Memur-Sen Başkanı Yalçın: İşvereninin teklifi yetersizdi, Hakemin kararı ise adaletsiz!

Son dakika! Hakem heyetinin zam kararını değerlendiren Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, "Kamu İşvereninin teklifi yetersiz, hakemin kararı ise adaletsizdir" dedi.

GÜNCEL 29.08.2019, 12:18
Memur-Sen Başkanı Yalçın: İşvereninin teklifi yetersizdi, Hakemin kararı ise adaletsiz!

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı. Hakem heyetinin zam kararını değerlendiren Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, "Kamu İşvereninin teklifi yetersiz, hakemin kararı ise adaletsizdir" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesi sonuçlanmıştı. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2020'nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4, 2021'nin ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 ayında yüzde 3 zam yapılmasını kararlaştırmıştı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sendikaların genel başkanlarının da katılımıyla 5. Dönem Toplu Sözleşme sürecine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

"İŞVERENİN TEKLİFİ YETERSİZ, KURULUN KARARI ADALETSİZ"

Yalçın'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

"Masayı son derece önemsiyoruz, müzakereyi son derece önemsiyoruz. Sorunları çözmek için son dakikaya, son saniye kadar müzakere masasında bulunduk."

"Kamu İşvereninin teklifi yetersiz, hakemin kararı ise adaletsizdir. Zamanın yetersizliğini ifade ederek tasniflerin daha önce yapılmasını istedik bu gerçekleşmeyince yine Hakeme başvuru süresinin kısaltılmasını teklif ettik."

"ÜÇ ŞEY TARTIŞILIR HALE GELDİ"

"Bu Toplu Sözleşmenin en çarpıcı tarafı masada uzlaştığımız maddeler, kamu işvereni tarafından yok sayıldı, Hakeme taşınmadı. 11 Sendikamız uzlaşmazlık tutanağını imzalaması için bakanlığa davet edilmedi."

"Bu süreçte üç şey tartışılır hale geldi. Bir; kamu İşvereninin güvenilirliği, iki; hakem heyetinin özerkliği, üç; 4688 sayılı Toplu Sözleşme Kanununun yeterliliği."

Yorumlar (42)
sonuç 11 ay önce
eee sonuç ne? istifa edecek misin başkanlıktan.
İso 11 ay önce
Malumun ilanını boş ver Ali Bey, bir şey daha eklemeli. Senin kişisel hırsın için memurları sattığındır. Alanlara çıkmaya bir yerin yemez ama neyse...
Memur 11 ay önce
Hakem heyetinde görev yapanlar toplantı basına aldıkları ücret memurların bir yıllık zammından çok. Helal olsun
asd 11 ay önce
beyfendi kendi koltuğunu korumak için rol kesiyor, pek inandırıcı gelmedi..
Erdal 11 ay önce
Ya bu adam çok komik ya Allah kimseyi böyle rezil duruma düşürmesin....
serdar 11 ay önce
büyüyen ülkemizden bize ancak bu kadar pay düştü.
Hasan Kurt 11 ay önce
Peki bundan sonra yapılacak yol haritası nedir?
EBSLİ 11 ay önce
Bu süreçte sendika aslanlar gibi mücadele etmiş sendikacılığın kitabini yazmıştır helal olsun kutlu olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49