Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'dan TEOG açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Binali Yıldırım TEOG açıklaması yaptı

GÜNCEL 03.10.2017, 14:13 03.10.2017, 14:27
Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'dan TEOG açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Mecliste basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına ilişkin çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, çalışmalar tamamlanınca açıklanacağını ifade etti.

Açık uçlu sorulara ilişkin muhalefetin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Yılmaz, analiz yapabilme, kritik düşünebilme yeteneğini kazandırabilmek için bu soruların gerektiği konusunda eğitim uzmanlarının aynı fikirde olduğunu söyledi.

Uzmanların, açık uçlu soruların eğitimde kaliteyi artırmak için aranan sorulardan olduğuna işaret ettiğini aktaran Yılmaz, "Dünya nereye gidiyor? Finlandiya ne yapıyor? Herkes artık açık uçlu sorulara, yazılıya geçiyor. Klasik olan en iyisidir." diye konuştu.

Sınavların, ölçme değerlendirme sisteminin hepsi olmadığının altını çizen Yılmaz, "Ölçme değerlendirme eğitim sisteminin bir bölümüdür. Sınav onun içerisinde çok az bir bölümdür. Dolayısıyla, küçücük bir bölümü değiştirirken bütün sistem değiştirilmiş gibi böyle bir mübalağa doğru değildir." dedi.

Yılmaz, altyapı hazırlanmadan değişiklik yapılmasına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, bu konuda en uzman ve tecrübeli birimin Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu, buna ilişkin bakanlıkta Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bulunduğuna işaret etti.

Başka ülkede böyle bir kurumun olduğunu sanmadığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: 

"Biz yeterli tecrübeye sahip, bilgili, çağın ihtiyaçlarını tespit eden, çağdaş bir sistemi evlatlarımıza en kısa zamanda kazandıracağız. Kimsenin kaygı duymasına gerek yok. Her yaptığımız değişiklik kesinlikle Türkiye'yi çok iyi bir noktaya götürmüştür. Bundan sonraki yapacağımız değişiklikler de mutlaka daha iyi noktalara götürecektir. Eğitim bir süreçtir, bir nokta değildir. Devamlı güncellenmesi, yenilenmesi ve çağın ihtiyaçlarına göre yapılandırılması çağdaş eğitimin gereğidir. En kısa zamanda Bakanlar Kuruluna sunup kamuoyuna açıklayacağız."

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN DA TEOG AÇIKLAMASI GELDİ

TEOG'un yerine getirilecek sınav sistemine ilişkin konuşan Yıldırım, "TEOG’la ilgili gerekli açıklamaları yaptık, detayları çalışılıyor. Sınavsız öğrenci olur mu? Yazılı sınavlar her sınıfta olacak, o sınavlardan birisi de merkezi sistemde olacak, hepsi bu. Okulda okunan sınavlardan bir tanesi soru havuzunda merkezi şekilde olacak. Hepsinin detayı çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde açıklanır” dedi.

Yorumlar (13)
Hasan sandıklı 4 yıl önce
Hangi iyi noktaya geldik söyleyin bilelim,1400 asgari ucretmi iyi yada öğretmen 2900tl maaş alıyor yada hastanelerin paralı olması yada özel hastanelerde bir amaliyatin 25000tl olmasimi iyi ama yok iyi olanı söyleyeyim,bir milletvekili maaşının 30000 TL olması iyi,yandaşlarına iyi,bizim için açlık sorunu var gerisi hikaye
eski sistem 4 yıl önce
Hüseyin çelik dönemindeki sistemıin benzeri yine gelmiş dershane türü oluşumları hortlatacak özel dersleri artıracak başka işe yaramaz.
sınav kalkmılıydı cumhurbaşkanı sınavı kaldırın diyor bunlar adını değiştirip tekrar eskimiş sistemi getiriyorlar.
ali veli 4 yıl önce
Bakanımız konunun uzmanının meb olduğunu belirtmiş ve farklı görüşlere kulaklar tıkanmış. ve en iyisini meb bilir diyor. öncekileri de meb iyi biliyordu...
Eğitimci 4 yıl önce
Deneyimli ve liyakatli kaç yöneticiye sahip çıktınız veya göreve davet ettiniz. Vefa göstemeyenlerin sonu çıkmaz sokak ve iki ileri bir geridir. Sonra badeharabül basra olur. Saygı ve sevgiler...
Eğitim uzmanı 4 yıl önce
Finlandiya uygulaması ülkemizde yapıldı ve sonuç ortada sayın Bakanım. Ankara kadar nüfusu olan bu ülkeyi örnek alan akadamisyenler anlaşılan sizi de kandırmlşlar.... Söylemedi demeyin sonra!....
Hasa 4 yıl önce
Yayımlamazsınız ama tam bir saçmalık Ne yaptıkları belli ne olan bir şey var
Ögretmen 4 yıl önce
Daha 3 gun önce cocuklari yaris atina cevirdik diyen Sayin Başbakanimiz bugun sinavsiz olmaz diyor.Iyi de cocugum heder oldu ben derdimi kime yanayim?
Hoca 4 yıl önce
Sayın Cumhurbaşkanım ne deseniz haklısınız.Mebin her tarafı metal yorgunu,fetö yorgunu.2002 den bu yana sadece meb akp bin hızına yetişemedi.bu kadro ile zor.ben sizi anlıyorum lakin bunlar anlamaz.teogun yerine oldubittiyle altyapısı olmayan durumu kurtarmak bir şey getirmelerine lütfen izin vermeyiniz.herkesin koltuğunu kendini düşündüğü şu günlerde gerçek devlet geleneğine bağlı insanlara ihtiyaç var.liyakat,uzmanlık,kariyer.ötesi kısır çekişme.yetki yeterli kişilere verilmeli işler ehline verilmeli diyerek saygılarımı sunar sizin bütün kurumlarda bunu başlayacağının ve derin takipçisi olacağınıza olan inancım tamdır.ulemanın bozulması ülkeyi çökertir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49