Müftü'den cemaat ve tarikatlar denetlensin çıkışı

İstanbul Müftüsü Yılmaz, Türkiye'de İslam adına faaliyet gösteren pek çok cemaat ve tarikatın, şeffaf ve denetlenebilir olmamasının, gerçekten ciddi bir problem olduğunu söyledi.

GÜNCEL 11.01.2018, 11:10
Müftü'den cemaat ve tarikatlar denetlensin çıkışı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görev alan müftü ve vaizlerin yetiştirildiği İstanbul'daki Pendik HasekiDini Yüksek İhtisas Merkezi "Yol Ahlâkı" konulu konferans düzenlendi.

Burada, denetlenebilir olmanın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en büyük avantajı olduğunu vurgulayan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Türkiye'de cemaat ve tarikatların denetlenmediğine dikkat çekti:

"BÜYÜK BİR PROBLEM"

"Bugün Türkiye’de İslam adına faaliyet gösteren pek çok cemaat ve tarikatın şeffaf ve denetlenebilir olmaması gerçekten bir problemdir.

OSMANLI'DAN ÖRNEK VERDİ

Osmanlı döneminde devlet bu tip tarikat yapılarını denetlemeyi gündemine almıştır. Çünkü onlardan çok çekmiştir. 1402 yılında Ankara Savaşı'ndan sonra Şeyh Bedreddin vak'ası Osmanlı’nın başına 10-15 yıllık bir sıkıntı meydana getirmiştir. Şeyhliği, şahlığa çevirmek isteyen bu zat, Osmanlı’ya bir fetret dönemi yaşatmıştır. Osmanlı, bunun farkındadır.

"DİYANET'İN ALGISI DA BUDUR"

Bu yüzden Meşihat makamının içerisinde birimler kurarak, tarikatları kontrol etmek istemiştir. Diyanet’in algısı da budur."

Yorumlar (7)
Devlet 4 yıl önce
Dini tarikatları cemaatleri yeşerttiğiniz, çoğalttığınız zaman devlet sistemi tehlikeye girer.
vahit 4 yıl önce
Yabancı vakıf ve dernekleri denetleyin.Cemaatler ve tarikat leri sonra
Devlete cevap 4 yıl önce
O yüzden Osmanlı 600 sene cihan devleti olarak yaşadı
Sevi 4 yıl önce
Çok doğru olur hepsi aynı dertleri para toplayıp birilerini ihya etmek
Sevi 4 yıl önce
Çok doğru olur hepsi aynı dertleri para toplayıp birilerini ihya etmek
albea 4 yıl önce
denetlenmediği için feto ortaya çıkmadımı denetlenmediği için livata yapanlar çıkmadımı dini istismar edip para toplayarak servet edinmedilermi en kısa zamanda disipline edilip kontrol altına lınmaları gerekir islam kurallarına göre görevlerine devam edebilirler veya kapatılırlar
Uzayda mı yaşıyorsun? 4 yıl önce
Fetö temizlendikten sonra diğer cemaatler ülke yönetiminde dominant oldu!Bunu sağır sultan bile bilirken,sen ne anlatıyorsun!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49