Suç Ali Yalçın'ın Ne de Ali Yalçın Günah Keçisi!

Günahıyla sevabıyla bir Toplu Sözleşme Görüşmesi dönemi daha geride kaldı. 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonucunda memur ve emeklilere: 2022’nin ilk 6 ayında % 5 ve enflasyon farkı, ikinci 6 ayında % 7 ve enflasyon farkı, 2023'ün ilk 6 ayında % 8 ve enflasyon farkı, ikinci 6 ayında ise % 6 ve enflasyon farkı oranında zam kararı alındı. Görüşmeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Kamu İşveren Heyeti Başkanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen Genel Başkanı ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali Yalçın tarafından imza altına alınarak sonuçlandırıldı.

Tabii, memur zam oranı açıklandıktan sonra tabiri caizse yer yerinden oynadı. Memur kesiminin ve emeklilerin büyük çoğunluğu, zam oranlarından memnuniyetsizliklerini dile getirerek sözleşmeyi imzalayan Ali Yalçın’ı yerden yere vurdular. Ali Yalçın’a yönelik adeta sosyal linç kampanyası başlatıldı denilse yeridir.

Biz de 12 Ağustos tarihindeki “Memur Maaş Zammında, Hükûmet ve Sendikaların Tekliflerinin Analizi” Başlıklı yazımızda:

“Cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber devlet ve hükûmet kavramlarının iç içe geçmiş olması, toplum kültürümüzün de devleti baba olarak gören anlayışından dolayı; kitleler devlete/hükûmete karşı memnuniyetsizliklerini ifade etmeye çekiniyorlar. Devlete/hükûmete karşı açıktan ifade edilemeyen tepkiler, hak arama adına ortaya çıkan sendika temsilcilerine yönleniyor. Özellikle de hükûmetle aynı sosyal tabanı paylaşan sendika olarak, Memur-Sen ve onun Genel Başkanı Ali Yalçın’ın tepkilerin odağında yer alacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok. Bu tabloda Toplu Sözleşmede memurları tatmin edecek bir sonucun ortaya çıkmaması, hükûmet kadar Memur-Sen ve Ali Yalçın’ı da yıpratacaktır.” ifadelerine yer vererek bu günleri öngörmüştük.

Oysa aynı Ali Yalçın, ilk defa Toplu Sözleşme imzalamıyordu.

Ali Yalçın,

2015 yılındaki 3. Dönem Toplu Sözleşmede: 2016 yılı için ilk 6 ay  %6, ikinci 6 ay  %5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı, 2017 yılı için ilk 6 ay %3, ikinci 6 ay %4 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar zamma imza atmıştı.

2017 yılındaki 4. Dönem Toplu Sözleşmede: 2018 yılı için ilk 6 ay %4, ikinci 6 ay %3,5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı, 2019 yılı için ilk 6 ay  %4, ikinci 6 ay %5 oranında maaş zammı, artı enflasyon farkı kadar ilave zamma imza atmıştı.

2019 yılındaki 5. Dönem Toplu Sözleşmede: Ali Yalçın, verilen zammı yetersiz bularak imza atmamış, konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulunca karara bağlanmıştı.

Bizler, kamu çalışanları olarak; ne Ali Yalçın Toplu Sözleşmeyi imzalamadığında hükûmetle aynı sosyal tabanı paylaşan sendikanın genel başkanı olarak bu yaptığı delikanlılığı kıymetlendirdik ne de imzaladığı zaman demokratik tepkimizi ortaya koyabildik. Sosyal medyadan hastag açarak ya da memur sitelerinde yazılan yazıların altına yorum savurarak düzelmez bu işler... Kimse kusura bakmasın ama balık hafızalı, kısa sürede unutan bir toplumuz. Bizim adımıza hareket edenlerde bu durumun pek tabii farkında…

 Sendikalardan istifa edin demiyorum. Ama demokratik tepkinizi bir şekilde tamamen meşru zeminlerde gösterin. İlla istifa edeceğim diyen varsa onun da hakkıdır. İstifa edebilir. Ancak biz memurlar olarak; “Bu sendika hükûmete yakın sendika, belki bir işimi gördürürüm… Belki terfi, tayin yaptırabilirim, belki çocuğumun okul kayıt işini bağış vermeden halledebilirim, belki müdürüm ders programımı kötü yaparsa sendikama giderim, belki müdür olmak istersem referans olabilirler mi?” kaygısı, umudu ve beklentisiyle bir sendikaya asla yüklenmemesi gereken anlamları yüklersek ve sendika temsilcimiz karşısında sus pus oturursak olacağı bu…

Sendikaların üyesi memurlar olarak;

Sendikamızı denetlemezsek… Sendikamızdan sendikacılık dışında işler beklersek... Kaygıların, kuşkuların ve korkuların arasında kaybolursak... Beğenmediğimiz sendika ilçe, şube ve genel merkez yönetimlerini değiştirmek için ilk sendika seçimlerinde tepkimizi ortaya koymazsak… Beğenmediğimiz Toplu Sözleşmeye imza atan genel başkana destek veren delegelere, demokratik zeminde bunun hesabını sormazsak.

En önemlisi! Bütün bu saydıklarımızı, bizim değil de önce başkalarının yapmasını beklersek… Daha çok bekleriz… Kimse kızmasın. Ben kendimi yazdım. Siz de kendinizi bi yoklayın derim…

Ne bütün suç Ali Yalçın’ın ne de Ali Yalçın, Günah Keçisi!

Murat Kenan Erdem

Yorumlar (28)
Doğru Söz 4 hafta önce
88 tl istifa etmeme aidatı eklemişler toplu sözleşmeye. Bakalım öğretmen kesimi ferasetini 88 liraya satacak mı...
Determinist Coğrafyacı 4 hafta önce
Sonuç olarak diyorsun ki mal olmayın salak olmayın gerizekalı olmayın günübirlik işleriniz için sendikaya üye oluyorsunuz sonra da zam için Ali yalçını suçluyorsunuz evet haklısın yani kafa yoksa akıl yoksa gider o sendikaya üye olurlar ..
Eğitimci 4 hafta önce
Aynı sosyal tabanı paylaşıyorsa gitsin siyasete girsin. Girmez ama de mi gariban memurcuklardan götüreceğini götürüyor. Kendisi bir açıklasın hele ne kadar maaşı var ne kadar zam alıyor. Yazıklar olsun berbat sendikadan istifa olmasın diye üç kuruşa millete peşkeş çekenlere.
Tefik 4 hafta önce
Makale her şeyi çok güzel özetlemiş, küçük çıkarlarımız için sus pus olursak olacağı bu
Süper Kahraman! 4 hafta önce
Yönetici koltuklarının tamamına yakınını yurt dışı görev mulakatlarinin tamamını üyelerlerine kazandıran başkan elbette kahraman! Zaten sendika bunun için var! Toplumsal değil bireysel çıkarlar önemli! Hee bir de önceki başkan gibi vekillik sözü aldıysa İşlem tamam!
Sinan 4 hafta önce
Sözleşme öncesi memurlar sendikalarından istifa etselerdi hükümet bu kadar rahat davranamazdı. Suçlu önce memurlar sonra Ali Yalçındır.
Gözüm Görmesin Hiçbirinizi 4 hafta önce
Bürokrat ve eğitim yöneticilerinin üzerinde kurdukları teşkilatlı linç hegemonyası dağıldı.. üç beş kişinin kariyer hesabı için tabanın emeğini ve umudunu pazarda satışa çıkaranların tüm çıkar hesapları pazara çıksın inşAllah..
Zeki Bektaş 4 hafta önce
Şunu enflasyon oranında zam yapılacaka bağlasalarda komedi bitse artık. Enflasyon+ şekline yıllardır gelemediler sendikacılar. Ali Yalçından beteri Ahmet Gündoğduydu, 125 Tl seyyanen zamma fit olmuştu da hülemtin teklifinin altında kalmıştı zam oranı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49