Milli Eğitim Bakanlığı Ne Yapmaya Çalışıyor ?

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin YAŞLIK Milli Eğitim Bakanlığının bugün yapmış olduğu yönetici atama yönetmeliğindeki değişkliğe tepki gösterdi ve Bakan madem branş önemli Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürünüz niçin Çocuk Doktoru ? diyerek tepki gösterdi.

GÜNCEL 09.02.2019, 20:36
Milli Eğitim Bakanlığı Ne Yapmaya Çalışıyor ?

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin YAŞLIK Milli Eğitim Bakanlığının bugün yapmış olduğu yönetci atama yönetmeliğindeki değişkliğe tepki gösterdi ve Bakan madem branş önemli Mesleki Teknik Eğitim genel Müdürünü niçin Çocuk Doktoru ? diyerek tepki gösterdi.

Şahin YAŞLIK sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Okul yöneticisinin branşı değil niteliği önemlidir. Sayın Bakanım ,Bakanlık bürokratlarınızdan kaç tanesi öğretmen kökenli, yada kaç tanesi tebeşir tozu yutmuş...." dedi.

İşte YAŞLIK'ın o açıklamaları: 


09.02.2019 tarih ve 30681 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan ;Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmenlikle ne yapılmaya çalışılıyor?


Daha önce yapılan sonra değiştirilen tekrar bu yönetmenlikle eskiye dönülen maddeler ne kadar samimi?


Okul Yöneticiliğinde profesyonel yöneticilikten bahsedildiği bir dönemde bu yönetmelik maddeleri yöneticiler arasında huzursuzluklara yol açmaktadır...

Benim anladığım kadarıyla Bakanlıkta uyumlu bir orkestradan bahsetmek mümkün görünmüyor...

Muhtemelen bir yada iki bürokratın bastırmasıyla bu maddeler yayınlanmıştır...


Burda asıl dikkat edilmesi gereken YÖNETİCİNİN BRANŞI DEĞİL, YÖNETİCİNİN NİTELİĞİ OLMALIDIR...


Size yüzlerce örnek veririm Meslek Liselerinde başka branşlarda olup ,okulunu çok başarılı şekilde yönetmiş, başarısını kat kat arttırmış ,ürettiği projelerle Türkiye ve Dünya Şampiyonlukları kazanmış başarılı Müdürler ve Müdür Yardımcıları var.Asıl önemli olan Yöneticinin branşı değil ,yöneticinin ne kadar başarılı olduğudur.Bu yönetmenlik maddeleri yöneticileri huzursuz etmiştir.Bürokrat kararlarının istişare edilmeden uygulamaya koyduğu kararların ne kadar sakıncalı olduğunu ve sosyal maliyetlerinin ne kadar çok olduğunu Yeni LGS sisteminde gördük..

Meslek Liselerinde Meslek Dersi branşlarına pozitif ayrımcılık yapılması anlaşılabilir, bunda sıkıntı yok ama diğer branşların yok sayılması kabul edilir değildir..

Sayın Bakana burdan seslenmek istiyorum..


Sayın Bakanım ,Bakanlık bürokratlarınızdan kaç tanesi öğretmen kökenli, yada kaç tanesi tebeşir tozu yutmuş....


Asıl soru şu Sayın Bakanım Mesleki Eğitim bu kadar önemliyse , ki bence çok önemli, Mesleki Eğitim Genel Müdürünüz Neden bir Meslekçi değil ? Hatta bırakın meslekçiyi neden bir öğretmen kökenli biri değilde bir çocuk Doktorunu Mesleki Eğitim Genel Müdürü yaptınız? Bu yönetmelik neden bürokratları kapsamıyor ? Bir Milyondan fazla Eğitimciden bir Meslekçi yokmuydu da Çocuk Doktorunu Mesleki Eğitim Genel Müdürü yaptınız ?


Bu yönetmenlik değişikliği eğitim sistemimizi uzaya çıkartmıyacak...

Bence tekrar gözden geçirilmeli ve branşlar arasında oluşturulacak kavgadan vazgeçilmelidir...

Baştada söylediğimiz gibi okul yöneticisinin branşı değil niteliği önemlidir...

Şahin YAŞLIK

Eğitim Bir Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı

Yorumlar (43)
Ayhan Önal 1 yıl önce
Peki bu Şube Başkanı niye sadece Meslek Lisesi algısı yapıyor. Değişiklikte İmam Hatip Lisesi ile ilgili kısmı yok sayıyor. Ya arkadaş yatacak yeriniz yok . Bukadar mı at gözlüğü ile bakar oldunuz. Sorun sadece sizin beğenmediğiniz maddelerde öylemi ? O zaman madem branş önemli değil bende Elektrik Öğretmeni olarak Tevfik İleri İmam Hatip Lisesine müdür olmak isterim yani :((
NURAY 1 yıl önce
o zaman bir meslekçi de fen lisesi yada anadolu lisesine müdür olmalı
Meslek 1 yıl önce
Bazı gerçekleri söylemek için menfatinize mi dokunması gerekirdi? Meb doğru olanı; geç yaptı. Biz hiç bir okulda müdür olamıyoruz, sadece kendi okullarımızı( Meslek Liseleri) bari bize bırakın. Meslek Liselerine karşı olan Kültür öğretmeni mi kurtaracak Mesleki eğitimi?..
Mülayim 1 yıl önce
EBS'liler MEB'i babalarının malı gibi sahiplenerek sadece kendilerine istediği şekilde hizmet sunulmasını istiyorlar. Menfaatlerine uymayan uygulamalar olunca ciyaklıyorlar. Menfaatlerine uyan yanlış uygulamalarda kulaklarının üstüne yatıyorlar.Eski ilkesellil, olmuş menfaatselik...
Teknik Öğretmen 1 yıl önce
Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında teknik ögretmen kökenli müdürle, branş dersi kökenli müdür arasında yönetim ve yönetişim anlamında dağlar kadar fark vardır.Brans dersi kökenli müdürün mesleki eğitimin anlam ve önemini kavrayıp içselleştirene kadar yıllar geçmektedir. Mesleki eğitimde yaşanan en önemli sorunlardan birisi teknik öğretmen olmayanların bu okullara müdür yapılmasıdır. Bu anlamda yapılan değişiklik çok geç kalınmakla birlikte aslına dönüştür ve tüm mesleki ve teknik eğitim camiasının beklentisini karşılamaktadır.
efsef 1 yıl önce
zaten yıllara gerek yok kadrosunu garantilesin ondan sonra şube müdürlüğü vs i cebe koysun kim takar mesleği meslek lisesini işin çözmüşsün aslında
Ahmet 1 yıl önce
Yönetmelik değişikliği yerinde.eğitim birsenli
DUAYEN 1 yıl önce
DEMEKKİ EBS ÜYESİ DEĞİLMİŞ
Atanan
Olsaydı çiçeğinle giderdin değil mi EBS
İşgal edelim her yer benim olsun taktiği sanırım birilerinin di
ŞİMDİ DÜŞMAN OLDUK,
Nedendi kimdi ne zamandı neredeydi gibi sorularla belki hatırlarız değil mi?
Pdr 1 yıl önce
Okul yöneticiliği şöyle olmalı; pdr bölümü dersleri ve harcama yönetimi vb. birleşiminden yola çıkılarak eğitim fakültesinde bir bölüm kurulmalı, mezuniyet sonrası 1 yıl çalışacağı kurum türü bir okulda staj yapmalı, 10 yıl müdür yardımcılığı sonrası müdür olabilme şartı olmalı. Özlük hakkı iyileştirilmeli, uzman kadrosu verilmeli. Okulda en yüksek ücreti alan kişi olmalı. Ondan sonra hesap sor; yoksa ne istiyorsunuz garibanlardan. Aldığı üç kuruşu yollarda harcıyor zaten.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49