Müderrisoğlu: Albayrak döneminde ani fiyat artışları mercek altına alınırdı

Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, bugünkü yazısında Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın kulaklarını çınlattı. Müderrisoğlu, Kulakları çınlasın Berat Albayrak döneminde ani fiyat artışı gözlenen mal grupları mercek altına alınırdı.

GÜNCEL 13.07.2021, 11:49
Müderrisoğlu: Albayrak döneminde ani fiyat artışları mercek altına alınırdı

Sabah gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu, pandemi döneminin kayıplarını tek seferde telafi etmeyi hedefleyerek yapılan yüksek fiyat ayarlamalarını "konjonktür fırsatçılığı" olarak değerlendirdi. Ardından da eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kulaklarını çınlattı. İşte Müderrisoğlu'nun yazısından bazı ilgili bölümler...

- Kulakları çınlasın... Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde ani fiyat artışı gözlenen mal grupları mercek altına alınırdı. Üretim- Dağıtım-Pazarlama zincirindeki tüm taraflarla temas kurulur, zamların arka planı araştırılır ve varsa yapısal sorunlara çözüm geliştirilirdi.

- Bazıları "piyasa ekonomisine müdahale" diye sunmaya çalışsa da bu etkileşimli yönetim, serbest piyasa ekonomisinin başıboşluk anlamına gelmediğini de ilgili aktörlere hatırlatırdı. Devletin düzenleyici ve denetleyici rolü piyasada hissedilirdi.

- Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Fiyat İstikrarı Komitesi enflasyon-faiz ikilemi bakımından hayati fonksiyon üstleniyor. Aynı şekilde Finansal İstikrar Komitesi ile Ürün Takip Sistemi'nin sonuç odaklı işleyişi de pek çok ezberi bozacaktır.

- Enflasyondaki her kıpırdanmanın faiz artışı ile karşılanması için baskı kuran odakların siyaset kurumu ile yeniden bilek güreşine girmesine izin verilmemelidir. Formül bellidir:

- Düşük tek haneli enflasyon hedefine sadakat, bütçe disiplinine bağlılık ve piyasaya yüksek fiyat empoze eden nedenler ve hatta gruplarla yapısal mücadele..." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49