Meclis, Enes Batur'u dinleyecek

Meclis Dijital Mecralar Komisyonu'nda sosyal medyanın etkisiyle ilgili Enes Batur'un dinlenmesini önerirken, Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis'e çağrılması kararlaştırıldı.

GÜNCEL 24.05.2021, 08:04
Meclis, Enes Batur'u dinleyecek
banner2019

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre: TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, geçen perşembe düzenlediği toplantısında sosyal medya mecralarını masaya yatırdı. Komisyonda ortaya atılan fikirler ve alınan kararlar tutanaklarda özetle şöyle yer aldı:

"Hüseyin Yayman (Komisyon Başkanı): Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime Türkiye'de temsilciliklerini açtılar. Bu, gerçekten ülkemiz adına çok sevindirici. Türkiye'de en çok kullanıcıya sahip olan sosyal ağlardan başlayarak bu sosyal ağların Türkiye'ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmesi konusunda komisyonumuzun bir gündemi var. Sosyal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan konularla ilgili bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üstü, parlamentolar üstü bir konumda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir başkanın ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor.

TÜRKİYE'NİN DİJİTAL GÖRÜNTÜSÜNÜ ALALIM

Ravza Kavakcı Kan (AK Parti İstanbul): Türkiye'nin dijital görüntüsünü, görünümünü alalım, belki dijital harita gibi bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir.

Onursal Adıgüzel (CHP Genel Başkan Yardımcısı): Bir de Bitcoin meselesi var, zaten arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Tabii, bizim baştan beri hep söylediğimiz bir tutumumuz var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp doğru bir düzenleme yapılsın.

Ahmet Büyükgümüş (AK Parti Yalova): E-spor başta olmak üzere. Bu alanlarda meydana gelen uygulamalar, yayın hakları vesaire vesaire; tüm bunların bir demokratik denetimini yapacak, kişilerle, uzmanlarla bu heyeti bir araya getirecek ve Meclis adına da bunu her yıl bir rapor altına alacak bir çalışma, son dönemde yaşadıklarımızdan sonra bence çok zaruri.

ENES'İ DÜNYA BİLİYOR

Burak Erbay (CHP Muğla): Mesela YouTube'de bir Türk genci, Enes Batur, biliyorsunuz belki Başkanım, bu kişinin 15 milyon takipçisi var.

Hüseyin Yayman: Dünya biliyor ya.

Burak Erbay: Evet, dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya belki davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Çünkü milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız deli gibi onu izliyorlar. Onu izlediğimizi, onun farkında olduğumuzu ona hissettirmemiz lazım belki de. Devlet organizasyonu diyorum ya yani çekinmememiz lazım çünkü bir realite. Onun bakış açısını yakalayabilmek açısından, işte bu gidişatı, hayatı yakalamaktan kastım bu."

Yorumlar (3)
erdem 3 hafta önce
klavuzu karga olanın burnu b.ktan kurtulmazmış, bunlar şimdide bütün milleti b.ka sürüylemeye karar verrdiler demekkki
Ahmet arık 3 hafta önce
ne büyük keşif. Ya dinlenecek hiç kimse kalmamış. Bence çiftçiyi ve dar gelirli dinlenmeli, o zaman daha iyi bir iş yapılmış olur. Mesela asgari ücretlinin kredi kartı cambazlığı herkesin yapamayacağı bir cambazlık.
Özgür 3 hafta önce
İşimiz bu soytarılara mı kaldı...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49