Müfettiş Alımında Danıştay'dan önemli karar

MEB, müfettişlik sınavını kazanmasına rağmen kadro olmadığı gerekçesiyle atayamadığı müfettişlik sınavını kazanan personele tazminat ödeyecek.

GÜNCEL 07.01.2019, 19:23
Müfettiş Alımında Danıştay'dan önemli karar

2017 yılı içinde Maarif müfettişleri arasından 475 müfettiş mülakat yoluyla Bakanlık Maarif Müfettişliğine alınmıştı. Mahkeme, mülakatta başarılı olduğu halde kadro yok diye atanmayanların atanması ve aradaki maddi kaybın ödenmesine karar verdi.

Bakanlığın itirazı önce Bölge İdare Mahkemesi, Daha sonra Danıştay tarafından reddedildi. Karar kesinleşti.

İşte Danıştayın O Kararı:

Yorumlar (9)
Müfettiş 2 yıl önce
Kadro yoksa nereye atama yapacak.
6764 sayılı kanun kadro sayısını belirlemiş .Ancak kanun ile yeni kadro tahsisi yapılırsa düzelir. Bunun içinde yeni kanun gerekiyor.Diye düşünüyorum.
klavuz 2 yıl önce
şimdi, tüm bu olup bitene sebep olan dönemin MEB yetkililerinden rücu yoluyla bu paraların tahsil edilmesi gerekmez mi? yanlış uygulamalar sonucu kamu zararına sebebiyet veren bakanından müşteşarına kadar bu paraları ödemelidirler. Devletin hazinesinden bilmem sınavı kazanıp ta atanamamışlara neden tazminat adı altında para ödensin? Böyle bir mantalite olabilir mi???
10.Köylü 2 yıl önce
Bakanlığı bu duruma düşüren her seviyedeki yetkilileriin hakkında gereği yapılmalıdır. Sayın Baknımızı göreve davet ediyorm.
Vatandaş 2 yıl önce
Okullar yıllardır denetlenmiyor . Küçük bir fabrikada markette bile denetim varken çocuklarımızın hayatını etkileyecek eğitimde denetim kaldırıldı . Bunun sonuçlarını göreceğiz görüyoruz. Bilinçli bir süreç yönetiliyor kadrolaşmak ve tamamen hakim olmak için kontrolsüz bir güç alanı oluşturulmaya çalışılıyor. Kontrolsüz güç güç değil suç yaratır. Kişisel fanteziyi bırakın artık toplum çok kötü durumda. Sosyal patlamalara bilemek zemin hazırlamayın eğitim bürokrasisi bu işi ciddiye almalı. Eski Türkiye’nin Eskimiş fikirli geçmişi bilinmez lafebelerine sendika dergilerine yazdığı makaleden medet ummayın.
Müfettiş 2 yıl önce
Karar 14 Kasım da çıkmış, neden şimdi yayınlandı?
Ömer 2 yıl önce
Ne denildi iki tana.. Hakimin verdiği karara mı uyacağız, hukuk öldü elfatiha
Adalet herkese bir gün lazım olacak 2 yıl önce
Kazandınız ancak kadro olmadığı için atanamadınız denilen ve illrde görev yapan Maarif Müfettişlerine de özlük hakları hemen verilmeli,açılan tüm davaların mahkeme masrafları da dönemin müsteşarı ve Teftiş Kurulu Başkanına rücu edilmelidir.
omerali 2 yıl önce
tekrar mulakata alın atayın gitsin gerisi heveslenmesin kazan gel abi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49