Memur sen isyan etti: Dolar arttı, hayat pahalandı, geçinemiyoruz

Memur-Sen, artan döviz kuru ve enflasyon yüzünden memurların dayanma gücünün iyice zayıfladığını belirtip memurlara da destek paketi açılmasını istedi.

GÜNCEL 07.11.2020, 21:10
Memur sen isyan etti: Dolar arttı, hayat pahalandı, geçinemiyoruz

Ekonomik kriz yüzünden geçim şartlarının her geçen gün zorlaşması Memur-Sen'i bile isyan ettirdi.

Artan döviz kuru ve enflasyon yüzünden memurun alım gücünün düştüğünü, dayanma eşiğinin iyice zayıfladığını bildiren Memur-Sen, hükümetten patronlara verildiği gibi memura da destek paketi verilmesini, ‘kamu görevlileri emek/hizmet teşvik paketi' açılmasını istedi.

Memur-Sen sürpriz çıkışını, Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın yerine Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul'un imzasını taşıyan açıklamayla yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın döviz kurundaki artışın halkı etkilemediğine ilişkin sözlerinin aksine Memur-Sen, açıklamasının büyük bölümünde döviz artışının yıkıcı etkilerine dikkat çekti.

Ekonominin içinde bulunduğu durumdan memurlardan işçilere kadar herkesin olumsuz etkilendiğine işaret eden Memur-Sen, açıklamasında şu tespitlerde bulundu:

ŞUNU HERKES KABUL ETSİN!

* Kur, enflasyon ve faiz tarafındaki olumsuz seyir, emek tarafının bütçesine zarar veriyor. Şunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekir ki; artan kur, enflasyon, faiz, emtia fiyatları reel kayıp üretiyor. Memurun gelir rakamları sabit, gider rakamları ise sürekli yükseliyor ve bu durum kamu görevlilerinin alım gücünü, dayanma eşiğini sürekli aşağıya çekiyor.

DOLAR VE ALTIN UÇTU

* Sendikalarımızın uyarıları kulak ardı edilerek açıklanan toplu sözleşmenin resmi gazete yayımlandığı Ağustos 2019'da 5.82 TL olan dolar, 2020 Kasım ayında 8.53 TL'ye yükselmiştir. Dolar bu süre zarfında yüzde 46.56 artmıştır. Aynı dönemde gram altın 250 TL'den 527 TL'ye yükselerek yüzde 110 artış göstermiştir.

* Ekonomik dengelenme, ekonomik büyüme, sosyal maliyeti düşürme devletin emek tarafının payını artırmasıyla sağlanabilir. Ekonomik parametrelerdeki olumsuzluğu gidermenin yolu, emek tarafını desteklemekten ve bütçeden aldıkları payı yükseltmekten geçer.

DEVLET CÜSSESİNİ GÖSTERSİN

* Alım gücü düşen memurların sorunlarını çözmek için devlet cüssesini göstermeli, bütçesini kullanmalı. Yani, enflasyona karşı koruma, kura karşı sığınak, faize karşı dayanak olmak için kamu görevlilerinin maaşlarına, ücretlerine ve diğer kalemlerine hesap makinesinin artı tuşuyla, çarpı tuşuyla destek olmalı, katsayıları, göstergeleri artırmalıdır.

BİZİM MAAŞLARI DA GÜNCELLEYİN

* Enflasyon, büyüme, dolar, kur, faiz tahminleri güncellenirken kamu görevlilerinin maaş tutarları, harcırah rakamları, ek ödeme katsayıları, fazla çalışma, yan ödeme kalemleri, zam ve tazminatlara ilişkin oran, katsayı ve göstergeleri de güncellemek, yükseltmek, adil paylaşımın çizgisine doğru yukarı çekmek gerekir.

Yorumlar (22)
Ali çağlayan 3 hafta önce
3+3'e imza atarken akletmediniz ve utanmadınız, şimdi günah keçisi arıyorsunuz. Size göre değil sendika işleri. Siz ancak liyakatsiz kişileri koltuklara oturtmada başarı sağlarsınız.
Aylin hoca 3 hafta önce
40 bin tl maaşla sizde geçinemiyorsanız başkanım aşk olsun size biz ölelim o zaman
Bak seennn 3 hafta önce
Az samimi olun ya Allah aşkına ya. Daha düne kadar hükümete milletvekili yetiştirip besleyip büyütüp veren siz ne çabuk geçinemiyoruz oldunuz
ömer 3 hafta önce
bunlarda üye kaybına başlayınca göstermelik muhalefet yapıyor. yoksa hükümetin üçüncü ortağı bunlar. zaten herşeyleri göstermelik.
Nrs 3 hafta önce
Komik cocuk seni
..
Kadir Çakar 3 hafta önce
Başkanım siz 30 bin maaş makam arabası yemekler bedava geçinemiyorsan biz ölelim
agam bizle eyleniyor 3 hafta önce
Bu sendika yeni mi kuruldu bilen varmı
Focus 3 hafta önce
Başkanım bu ara araç satışları iyi gitmiyor o zaman :)
alico 3 hafta önce
Şaka mı bu haber memur sen hükümete isyan etmiş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49