Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Yüz yüze eğitime dair tüm sorular yanıtlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte okullarda alınması gereken önlemleri içeren bir rehber çıkarmaya hazırlanıyor. İşte, öğrencileri yakından ilgilendiren o rehberde yer alan tüm detaylar...

GÜNCEL 22.08.2021, 18:06
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: Yüz yüze eğitime dair tüm sorular yanıtlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte okullarda alınması gereken önlemleri içeren bir rehber çıkarmaya hazırlanıyor. Peki milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren o rehberde neler var? Üniversite öğrencileri için hangi tedbirler alınacak? KYK yurtlarında hangi tedbirler alınacak? Öğrencilere aşı kısıtlaması gelecek mi? Aşı olmayan üniversite öğrencileri derslere girebilecek mi?

İşte tüm soruların yanıtları:

ÖĞRENCİLER DERSTE MASKE TAKACAK

Gözler 6 Eylül'e çevrilmiş durumda öğrenciler okullarına dönecekler ama hangi tedbirler altında dönecekler? Geçen yıl hazırlanan bir rehber vardı aslında çerçevesi o rehberle çizilmiş durumda ama şöyle bir fark bekliyoruz Malum varyantlar tüm dünyada artıyor dolasıyla tedbirlerin varyantlara göre güncellenmesini bekliyoruz. Hali hazırda geçerli olmasını beklediğimiz başlıklar var. Örneğin öğrencilerin sınıflarda ders esnasında maskelerini takmaları gibi. Yine bunun dışında okullarda maske ve dezenfektan bulundurulacak öğrenciler için.

HER SINIF AYRI TENEFFÜSE ÇIKACAK

Olabildiğince öğrenciler kendi arkadaşlarıyla bir arada olması sağlanacak. Buna göre de elbette teneffüsler düzenlenecek. Örneğin A sınıfı ile B sınıfının aynı anda teneffüse çıkmaması sağlanacak. Öğrenciler birbirleriyle temas etmesin diye. Aynı sınıftan öğrenciler birbirleriyle vakit geçirsinler diye.

VELİLER OKULLARA ALINMAYACAK

Bunun dışında sınıf içlerine baktığımız zaman sıraların seyrek tutulması sağlanacak yine camlar olabildiğince açık tutulmaya çalışılacak ve okullarda giriş çıkışlarda kalabalığa izin verilmeyecek. Veliler çocuklarını okullara getiriyordu artık buna izin verilmemesi bekleniyor.

ÜNİVERSİTELER İÇİN TEDBİRLER YOLDA

Bilim Kurulu üyelerinden üniversiteliler için de uyarılar var. 13 Eylül olarak belirlenmişti onlar için de tarih. Her üniversitenin takvimi farklı ama onlar için de bazı tedbirlerin gündeme gelmesi söz konusu.

KYK YURTLARINDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Örneğin üniversite yurtlarına ilişkin bu tedbirler. Yine yurtların içerisinde yatakların birbirinden uzak olması mümkünse öğrencilerin ayrı ayrı odalarda kalması sağlanacak. Tabi aynı evi paylaşan öğrenciler için de bu uyarı söz konusu. Her birinin farklı bir odayı paylaşmasını öneriyor Bilim Kurulu üyeleri.

AŞI OLMAYAN ÖĞRENCİLER DERSLERE GİREBİLECEK Mİ?

Tabi elbette özellikle de üniversiteler için beklediğimiz bir karar var ki o da aşı uygulaması. Aşı yaptırmayan öğrencilerin yine PCR testi vererek okula girmeleri giriş yapmaları bekleniyor. Bunun dışında aşı olanlar için herhangi bir problem olmayacak.

DETAYLAR REHBERDE YER ALACAK

Uygulamalı yüz yüze derslerde ama çok daha fazlası olacak. Tüm bu detayları da rehberin eğitim öğretim yılı başlanmadan yayınlanmasını bekliyoruz.

KAYNAK: AHABER- ECE ALTUĞ

Yorumlar (6)
Angela 1 ay önce
Aklımda tek soru
Tamam A sınıfı ve B sınıfı ayrı teneffüs çıkacak fakat nasıl olacak?
Ali DEMİR 1 ay önce
yalanınız batsın
Vatandaş 1 ay önce
Soruyorum : Taşıma merkezi okullarda herkes mecburen aynı saatte okula gelip aynı saatte çıkıyor taşıtına binip gidiyor. Nasıl olacakta farklı saatlerde teneffüse çıkartacağız çocukları. sonuçta araç çıkış saatleri aynı olmalı bir araçta her türde sınıftan öğrenci mevcut. Araç taşıma ve yolcu etmede nöbetçi öğrt ne yapacak çocuklar teneffüsteyken öğretmen 24 saat çocukların başında mı olacak.
Peh 1 ay önce
Yeni bir şey yok bu haberde.
yasin 1 ay önce
öğrenciyi kim tutacak, hele hele meslek liselerde hele hele ekserisi zıvanadan çıkmış söz dinlemez öğrencilerle.. wışş ka kurree...bu hamur çok su götürür.. yine eğitim olmayacak,, yine hijyen sağlanacak diye zaman öldürülecek boş yere nefes tüketilecek...
Velice 1 ay önce
Tüm öğretmenler aşılansın.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49